Výberové konanie na projekt prepojenia železničného koridoru s letiskom a železničnou sieťou v Bratislave, železnice ukončili.
Trať bude súčasťou prepojenia miest na trase Paríž, Viedeň, Bratislava a v rámci mesta spojí stanice Predmestie, Filiálka a Petržalka. Úspešným uchádzačom na vypracovanie projektovej dokumentácie sa stala skupina dodávateľov – Dopravoprojekt a Infraprojekt. Spoločnosti na tento účel vytvorili s. r. o. DI Koridor. Cena projektu je 940,5 milióna korún. Projekt je na 50 % financovaný z fondu Európskej únie a ďalších 50 % zo štátneho rozpočtu.
Trať pod zemou
Trať bude viesť pod zemou v úrovni asi 16 – 20 metrov. „Dĺžka tunela v rámci Bratislavy bude šesť kilometrov a bude mať štyri zastávky: dve existujúce – Predmestie, Filiálka a dve nové – na Páričkovej ulici a Dostojevského rade,“ povedal Daniel Maruniak, riaditeľ odboru rozvoja Železníc SR.
Tunel by sa mal začínať na predmestí a von vychádzať za Einsteinovou ulicou neďaleko obchodného domu Átrium, kde by sa mal napojiť na existujúcu železničnú trať, ktorá pokračuje k stanici Petržalka a do Viedne. Vlaky by mali na tejto trase premávať každých dvadsať minút.
Napojenie letiska
Okrem prepojenia staníc Predmestie – Filiálka – Petržalka zahŕňa projekt aj elektrifikáciu trate Devínska Nová Ves – Marchegg a spojenie Letiska M. R. Štefánika so železničnou sieťou. Medzi stanicami Nové Mesto a nákladnou stanicou vznikne odbočka z trate, ktorá bude takisto zapustená pod zem.
Bude mať dĺžku približne 1,5 kilometra a tunel bude viesť popod Vrakunskú cestu a popri diaľnici.
Výstavba potrvá päť rokov
Realizácia tunela a koľajovej trate medzi Petržalkou a Predmestím by mala stáť asi 12,5 miliardy, tunel, ktorý má napojiť letisko na železničnú trať, asi 1,4 miliardy. Sumy sú však podľa Maruniaka len orientačné. Realizácia má byť financovaná z kohéznych fondov EÚ a štátnych dotácií. Predpokladaný začiatok výstavby trate je rok 2010, stavba potrvá asi päť rokov.
Filiálka bude len zastávkou
V súvislosti s projektom koľajovej trate, ktorá má viesť aj cez Filiálku, železnice upustili od zámeru postaviť tu kľúčovú železničnú stanicu. Proti tomuto zámeru protestovala najmä mestská časť Nové Mesto, ktorá chce mať v tejto lokalite zeleň, byty či parkoviská.
Podľa súčasných plánov sa z filiálky má stať zastávka podzemnej dráhy.
Električka verzus vlak
Na otázku, či je s plánovanou traťou skoordinovaná aj trasa petržalskej električky, odpovedal počas prerokúvania návrhu územného plánu minulý rok Vladimír Mikuš z magistrátu, že „o zámere vieme ešte tak málo, že nie je s čím koordinovať“. Nový námestník primátora pre dopravu Milan Cílek sa zatiaľ bližšie nevyjadril.
Je ale nepochybné, že ak definitívne riešenie trasy električky ráta s tým, že povedie popod Dunaj, bude to ten istý tunel, s ktorým ráta koľajová trať. Tá má mať rozchod 1435 mm. Plánovaný rozchod električkových koľají v Petržalke má byť rovnaký ako na ostatnej trati v meste – 1000 mm. Podľa odborníkov aj vjazd do tunela by mal mať iný sklon v prípade električky a vlaku.