„Dane zvyšovať nebudeme, musíme však robiť reštrikcie,“ povedal nový námestník pre financie a dopravu Milan Cílek.
Medzera v príjmoch mesta vznikla oslobodením vysokých škôl od dane z nehnuteľností, 40 miliónov ubral nový spôsob rozdeľovania podielových daní podľa nadmorskej výšky.
Hlavne však peniaze chýbajú po odňatí štátnej dotácie na neštátne základné umelecké školy, o ktorom rozhodla Ficova vláda. „Budeme sa snažiť, ako sa len bude dať, tento stav zmeniť,“ povedal Ďurkovský.
Bratislava je teraz v rozpočovom provizóriu. „Mestské časti na nás musia čakať so svojimi rozpočtami,“ povedal Cílek.
Výdavková časť rozpočtu by mal byť rozdelená na nevyhnutné výdavky, ktoré Cílek prirovnal k inkasu, a na strategické ciele. Rozpočet sa bude tvoriť s použitím nového softvéru.
Vízie do budúcna
Ďurkovský načrtol víziu mesta. „Do zastupiteľstva dáme čoskoro plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta na najbližšie štyri roky,“ povedal Ďurkovský. V minulom volebnom období sa mesto riadilo programom priorít.
Primátor predstavil aj svojich troch nových námestníkov. Pred voľbami ich mal štyroch, všetkých vystriedal.
Výzva: doprava
Prvý námestník Milan Cílek (SDKÚ) má na starosti financie a dopravu. „Považujem za dôležité podporovať podnikateľskú sféru, lebo tá je zdrojom príjmov,“ povedal Cílek.
Už v predchádzajúcom období, keď bol Cílek predsedom klubu SDKÚ v mestskom zastupiteľstve, sa s jeho menom spájalo pôsobenie podnikateľskej loby.
Za výzvu považuje Cílek oblasť dopravy. Chce najmä pritiahnuť ľudí do verejnej dopravy. „Budem sa snažiť o čo najrýchlejšiu kompletnú výmenu vozového parku v dopravnom podniku,“ povedal Cílek.
Poradiť si chce so zlým parkovaním v meste – chodníky zaberajú autá, parkuje sa na tráve, v parkovacích domoch je státie drahé. V mestskom parkovacom systéme by sa mal znížiť limit na 30-minútové státie, po tomto limite by malo výrazne zdražieť. Stavať by sa mali nové parkovacie domy.
Prioritou je školstvo
Anna Dyttertová (KDH) je zodpovedná za sociálne otázky, cestovný ruch, kultúru, školstvo a šport. Predtým pracovala ako ekonómka, bola poslankyňou v Petržalke. Pokračovať chce v projektoch Zdravé mesto a Kancelária pre rodinu a ženu. Prioritou je však školstvo. „Napriek úderu od vlády chcem docieliť, aby neštátne školy, ktoré má mesto v správe, nezanikli,“ povedala. Dyttertová má na starosti aj nakladanie s majetkom mesta. Chce, aby mesto viac čerpalo z prenájmu majetku ako z jeho predaja.
Viac policajtov, nový plán
Mestskú políciu a územné plánovanie má v pôsobnosti Tomáš Korček (SKDÚ), ktorý bol aj predtým mestským i novomestským poslancom.
Do ulíc chce viac policajtov, ktorí by mali mať lepší imidž, a mali by byť schopní poradiť aj zahraničným turistom. Osloviť chce starších občanov, napríklad na ¶riadenie dopravy pri školách.
Korčeka čaká schvaľovanie nového územného plánu. „Budeme sa rozhodovať, či schválime plán v terajšej podobe, alebo zapracujeme pripomienky verejnosti, ale to by trvalo rok či dva,“ povedal.
Mesto chce budovať nové parky, zdôraznil Korček s tým, že je určených osem vhodných lokalít. Výškové stavby budú podľa neho vymedzené len do niektorých lokalít.
Štát už vyberá projektanta na nový tunel
Tunel, ktorý spojí Petržalku s Novým Mestom, bude mať čoskoro projekt. Informáciu primátora Andreja Ďurkovského, že ministerstvo dopravy už vyberá projektanta, včera potvrdil hovorca ministra Vážneho Marián Jánošík.
Nová železničná trať má byť súčasťou ťahu Bratislava – Viedeň – Paríž. Na území mesta má viesť od plánovanej novej stanice „filiálka“ k stanici v Petržalke. Popod mesto má ísť šesťkilometrový tunel, ktorý sa má vynoriť v Petržalke pri obchodnom dome Átrium.
Tento projekt ovplyvní prípravu petržalskej rýchloelektričky, ktorú plánuje mesto v budúcnosti viesť popod Dunaj. Využiť by na to mohol práve vlakový tunel. Zatiaľ má električka, ktorá spojí Janíkov dvor so Šafárikovým námestím, premávať cez Dunaj po upravenom Starom moste. Dokončenie trate k „filiálke“ sa plánuje asi v roku 2015, mesto nevie, kedy by mala začať jazdiť električka.
Vlani príprava rýchloelektričky stagnovala pre prieťahy s ministerstvom životného prostredia. To tvrdilo, že mesto nedostatočne vypracovalo štúdiu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Teraz sa pripravuje výber projektanta a zároveň sa skúma Starý most.
(lin, r)