Víťazné logo bude prvým krokom k vypracovaniu dizajn manuálu s pravidlami používania v rámci jednotného vizuálneho štýlu kraja. Podmienky zaradenia do súťaže, ktoré by malo logo spĺňať, kritériá hodnotenia a ďalšie podrobnosti o súťaži sú zverejnené na stránke www.bratislavskykraj.sk a www.scd.sk. Uzávierka je 15. februára.
Bratislavský kraj na svoju identifikáciu používa erb. Sú ním označené hranice kraja, budovy krajských inštitúcií, úradné pečiatky, listiny a podobne.
Zaujímavosťou je, že erb, ktorý sa používa, je takmer stopercentnou kópiou historického erbu rodu Pálffyovcov. Zachoval sa napríklad aj na priečelí dnešného sídla Vysokej školy výtvarných umení. „Pre prezentáciu kraja a jeho aktivít sa bude používať práve nové logo, ktoré erb nenahradí, ale vhodne doplní,“ povedal župan Vladimír Bajan.
Logo bude kraj využívať pri komunikácii a prezentácii doma i v zahraničí, na propagačných a informačných brožúrach, na webovej stránke, ostatných tlačovinách a podobne.
Nové logo má od apríla 2004 aj mesto. Do verejnej súťaže, ktorú vyhlásil magistrát v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu 1. februára 2004, sa prihlásilo 1200 súťažných návrhov od vyše 600 osôb. Autormi návrhov boli odborníci, ale aj laická verejnosť. Využili možnosť poslať dva návrhy.
O víťazovi rozhodla medzinárodná porota a víťazný návrh nového loga Bratislavy honorovali sumou stotisíc korún. Rozdiel medzi erbom a logom je najmä v tom, že logo má byť viac aktuálne a neformálnejšie ako oficiálny symbol, ktorým je erb.
Podľa Wladyslawa Plutu z Akadémie umenia v Krakove, ktorý bol v porote pri výbere návrhu loga mesta, by logo mohlo byť aj vtipné. „Ale musí to byť humor tej najvyššej kvality.“
Dôležité je, aby bolo odlišné od druhých, aby vyjadrovalo osobitú identitu. „Nemusí obsahovať nič z konkrétnych reálií mesta či kraja, ale musí byť nezameniteľné.“ Logotyp popri oficiálnych heraldických symboloch, ktorými sú erb, vlajka a pečať, dotvára vizuálny štýl kraja či mesta.
Mesto má nové logo od roku 2004. Súťaž na logo vypísal v súčasnosti aj Bratislavský kraj. Bude dopĺňať erb. Ten je takmer kópiou erbu Pálffyovcov.
ZDROJ – WWW.BRATISLAVA.SK, FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Autor: japa