ovali sa na silný zápach plynu.
„Hasiči evakuovali obyvateľov z okruhu 100 metrov, ostatných upozornili a poučili o bezpečnostných opatreniach. Odstavil sa prívod plynu a elektrina,“ povedal operačný dôstojník bratislavských hasičov Jozef Uhrák.
Hasiči robili merania, monitorovali okolie. Poruchu odstraňovali v špeciálnych ochranných oblekoch. Zasahovali od pol piatej do deviatej večer. Na mieste bolo sedem hasičských vozidiel dopravu z ulíc Matúškova, Jaskový rad, Vančurova a Pod strážami do pol siedmej odkláňali policajti. Na územie, na ktorom pracovali hasiči, nepúšťali ani chodcov.
„Informovali sme aj operačné stredisko na Hlavnej stanici, ale merania výskyt propán-butánu v okolí stanice nepotvrdili. Nikto nebol zranený a plyn sa prirodzeným vetraním rozplynul,“ povedal Uhrák. Koľko plynu uniklo, určiť nevedel.
„Telefonovali sme hasičom, ako to vyzerá, okolo pol deviatej nám volali naspäť, že už môžeme ísť domov,“ povedal obyvateľ jedného z domov na Matúškovej. „Doma sme ani nemuseli vetrať, nič tam nebolo cítiť.“
Milan Komžík z úradu civilnej ochrany objasnil, že hypoteticky sa nedá povedať, čo by výbuch propán-butánu spôsobil. Určite by však vznikol požiar, zasahovali by hasiči a záchranná služba. Polícia by bránila vstupu do postihnutej oblasti. Ak by unikajúci plyn ohrozoval zdravie a životy ľudí, dostávali by pokyny z rádia, rozhlasu alebo by po uliciach chodili ľudia v maskách, ktorí by dávali inštrukcie.
Pri mimoriadnej udalosti zasahuje civilná ochrana na úrovni obce, obvodného úradu a krajského úradu. V prípade Bratislavy ide o mestskú časť, mesto a krajský úrad. Mesto a krajský úrad majú odbory krízového riadenia, na ktorých je civilná ochrana.
Autor: dagu