SME

Bratislava v roku 2006 volila a stavala

Rekonštrukcia Obchodnej, Hurbanovho a Župného námestiaJ

FOTOFOTO

edna z najväčších rekonštrukcií v meste - rekonštrukcia Obchodnej ulice, Hurbanovho a Župného námestia, sa začala v marci . Týkala sa chodníkov, komunikácií, električkovej trate a inžinierskych sietí. Dokončená mala byť do konca júna, trvala však do augusta. Skomplikovali ju opravy a premiestňovanie inžinierskych sietí. Zámerom bolo predĺžiť pešiu zónu z historického centra až po Kollárovo námestie..

V súvislosti s rekonštrukciou došlo aj k viacerým zmenám organizácie dopravy v meste. Námestie SNP bolo neprejazdné, cesta pre autá na Hurbanovom námestí sa po rekonštrukcii zúžila - ubudol jeden pruh v každom smere a rozšíril sa tak priestor pre chodcov. Jeden jazdný pruh ubudol aj na príjazdovej rampe zo Staromestskej ulice na mostík na Kapucínskej, doprava sa tam zjednosmernila.

Na kompletnú rekonštrukciu koľají, vedenia, dlažby či chodníkov plánovalo mesto pôvodne použiť 325 miliónov korún, ďalšie dva milióny však stála rekonštrukcia historickej studne na Župnom námestí.

Bratislava nemá nový územný plán ani zákon

Nový územný plán, ktorý mesto pripravovalo deväť rokov a tento rok propagovalo, pred voľbami stroskotal. Mesto považuje za nešťastné, ako celá vec dopadla, ochranári však tvrdia, že je to lepšie, ako prijať zlý plán.

Stále teda platí stará, viackrát aktualizovaná norma z roku 1976, ktorú takisto ochranári kritizovali. Pritom mesto pôvodne tvrdilo, že v zastupiteľstve by sa mal nový plán schvaľovať už v prvom štvrťroku. Fiaskom bolo marcové verejné prerokúvanie pripomienok občanov, ktorí sa cítili nevypočutí. Primátorov návrh napokon neprešiel v zastupiteľstve ani na druhý pokus.

V júli materiál sám stiahol, lebo sa prihlásilo mnoho poslancov s pozmeňujúcimi návrhmi. Po neúspešnom hlasovaní v septembri mesto oznámilo, že po voľbách sa uvidí. To isté platí o zákone o Bratislave, ktorý sa nepodarilo dostať do parlamentu pre názorové nezhody medzi mestom a mestskými časťami.

Chránené bývanie

Pracovno-socializačné centrum Lepší svet sa presťahovalo zo školy na Švabinského ulici do budovy bývalej škôlky na Osuského ulici. V zrekonštruovaných priestoroch sú chránené dielne, rehabilitačné centrum, sociálno-právna poradňa aj byty pre ľudí s ťažkým mentálnym postihnutím. Ako v jedinom zariadení na Slovensku sa tam starajú aj o ľudí s ťažkým postihnutím. V chránených bytoch by zatiaľ mali bývať traja ľudia s ťažkým mentálnym postihnutím kombinovaným s psychiatrickou diagnózou. Neskôr by mal pribudnúť ešte jeden byt. O ľudí v chránenom bývaní sa stará psychiater, psychológ, špeciálny pedagóg a ďalší pracovníci. Lepší svet je jedno z prvých zariadení, ktoré má chránené bývanie pre ľudí s mentálnym postihnutím aj v bežnom dome.

Zmenilo sa vedenie Fakultnej nemocnice

Po júnových parlamentných voľbách sa zmenilo vedenie Fakultnej nemocnice Bratislava. Nový minister zdravotníctva Ivan Valentovič odvolal riaditeľa Valeriána Potičného a vedením poveril Andreja Mayera, ktorý sa po novembrovom konkurze na tento post stal riaditeľom.

Fakultnú nemocnicu Bratislava tvoria v súčasnosti štyri pracoviská - Kramáre, Mickiewiczova, Ružinov a Petržalka. Po odvolaní Valeriána Potičného a zmene vo vedení sa o osamostatnenie snažila aj petržalská Nemocnica Cyrila a Metoda.

Volili sme primátora, starostov a poslancov

Najvýznamnejšou udalosťou roka pre samosprávu boli decembrové voľby. V mestských orgánoch sa skončili suverénnym víťazstvom pravice - svoju funkciu obhájil primátor Andrej Ďurkovský a v mestskom zastupiteľstve má väčšinu koalícia SDKÚ-DS, KDH. V mestských častiach prevládla túžba po zmene. Hoci 15 zo 17 starostov opätovne kandidovalo, ostali len štyria. Prvýkrát sa snažili na komunálnej úrovni presadiť ochranári. Zo štrnástich kandidátov inciatívy Bratislava sa otvorene presadili štyria - novou starostkou Devína je Ľubica Kolková, traja kandidáti sa stali poslancami v Starom Meste a Karlovej Vsi. Do mestského zastupiteľstva sa ochranárom preniknúť nepodarilo. Sem sa dostali iné známe tváre - bývalá moderátorka Ľudmila Farkašovská či herec Matej Landl - ten však chýbal hneď na prvom rokovaní zastupiteľstva.

Volebná účasť Bratislavčanov bola nižšia ako celoslovenský priemer, v 395 okrskoch prišlo k urnám sotva 33 percent voličov. Kampaň bola agresívnejšia ako kedykoľvek predtým, konflikty medzi kandidátmi boli vo Vajnoroch, po voľbách sa obrátil na súd neúspešný znovu kandidujúci starosta Karlovej Vsi Bystrík Hollý.

Výstavba

Pre Bratislavu bol rok 2006 z hľadiska výstavby prelomový, v meste sa začali stavať dve nové mestské zóny, ktoré spolu predstavujú investíciu 17 miliárd korún. Pre Riverpark na dunajskom nábreží položili základný kameň 30. mája, pre modernú štvrť Eurovea pri novostavbe divadla 7. septembra. Po dokončení približne o dva až tri roky tam vzniknú luxusné byty s výhľadom na rieku, kancelárie, obchody a zábavné centrá. Prelomová vo výstavbe však bola aj trúfalosť investorov. Stavebná inšpekcia a dozor odhalili viaceré čierne stavby, v prípade polyfunkčného centra na Fazuľovej dokonca stavebník nemal žiadne povolenie. Stavbe napokon Staré Mesto udelilo najvyššiu pokutu v histórii stavebného úradu - 3,4 milióna korún, ktorú stavebník aj zaplatil. Napriek rozhorčenosti obyvateľov, ale aj starostu Starého Mesta Petra Čiernika sa však "kauza Fazuľová" skončila dodatočnou legalizáciou, budova bude mať 12 poschodí.

Hlavný architekt zatiaľ mlčal

Po vlaňajšom neúspešnom výberovom konaní na hlavného architekta sa primátor rozhodol sám osloviť jedného z členov výberovej komisie. Pedagóg Štefan Šlachta ponuku prijal a od apríla je vo funkcii. Po jedenástich rokoch tak má Bratislava človeka, ktorý má byť garantom rovnomerného rozvoja. Hlavný architekt je pracovníkom magistrátu, patrí do útvaru priamo riadeného primátorom. Kritizované sú jeho malé právomoci. Úradníčky na stavebných úradoch majú podľa ochranárov väčšie možnosti ovplyvniť výstavbu. Takisto chýbal Šlachtov hlas pri verejných diskusiách o niektorých stavbách, ale najmä pri schvaľovaní územného plánu. Šlachta sa stotožnil s niektorými výškovými budovami v meste. Na druhej strane treba podľa neho vylúčiť výškové budovy z historického jadra.

Bezdomovci

Minulú zimu na dôsledky podchladenia v Bratislave zomrelo 26 ľudí. Krízovú situáciu bezdomovcov potom v čase najsilnejších mrazov riešil stanový tábor s 200 lôžkami, ktorý nahradil nízkoprahovú nocľaháreň. Túto zimu mesto opäť nebolo pripravené. Neziskové organizácie, ktoré pomáhajú bezdomovcom, hľadali miesto na novú ubytovňu od februára. Vytypovali 11 objektov, ale nakoniec ich nezískali. Na konci decembra magistrát prenajal občianskemu združeniu Depaul Slovensko budovu na Ivánskej ceste, kde začala fungovať nízkoprahová nocľaháreň.

Opravy a rekonštrukcie ciest

V predvolebnom roku sa mestu podarilo dotiahnuť niektoré stavby. Ľudia ich neprijali vždy s nadšením. Problémy ostali aj na Botanickej ulici, na ktorej sú stále veľké zápchy napriek rozšíreniu nábrežia a rekonštrukcii križovatky Karloveská - Devínska. Rekonštrukcia Miletičovej ulice s priľahlými križovatkami sa skončila s meškaním v októbri. Rozšírenie cesty a stavba semaforov boli ešte súčasťou projektu Mosta Apollo, rovnako ako súvisiace rozšírenie Prístavnej ulice, na ktorom sa začalo pracovať tesne pred voľbami. Rozporuplné boli reakcie na prestavbu Hlavného námestia, naopak, ľudia sa potešili revitalizácii Partizánskej lúky. Takisto tesne pred voľbami otvorili prestavanú časť vodnej priekopy pri Michalskej ulici. Iné stavby sa zasa oddialili - napríklad technologický park Cepit, zastavanie parčíka na Belopotockého či sektbar na Hviezdoslavovom námestí.

Lúpeže bánk

V priebehu roka bolo v meste a jeho blízkom okolí vykradnutých až 18 bánk, za minulý rok ich bolo iba sedem. Podľa polície, objasnenosť prepadov stúpa, kým v roku 2005 bola objasnená iba jedna lúpež zo siedmich, tento rok sa kriminalistom zatiaľ podarilo vyriešiť viac ako polovicu, trinásť. Najvyšší lup si odniesol zlodej 12. júla z pobočky OTP banky v Ivanke pri Dunaji. Išlo približne o 1,7 milióna korún, páchateľa však policajti v krátkom čase odhalili a vyhlásili celoštátne pátranie. Po pár dňoch sa 27-ročný Marek J. sám prihlásil na polícii a priznal. Časť peňazí vrátil. Počas vyšetrovania však zistili, že Bratislavčan má na svedomí aj májové prepadnutie banky na Balkánskej ulici v Rusovciach. K tohtoročným kuriozitám patria lupiči na bicykloch, muž v parochni, preoblečený za ženu, zlodej v chirurgických rukaviciach alebo naháňačka policajných áut a lupiča po meste 25. októbra. Hliadky sa zlodeja pokúsili zastaviť aj streľbou, na ňu však nereagoval. Muža zadržali v blízkosti Račianskeho mýta.

Požiar v Petržalke

Jeden z najväčších požiarov v Bratislave vznikol 18. júna v sklade toxického odpadu na Kopčianskej ulici v Petržalke. Na jeho hasení pracovalo 200 hasičov. Skladom otriaslo niekoľko explózií, nevedelo sa, či výbuchy nespôsobil aj kyanid. Požiar sa podarilo zlikvidovat až na druhý deň ráno. Polícia a požiarni experti ešte stále vyšetrujú, aké chemikálie firma Detox na Kopčianskej skladovala. Neukončené je aj trestné stíhanie pre všeobecné ohrozenie.

Turizmus

Bratislava v roku 2006 zažila turistický boom, obľúbili si ju najmä návštevníci z nemecky hovoriacich krajín, ale najviac bolo Čechov. V uplynulom roku však mesto zažilo najvyšší nárast v návštevnosti britských turistov, len za prvý polrok ich tu bolo až o 71 percent viac ako minulý rok. Briti v meste patrili aj medzi najviditeľnejších turistov - okrem toho, že skupinky mladých mužov obľubovali pestré kostýmy, v krčmách v centre popíjali a hlučne sa zabávali. Nevôľu Bratislavčanov vyvolali najmä ich výtržnosti, potom, čo 22. mája v noci odtrhli soche Schöne Náciho ruku, Staré Mesto pristúpilo k tvrdým opatreniam. Od konca mája sú v pešej zóne posilnené policajné hliadky, neprispôsobiví turisti môžu byť aj vyhostení. Navyše, v krčmách a hoteloch sú distribuované podpivníky a letáky, vyzývajúce návštevníkov mesta na slušné správanie.

Koniec divadla Stoka

Divadlo Stoka odohralo vo februári posledné štyri predstavenia. Priestory na Pribinovej, v ktorých Stoka existovala, zbúrajú v januári v rámci výstavby zóny Eurovea. Na jar, keď sa Stoka lúčila, vtedajší minister kultúry František Tóth povedal, že situáciu divadla budú riešiť. Tóth chcel pre divadlo získať priestory Malej scény. To však neskôr už nebolo reálne, pretože sa oddialilo sťahovanie Národného divadla do novostavby a Malá scéna sa neuvoľnila. Divadlo "oslávilo" v marci tohto roka 15. narodeniny. Za ten čas odohrali 26 premiér, 1018 predstavení. Okrem divadelných inscenácií boli v Stoke pravidelné koncertné večery, debaty, čítačky či krsty kníh.

Rok volebný, čas povolebný

Pre Bratislavu bol rok 2006 predvolebný a stavebný. V roku komunálnych volieb mesto začalo niekoľko významných rekonštrukcií. Život Bratislavčanom znepríjemnila najmä rozkopaná Obchodná a Hurbanovo námestie. Ľudia nadávali, ale napokon to nedopadlo až tak zle. Podobne ako voľby. Monika Flašíková-Beňová neuspela, potvrdili sme si starého primátora, ale väčšinou nových starostov, z opozičného klubu sa stal spojenec. Primátor sa bude musieť naučiť komunikovať s ochranármi, starostovia s primátorom, poslanci medzi sebou. My sa musíme zase naučiť zaujímať o veci verejné - kto, ako a prečo rozhoduje tak, ako rozhoduje. Prečo doteraz nemáme územný plán, prečo sa stavia tak, ako sa stavia, prečo čierne stavby nikto nebúra? Šancová, Cintorínska, Fazuľová sa stali synonymom ignorovania zákona na jednej strane a totálnej bezmocnosti na strane druhej. Musíme sa tiež učiť obyčajnej ľudskej toleranciii. Máme problém akceptovať ubytovňou pre bezdomovcov v susedstve. Minulú zimu ich v meste zomrelo 26, v tomto roku oficiálne ani jeden. Nie však preto, že by sme konečne postavili nízkoprahovú ubytovňu, ale preto, lebo je mierna zima. Ešteže ich na Vianoce pozveme na večeru do paláca.

V určitých momentoch nám však tolerancia nechýba. Zmierili sme sa s tým, že metro v Bratislave nebude, denne sa zmierujeme s dopravnými kolapsmi, s nedostatkom plavární, zmierujeme sa s miznúcou zeleňou v meste a húfne sa cez víkend presúvame do zrekonštruovaného areálu na Železnej studienke. Rok 2007 by možno mohol byť o tom, aby sme si povedali, kde sa končí nezáujem a začína sa tolerancia. JANA PAULOVSKÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu