je už od septembra minulého roka.
„Najväčší problém je, aby sa informácia o službe dostala k tým, ktorý ju potrebujú,“ povedal Pavel Hledik z firmy, ktorá lieky doručuje a vlastní aj lekáreň.
„Kontaktujeme praktických lekárov vo všetkých zariadeniach v Bratislave. Službu môžu ponúknuť pacientom, ktorým pravidelne na jeden alebo dva mesiace predpisujú lieky či pomôcky. Stačí, ak pacient vyplní formulár a nechá ho u svojho lekára. “
Do formulára pacient zapíše svoju adresu a telefónne číslo. Pracovníci firmy s ním potom pri prezentácii služby alebo priamo pri prvej donáške podpíšu jednostrannú zmluvu, ktorá garantuje bezpatnú službu a zároveň slúži ako splnomocnenie na výber receptu. Lieky si potom stačí telefonicky objednať.
Pracovníci firmy, ktorá donášku robí, zväčša každý utorok zoberú recepty od lekára a v stredu ich doručia pacientovi. V prípade, že sa za lieky dopláca, pacient zaplatí doplatok podľa pokladničného dokladu.
Donášku liekov najčastejšie využívajú starší, imobilní ľudia. „Často žijú sami a predtým sa museli spoliehať na pomoc známych,“ povedal Hledik. Dodal, že službu si pochvaľujú aj ľudia, ktorí sa starajú o príbuzných. „Vybrať lieky u lekára a stihnúť ísť do lekárne môže byť pre tých, čo pracujú, časovo veľmi náročné.“
Nedostatok času charakterizuje aj ďalšiu skupinu ľudí, ktorí si lieky nechajú donášať. „Donášku liekov využívajú aj aktívni ľudia, ktorí tak šetria čas. Diskrétne tiež doručujeme lieky ľuďom, ktorým je z rôznych dôvodov nepríjemné vyberať si ich osobne,“ vysvetlil Hledik. Priamo domov si pacienti môžu nechať doručiť lieky, zdravotnícke pomôcky, plienky aj bezlepkovú múku.
Autor: dagu