Samospráva mestskej časti Ružinov je mesiac a pol po komunálnych voľbách ochromená. Poslaneckým klubom SDKÚ-DS, KDH a Smer sa nepodarilo dohodnúť na vicestarostovi, na počte ani obsadení miestnej rady či komisií.
Príčinou je stranícky konflikt. Proti sebe stoja starosta Slavomír Drozd a miestni poslanci.
Predtým a teraz
V minulom volebnom období, keď bol v Ružinove starostom podpredseda SDKÚ-DS Pavol Kubovič, boli rokovania poslancov pokojné – hlasovalo sa zväčša jednomyseľne, diskusia bola skôr výnimkou.
Ružinovčania rozhodli vo voľbách o zmene na poste starostu – Drozd porazil Kuboviča s neveľkým náskokom, no zastupiteľstvo ostalo prevažne pravicové. Z 31 poslancov je len päť z Drozdovej koalície Smer, SMK, HZDS, SF a jeden nezávislý, zvyšok tvoria poslanci SDKÚ a KDH.
Starosta je teda v situácii, keď takmer všetci poslanci sú voči nemu v opozícii a nemajú problém použiť na dosiahnutie svojho cieľa obštrukciu a tým paralizovať rokovanie zastupiteľstva.
Výber vicestarostu
Konflikt medzi novým starostom a poslancami vyvrcholil minulý týždeň pri obsadzovaní funkcií. Na post vicestarostu chcel klub SDKÚ presadiť svojho predsedu Valentína Mikuša. Drozd návrh po kuloárnych rokovaniach neprijal.
Na rokovanie prišiel starosta s tým, že si osvojil návrh klubu KDH, aby sa vicestarostom stal Dušan Pekár. Mala nasledovať tajná voľba, no lístky si prevzali len poslanci z Drozdovej koalície a nezávislý poslanec.
Drozd takýto postup odmieta. „Chod samosprávy nemôže stáť na jednom človeku,“ povedal, čím narážal na kandidatúru Mikuša.
Poslanci totiž neschválili okrem vicestarostu ani zloženie orgánov, ktoré sa podľa zákona o obciach zúčastňujú na rozhodovaní samosprávy.
Návrhy, ktoré sa pripravujú na rokovania poslancov, by mala prerokovať miestna rada, ktorá je poradným orgánom zastupiteľstva, a komisie zastupiteľstva, ktoré sa dokážu odborne vyjadriť k návrhom.
Ohrozený je rozpočet aj plat starostu
V terajšej situácii môže byť ohrozené prijatie rozpočtu, plánu kontrol, okrem toho starosta nemá ešte schválený plat. Zvolal nové rokovanie, ktoré bude 23. januára.
Za obštrukciou je podľa niektorých poslancov SDKÚ fakt, že Drozd neobjasnil, čo má proti Mikušovi. „Nehovorím za celý klub, ale kým starosta nevysvetlí, prečo neprijal náš návrh na obsadenie funkcie, dohodu nevidím,“ povedal člen klubu Miloslav Hrádek. O spoločnom postupe s klubom KDH poslanec hovoriť nechcel.
„Je to jeho voľba,“ komentoval odmietnutie Mikuša starostov mediálny poradca Maroš Smolec. Podľa neho Drozd nemá problém s návrhmi opozície, veď prijal kandidáta KDH Dušana Pekára.
Pekár by funkciu prijal
Kandidát na post vicestarostu povedal, že by funkciu prijal, ale o všetkom musia rozhodnúť rokovania.
„Chceme sa dohodnúť s klubom Smeru a vyzvali sme aj nezávislého poslanca, aby s nami rokoval,“ povedal Pekár, ktorý je zamestnancom miestneho úradu Starého Mesta. Je tu šéfom oddelenia verejnej správy, vlani od februára do volieb úrad viedol.K situácii sa vyjadrili aj mimovládky. Poslanci SDKÚ podľa nich uprednostnili politickú konfrontáciu pred snahou o konštruktívnu spoluprácu.
„Zaujímavý bol postoj poslancov KDH, ktorí v podstate nemali dôvod k obštrukciám. Samozrejme, ak nerátame stranícke dohody a záujmy,“ povedal Ľuboš Hajdin z iniciatívy Naše mesto, ktorá monitoruje rokovania ružinovských poslancov.
Ako je to inde
l Karlova Ves – starostka Iveta Hanulíková kandidovala za Smer, HZDS, SNS, z 31 poslancov patrí k jej koalícii šesť
Petržalka – Smer, ktorý podporil starostu Milana Ftáčnika, má v 40-člennom pléne jediný mandát
Rača, Dúbravka – nezávislý starosta či starostka stojí proti straníckym poslancom
Čunovo – starostka i väčšina poslancov sú nezávislí
(lin)