Podľa jedného z architektov projektu námestia Otta Grossmana je dlažba po rekonštrukcii inak výškovo uložená. Socha je na mieste, kde má zem iný sklon, kamene sú teda rôzne veľké. „Bez kameňov stála socha akoby na špičkách. So súhlasom autora sa dali Napoleonovi pod nohy kamene,“ hovorí tlačová referentka magistrátu Mária Račková.
Sochu postavy, ktorá akoby sa nonšalantne opierala o lavičku, presúvajú z námestia vždy v zime do mestského depozitu v Čiernom lese. Tam jej robia spoločnosť najmä stánky a dlažobné kocky. Socha sa vracia na svoje miesto, keď sa zlepší počasie.
Tento rok to bolo vďaka miernej zime pomerne skoro, krátko po Novom roku. Zatiaľ je však na prázdnom námestí osamotená, ostatné lavičky osadia až s príchodom trvalého jarného počasia. „Očakávame, že pekné počasie nevydrží. Nikdy nevieme presný dátum, odhadujem, že lavičky sa vrátia na prelome marca a apríla,“ povedal vedúci oddelenia komunikácie a marketingu magistrátu Milan Vajda.
Socha je súčasťou námestia od roku 1997. Jej autorom je sochár Juraj Meliš, ktorý je aj tvorcom ďalšieho turistického symbolu – sochy Schöne Náciho.