Prvý inkubátor občianske združenie Šanca pre nechcených nainštalovalo pred dvoma rokmi na Limbovej ulici, druhé o rok neskôr v areáli Nemocnice Cyrila a Metoda v Petržalke. V súčasnosti sú hniezda v desiatich slovenských mestách.
Najviac odložených novorodencov bolo v košickom inkubátore – štyri, o jedno menej našli v Prešove, dve v Žiline a jedno v Trnave. „Posledného novorodenca sme mali v košickom hniezde túto jeseň. Matka ho tam viackrát nechala a vzápätí si poň zase prišla. Mala problémy s bývaním, nakoniec si našla miesto v azylovom dome a dieťa si nechala,“ hovorí Anna Ghannamová, prezidentka občianskeho združenia. Z desiatich detí sa k trom mamičky po čase vrátili, ostatných sedem je už adoptovaných v rodinách.
Umiestnenie inkubátorov, do ktorých môžu matky dieťa odložiť, je situované tak, aby matkám zaručovalo anonymitu. V spodnej časti inkubátora sú nakreslené inštrukcie, ako treba inkubátor otvoriť aj zavrieť. Po piatich minútach po jeho zatvorení sa v nemocnici ozve alarm, ktorý upozorní personál na prítomnosť dieťaťa.
Okrem inkubátorov však Šanca pre nechcených zriadila pred dvoma rokmi aj nonstop fungujúcu telefonickú linku hniezda záchrany. Tá však už dlhšie nefunguje. Ghannamová povedala, že pre technické problémy. Na internetovej stránke hniezda záchrany je preto uvedené jej súkromné číslo. Posledné správy pod hlavičkou „aktuálne“ sú na webstránke ešte z roku 2005.
V súčasnosti už nefungujúca telefonická linka bola určená ženám, ktoré nechcene otehotneli a nevedia, ako riešiť krízovú situáciu. Denne majú aspoň dva-tri telefonáty. Veľa matiek sa pýtalo, akým spôsobom sa dá riešiť utajené tehotenstvo a pôrod. Niekedy dokonca volali tesne pred pôrodom.
Ženy na linke mohli anonymne získať informácie o možnosti utajovaného pôrodu v nemocnici alebo o možnosti odložiť dieťa do hniezda záchrany. V akútnej situácii sa žena prostredníctvom linky dozvedela aj to, čo robiť pri pôrode.
Autor: japa