Exotické masky a sochy priniesli do galérie F7 na Františkánskom námestí 7 atraktívnu kultúru z rôznych končín sveta. Toto takzvané čierne umenie vytvorili prírodné domorodé kmene. Napriek tomu je pozoruhodné precíznymi tvarmi, nápaditosťou, využitím materiálov a celkovým výzorom.
Výstava je dôkazom zručnosti neznámych majstrov. Obsahuje 95 exponátov od 10-centimetrovej postavičky muža z ibištekového dreva po vyše dvojmetrový totem kmeňa Asmat z ostrova Irian Jayi. Pochádzajú z Mexika, Kamerunu, Nigérie, Konga, Peru, Indonézie, Pobrežia Slonoviny, Libérie či kláštorov v Himalájach. Okrem rôznych druhov dreva a kameňa tvorcovia použili mušle, korálky, vlasy, srsť, perie, hlinu, kôru, bambus, sadze, diviačie kly a všeličo iné.
"Je tu objekt zo slonieho trusu aj z ľudskej lebky," uviedol na vernisáži zberateľ čierneho umenia Peter Drobný. Okrem neho výstavu obohatil exponátmi zo svojej zbierky ďalší cestovateľ Gabriel Kollár. Tristo diel z osemdesiatich krajín získali najrozličnejšími spôsobmi, každý exponát je pre nich preto samostatným príbehom. Niektoré majú dokonca od ľudožrútov.
Podľa zberateľa a znalca Ivana Melicherčíka takáto zaujímavá a hodnotná výstava čierneho umenia na Slovensku ešte nebola. Dopĺňajú ju farebné cestovateľské fotografie prírodných krás a portréty ozdobených domorodcov.
Výstava Exotický svet masiek a sôch je otvorená denne od 12. do 18. hodiny až do 31. januára. (tasr)