Medzi bratislavskými plesmi má významné postavenie Bratislavský bál v Redute, ktorý bude 10. februára, ako aj reprezentačný Ples denníka Sme, ktorého pätnásty ročník sa bude konať 27. januára v Redute. Reprezentačné plesy majú aj fakulty bratislavských univerzít, známym je najmä ples Právnickej fakulty Univerzity Komenského, ktorý bude 24. februára v PKO.
V Opere len pre pozvaných
Ples v Opere je len pre pozvaných, lístky nie sú na predaj. Pozvánku na ples dostalo vyše šesťsto osobností politického, kultúrneho a spoločenského života. Ples otvorí belgická speváčka Dani Klein. Režisérom plesu je Ján Ďurovčík, večerom bude sprevádzať moderátorka Jarmila Hargašová.
Ples v Opere sa v Bratislave koná od roku 2001, v minulosti bojoval o titul otváracieho plesu sezóny s Bratislavským bálom.
Každoročne sa koná v reprezentatívnych priestoroch Slovenského národného divadla, ktoré sa prestavbou a výzdobou menia na nepoznanie. Tanečný parket sa vytvorí na mieste hľadiska a orchestriska. Na výzdobu sa využívajú tisíce kvetov.
Na programe sú tanečné, baletné aj spevácke vystúpenia, medzi inými vystúpi aj Miro Žbirka, skupina Team, Diabolské husle Berkyho Mrenicu, spevák Ali Campbell či Balet SND.
Minulý rok sa o hostí staralo vyše 120 kuchárov a čašníkov, podávali sa špeciality, ako napríklad čerstvé ustrice, grilované chobotničky či pečené prepelice. Oficiálne sa ples skončil o tretej hodine v noci.
Bratislavský bál v Redute
Siedmy ročník Bratislavského bálu sa koná koncom plesovej sezóny, 10. februára. Na rozdiel od Plesu v Opere sa na Bratislavský bál dajú kúpiť lístky.
Predpredaj sa začne na budúci týždeň v CK Neckermann na Medenej ulici. Ceny sa oproti minulému roku nezmenili, do hlavnej sály budú stáť päťtisíc korún, do kaviarne a divadelnej sály tritisíc korún. Bál sa koná tradične v priestoroch Reduty. Minulý rok boli hostia v maskách.
Reprezentačné plesy bratislavskej smotánky sa v Redute konali od dvadsiatych rokov minulého storočia až do roku 1948. Známe boli maškarné bály, plesy univerzitných fakúlt, ako aj plesy záchrancov a hasičov, ktoré mávali stovky návštevníkov. Konali sa tu aj plesy spolku Živena, na ktoré sa chodilo v krojoch.
Čučoriedka
Na Bratislavskom bále sa tradične udeľuje ocenenie Bratislavská čučoriedka. V kategórii osobnosť ju udelia Bratislavčanovi, ktorý prispieva k budovaniu bratislavského patriotizmu, k pôvabu a elegancii mesta, k jeho sláve a dobrému menu. V kategórii idea bude odmenený jednotlivec, neformálne zoskupenie alebo inštitúcia za najzaujímavejší, najpútavejší či najvtipnejší návrh, ktorý sa v meste realizoval alebo je hodný realizácie.
Pred polstoročím sa patrilo mať gardedámu
Plesy v Redute boli pred 50 rokmi udalosťou. „Plesy hneď po vojne neboli, začali sa asi až po roku 1950, keď som mala 25 rokov. Východniari mali svoje plesy, Záhoráci tiež, každý mal dačo, ale vyslovene reprezentačné plesy, tie boli len v Redute,“ spomína si Bratislavčanka pani Ema.
„Šlo hlavne o dobrú zábavu. Vo veľkej sále hral Gustav Brom so svojím orchestrom, hore na poschodí Hanzi Bauer – to bola hudba pre mladých, keď sme sa chceli poriadne povytriasať.“
Šaty na ples sa vtedy šili doma. „Pamätám si na svoje prvé, boli hráškovozelené, látku som si kupovala na Dunajskej, oproti ihrisku bol taký maličký obchodík s textilom. Garde nám vtedy robili rodičia mojej kamarátky Lici. Jej mama Wilma néni nevedela dobre po slovensky. Nepatrilo sa, aby sme šli samy, keď sme boli slobodné.“
Červené šaty mala zase pani Eva špeciálne ušité na ples technikov. „Červená vtedy nebola farbou na ples. Myslím, že som bola asi prvá a jediná v celom meste v takej róbe. Ušitá bola zo saténového taftu, ten som si vtedy kúpila u Brouka v Dunaji. Pod tým bola sukňa z organtínu a k tomu som mala tylovú štólu a rukavice vyšívané štrasom.“
Niekoľko plesov bolo aj v budove Univerzity Komenského. „My sme každý víkend chodili na nejaký fašiang. A keď sme šli z fašiangov, tak sme sa stavili ešte v La palome na fazuľovú polievku. A potom, keď sme sa stretli v nedeľu na korze, povedali sme si, ako sme sa kde bavili.“
(dot)