Projekt Bez bariér, za rovnosť príležitostí a proti intolerancii začala realizovať nezisková organizácia Centrum samostatného života.
Bratislavská vozičkárka Emília Gričová povedala, že chcú upozorniť na pretrvávajúci problém architektonických bariér na Slovensku. Tých je veľa aj v hlavnom meste.
„Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde si vybavujeme žiadosti o príspevky či preukazy ťažko zdravotne postihnutých, nemá žiadne vyhradené parkovanie pre naše autá,“ hovorí Gričová.
Do úradu vedie sedem schodov a mala problém vojsť do objektu. Jej osobná asistentka na dverách za schodmi zistila, že ŤZP sa majú dopredu telefónom ohlásiť. Jeho číslo sa dozvedeli na mieste, na internete napríklad nie je uvedené.
Skúsenosti s prekonávaním bariér má aj Alena Hradňanská, ktorá sa pohybuje na elektrickom vozíku. „Problémom sú hlavne obrubníky. S vozíkom dokážem vyjsť na maximálne šesťcentimetrový. V Bratislave majú skoro všetky 15 až 20 centimetrov.“
Problémy s parkovaním a pohybom na vozíku mali aj pri návšteve Radošinského naivného divadla, Strediska kultúry na Vajnorskej ulici, Zimného štadióna Ondreja Nepelu, kaviarne a ďalších inštitúcií.
„V meste pribudli nízkopodlažné autobusy, ale neviem, kedy chodia. Nie sú označené na zastávkach, informáciu o tom, kedy a kadiaľ idú, nenájdete ani na internete," hovorí Alena Hradňanská.
„Projekt sme začali v januári realizovať vďaka dotácii z Úradu vlády,“ dodáva Gričová. Ním chcú riešiť problém bariérovosti životného prostredia, aby sa postupne vyrovnávali príležitosti v živote ľudí s ťažkým telesným postihnutím so zdravými. Budú systematicky mapovať podmienky v uliciach, objektoch a hromadnej doprave.
Autor: R