točne. To sa týka napríklad aj čunovských jazier.
Návrh na stanovenie nových ochranných pásem spracúva v súčasnosti pre vodárne certifikovaná spoločnosť. „Ňou vypracovaný projekt predložíme ministerstvu životného prostredia so žiadosťou o zmenu a ďalšími podkladmi, ako je hydrogeologicke či hydrochemicke zhodnotenie,“ povedala hovorkyňa vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová.
Podľa generálneho riaditeľa Daniela Gemerana by mal byť tento proces do leta ukončený. Ak bude jazero z pásma vyradené, spravovať ho už nebude vodárenská spoločnosť ale obec alebo mestská časť.
Napriek tomu, že pre ochranné pásmo vodného zdroja tu je roky zákaz kúpania, jazerá patria v lete k najobľúbenejším prírodným kúpaliskám Bratislavčanov. Uplynulú letnú sezónu tu polícia na podnet mestskej časti vystríhala ľudí prichádzajúcich k jazeru, že je tu zákaz kúpania.
Vtedajšia starostka Čunova Alžbeta Broszová tak chcela riešiť neúnosnú situáciu, ktorá vznikla, keď vodárne posunuli bránu, ktorá zabraňovala vjazdu áut od cesty až k jazeru. Autá, ktoré predtým parkovali na okraji cesty, stáli potom na lesnej ceste k jazeru a aj priamo okolo neho.
Mestská časť mala tiež problémy s množstvom odpadkov v areáli jazera či s trampmi, ktorí tu stanovali. Problém kúpania v jazere tak spynul s postihovaním vodičov či výtržníkov a bývalá starostka chcela zákaz kúpania na jazere zachovať aj v prípade zrušenia ochranného pásma.
Podľa novej starostky Gabriely Ferenčákovej bude v súvislosti s jazerom treba najprv vyriešiť problém s vysporiadaním pozemkov pod ním a v jeho okolí. „Väčšia časť pozemku pod jazerom patrila čunovskému urbáru a vlastníci si na ne uplatnili nárok v rámci reštitúcie.“
Z pásma už pred siedmimi rokmi vyňali jazero v Rusovciach, ktoré je tiež obľúbeným miestom na kúpanie a ľudia zákaz kúpania v minulosti nerešpektovali. Areál rusovského jazera nemá správcu, kvalitu vody však sledujú hygienici a zatiaľ bola bezproblémová. Pozemky na brehoch jazera sú však tiež majetkovo nevyrovnané.
Autor: japa