Projekt bratislavských Silvestrov vznikol začiatkom februára 1999 v známej reštaurácii Prašná bašta. Stretli sa tam zástupcovia občianskeho združenia Hlava 98 s vtedajšími predstaviteľmi samosprávy mestskej časti Bratislava Staré Mesto a spoločne sa dohodli na zorganizovaní veľkých celomestských osláv príchodu nového roka 2000. Práve blížiaci sa príchod tohto magického letopočtu bol tým správnym "nakopnutím" v pravom čase.
"Ako Bratislavčania sme ticho závideli Košiciam, Banskej Bystrici, Žiline či Nitre, že vedeli na svoje námestia dostať niekoľkotisíc ľudí a spoločne sa tešiť z príchodu nového roku. Do roku 1998 sa na námestiach v hlavnom meste stretávali len súperiaci politici a ich prívrženci si pod nohy hádzali pirátov," spomína si Vladimír Talian z občianskeho združenia Hlava 98. "Rozhodli sme sa využiť príchod roku 2000 a Bratislavu zaradiť medzi tie mnohé metropoly vo svete, kde sa veľkolepo slávi príchod nového roku v uliciach a na námestiach centra mesta."
Už v apríli tohto istého roku Staré Mesto a Hlava 98 predstavili na tlačovej konferencii projekt centrálnych mestských osláv príchodu nového roku 2000.
Korzujúci Silvester
Kľúčovou myšlienkou, ktorá sa napokon ukázala ako veľmi šťastná, bolo premiestnenie osláv z Námestia SNP do viacerých zón historického jadra.
"Chceli sme tým dosiahnuť, aby ľudia nemuseli pasívne postávať a mrznúť na jednom mieste," vysvetľuje Pavol Murín, ktorý má na starosti produkčnú časť osláv. Zároveň má najbližšie k mnohým hudobným skupinám, sám bol totiž členom dvoch kultových bratislavských zoskupení Tornado Lue a Happy Melon. "To sa dá vydržať v lete, ale v zime by to skôr návštevníkov odrádzalo."
Dodnes je pre bratislavské silvestrovské oslavy charakteristické, že sa konajú vo viacerých zónach, pospájaných uličkami historického Korza. Ľudia majú možnosť ľubovoľne "korzovať", pozrieť si obľúbenú kapelu na Hlavnom námestí, zastaviť sa na občerstvení, zatancovať si na diskotéke na neďalekom Hviezdoslavovom námestí.
Vrcholom je ohňostroj
Tradičným vrcholom silvestrovských osláv je polnočný ohňostroj. Ten sa už tretíkrát za sebou bude odpaľovať z nábrežia priamo nad Dunajom medzi Starým a Novým mostom.
Pri jeho "presťahovaní" z Hradného vrchu stála spolupráca s londýnskym architektonickým ateliérom Arts2 Architecture, ktorý má za sebou viacero úspešných happeningov, pri ktorých využili svetelné a zvukové efekty v kombinácii s konkrétnymi architektonickými dominantami miest.
"Boli sme sa tiež inšpirovať v Londýne, kde tamojší starosta Ken Livingstone už niekoľko rokov v septembri organizuje takzvaný Festival na Temži. Jeho súčasťou je ohňostroj odpaľovaný priamo z hladiny rieky," približuje dlhoročný režisér osláv Juraj Johanides. "Ľudia na nábreží majú z takéhoto ohňostroja oveľa emotívnejšie zážitky, pretože ho majú možnosť sledovať z bezprostrednej blízkosti."
Turisti prídu
Kým v roku 1999 viedla Bratislavčanov túžba aspoň sa vyrovnať iným slovenským mestám, dnes je Silvester v Bratislave pojmom nielen na Slovensku, ale v celom regióne. V posledných dvoch - troch rokoch ho popri desaťtisícoch Bratislavčanov navštevuje okolo 15-tisíc zahraničných návštevníkov. Len zo Slovinska sa sem chystá okolo sedemtisíc turistov.
"Silvester je dnes jedným z najdôležitejších marketingových podujatí mesta," potvrdzuje Milan Vajda, šéf marketingu na magistráte. "Pred niekoľkými rokmi jedna česká televízna stanica vyhlásila bratislavský Silvester za najvydarenejší v našom regióne.