Atlas obyvateľstva Slovenska je ojedinelý v rámci Európy
Nedávno vyšiel dvojjazyčný Atlas obyvateľstva Slovenska. Ide o komplexnú analýzu demografickej situácie na Slovensku, na ktorej sa podieľal kolektív 48 autorov. Dielo obsahuje 444 máp a 168 grafov a je prvým svojho druhu na Slovensku. Podobných atlasov ..
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Nedávno vyšiel dvojjazyčný Atlas obyvateľstva Slovenska. Ide o komplexnú analýzu demografickej situácie na Slovensku, na ktorej sa podieľal kolektív 48 autorov. Dielo obsahuje 444 máp a 168 grafov a je prvým svojho druhu na Slovensku. Podobných atlasov vyšlo veľmi málo i v rámci Európy. Prvotná idea vzišla v roku 2002 z oddelenia demogeografie a demografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Príprava trvala viac ako tri roky a cieľom bolo poukázať na radikálne zmeny demografických procesov po roku 1989. Atlas ponúka obraz o vývoji, rozmiestnení, bývaní, dynamike, štruktúrach a prognózach vývoja obyvateľstva Slovenska.
Východiskom hodnotenia vzdelanostnej štruktúry obyvateľstva Slovenska sú údaje zo sčítaní obyvateľov ako jediná a relatívne najpresnejšia informácia o tejto štruktúre obyvateľstva. Do roku 1930 sa u obyvateľstva zisťovala gramotnosť. Pre nasledujúce sčítania obyvateľov sa kritériom stal stupeň dosiahnutého školského vzdelania u ľudí starších ako 15 rokov.
Výraznejšie zmeny nastávajú vo vzdelaní a vzdelávaní obyvateľov Slovenska najmä po roku 1989. Mení sa dĺžka povinnej školskej dochádzky, znižuje sa počet základných škôl v súvislosti s klesajúcim počtom detí v populácii, a naopak, narastá počet vysokých škôl. Výrazne sa mení aj vzdelanostná úroveň obyvateľstva. Zastúpenie obyvateľov nad 15 rokov s najvyšším dosiahnutým vzdelaním základným sa znižuje, a naopak, s vyšším stupňom vzdelania sa zvyšuje. Zatiaľ čo v roku 1980 mala viac ako polovica obyvateľov starších ako 15 rokov najvyššie základné vzdelanie, v roku 1991 to bola už len viac ako tretina a v roku 2001 len asi štvrtina. Podiel obyvateľov nad 15 rokov s vysokoškolským vzdelaním oproti roku 1980 narastá takmer dvojnásobne, v roku 2001 dosiahol hodnotu takmer desať percent.
V priebehu nasledujúcich rokov dochádza k modelu vývoja spoločnosti založenej na vedomostiach, čiže spoločnosti založenej skôr na produkcii a využívaní informácií a poznatkov, ako na produkcii a distribúcii materiálnych statkov. (ned)
Atlas vyšiel dvojjazyčne v slovenskom a v anglickom jazyku.