„Prvý deň u nás prespalo deväť ľudí, potom ich bolo pravidelne okolo päťdesiat,“ povedal Juraj Barát z Depaul. Na Silvestra prišli nocľažníci až po oslavách alebo vôbec nie. Prespať tu môžu aj ľudia, ktorí sú pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok. Vo vnútri však piť nesmú.
Nocľaháreň sa otvára o siedmej večer. Po príchode sa bezdomovci zaregistrujú u sociálneho pracovníka, zoberú si svoju deku a plachtu. „Hneď od začiatku prichádzalo veľa ľudí. Mali sme problémy s praním, preto má každý svoju posteľnú bielizeň označenú,“ ukázal Barát na igelitové vrecia v kúte miestnosti.
Sociálny pracovník pri registrácii rozhodne, či nocľažník prespí v hlavnej budove, alebo v miestnosti pre veľmi opitých ľudí. Na začiatku silvestrovského večera tam sedel len jeden pán. „Táto miestnosť býva inak každý večer plná,“ objasnil Barát.
Ostatní ľudia prejdú do hlavnej miestnosti, SBS-károm odovzdajú alkohol a zbrane, pri odchode dostanú všetko naspäť.
Ženy prespávajú v menšej miestnosti. Večer pred Novým rokom túto možnosť využila len jedna. Muži spia v troch prepojených miestnostiach. Po príchode sa zapisujú do poradovníka na sprchu, jedia, pijú čaj, kávu, niektorí ešte vonku pofajčievajú.
O jedenástej sa zhasína, o pol ôsmej ráno už odchádzajú,“ opísal chod nocľahárne Barát. „Je to veľmi dobrá vec, inak by sme už dávno vonku pomrzli,“ pochvaľujú si bezdomovci.
„Snažíme sa teraz hľadať model fungovania. Zistili sme už, že medzi ľuďmi, ktorí túto službu naozaj potrebujú, sa objavili aj špekulanti. Nie sú skutočnými bezdomovcami, len skúšajú, ako by sa dalo v Bratislave zadarmo prespať a najesť," zhodnotil prvé skúsenosti Barát.
Autor: dagu