SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Silvestrujúcich budú chrániť aj dobrovoľníci

Mesto sa pripravuje na Silvestrovské oslavy. Očakáva sa príchod 15-tisíc zahraničných turistov, ktorí spolu s Bratislavčanmi zaplnia centrum. Polícia a dobrovoľní hasiči sa chystajú na pohotovosť, magistrát dolaďuje program, budú aj zvyčajné dopravné a be

Zdravotníci budú počas silvestrovských osláv v meste v pohotovosti. Hlavný stan ošetrovateľov bude na Primaciálnom námestí.Zdravotníci budú počas silvestrovských osláv v meste v pohotovosti. Hlavný stan ošetrovateľov bude na Primaciálnom námestí.

zpečnostné obmedzenia.

Ohňostroj, ktorý na rozdiel od vlaňajška odpália v sprievode hudby z pravého brehu Dunaja, začnú pyrotechnici chystať až v nedeľu ráno.

Do zóny zábavy sa nebude dať dostať autom, automobilová doprava na mostoch ani na Viedenskej ceste nebude obmedzená. „Zákaz vstupu bude do oplotenej asi 200-metrovej zóny na pravom brehu Dunaja, medzi reštauráciou Leberfinger a Starým mostom, kde budú pracovať pyrotechnici,“ povedal Milan Vajda z magistrátu. Podľa banského zákona totiž platia zvláštne pravidlá pre prácu s výbušninami. Pre peších bude uzavretý aj chodník pri Dunaji.

Vlani ohňostroj odpálili z lode na Dunaji, predchádzajúce roky to bolo z petržalskej strany a z hradného kopca. „To sa nám zdalo príliš vzdialené. Tento rok sme sa už druhýkrát rozhodli pre intenzívnejší zážitok z ohňostroja z pravého brehu. Pozorovať sa bude dať z ľavého brehu aj z lávok na Starom a Novom moste,“ povedal Vajda.

Polícia bude prísne kontrolovať vodičov, ktorí budú chcieť zastať na moste, aby si pozreli ohňostroj, lebo je to v rozpore s pravidlami premávky.

Petržalčania budú môcť ohňostroj obdivovať aj zo svojich bytov, bežne ho vraj vidno aj spred panelákov, napríklad na Rusovskej ceste.

Ohňostroj bude tento rok trvať desať až dvanásť minút a bude spojený s hudbou Mariána Vargu, ktorý bude naživo hrať na ľavom brehu medzi ľuďmi.

Magistrát počíta s tým, že ohňostroj si príde pozrieť 40-tisíc ľudí. Náklady naň sú okolo pol milióna korún, peniaze naň pochádzajú od sponzorov.

Na príprave ohňostroja sa bude podieľať 25 ľudí, pri odpaľovaní bude 12 špecialistov. „Pyrotechnický materiál bude natiahnutý na asi 200-metrovú šírku, použijeme takmer pol tony výbušnín,“ povedal Ján Appel z firmy Pyra, ktorá má bratislavský ohňostroj na starosti už niekoľko rokov.

Hlavná dramaturgia ohňostroja bude viazaná na Vargovu skladbu Hommage a J. S. Bach, ráta sa aj s improvizáciami, ktorými je Varga známy.

Tento rok chcú použiť nové choreografie aj nové typy pyrotechniky. „Budú to napríklad sekvenčné odpaly, vejáre a špirálovité stúpajúce efekty,“ povedal Appel.

Do zóny, odkiaľ sa bude ohňostroj odpaľovať, je prísny zákaz vstupu. Oplotenie bude podľa Appela strážiť bezpečnostná služba.

Ak niekto bude chcieť zažiť ohňostroj z pravého brehu, má šancu z priestoru, kde bol kedysi lunapark.

Polícia a hasiči sú pripravení


Počas osláv budú v celom meste posilnené policajné hliadky, spolupracovať na uržiavaní poriadku budú mestskí i štátni policajti a súkromná SBS-ka.

Podľa veliteľa polície Staré Mesto Jozefa Hitku počas noci bude v uliciach určite viac ako sto mužov. „V prípade potreby budeme operatívne sťahovať hliadky aj z iných mestských častí alebo okresov.“ Hliadky sa potom pred polnocou presunú spolu s davom na nábrežie kvôli ohňostroju.

„Máme informácie, že hotely sú vypredané vďaka návšetvníkom z cudziny. Snažíme sa preto už teraz robiť osvetu, ako sa majú počas osláv správať,“ dodal Hitka.

Polícia bude v pozore až do rána, približne do 2. až 3. hodiny po polnoci. Po skončení zábavy bude kopírovať trasu, kadiaľ masy cestujú mestskou hromadnou dopravou von z centra, aby nedošlo k potýčkam.

Hliadky budú stáť napríklad na zastávke MHD Zochova v smere do Petržalky, pod Novým mostom alebo na Šafárikovom námestí.

Bratislavskí hasiči sa na silvestrovskú službu špeciálne nepripravujú. „Keby došlo k mimoriadnym udalostiam, sme pripravení povolať hasičov z iných okresov, prípadne až na medzinárodnej úrovni,“ povedala Alena Bučeková, hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru hlavného mesta.

Oslavy v meste bude zabezpečovať desaťčlenná jednotka Dobrovoľného hasičského zboru Bratislava-Staré Mesto. V pohotovosti budú tiež sanitky, pristavené na Hviezdoslavovom a Primaciálnom námestí. Ošetrovňa Červeného kríža a stredisko pre stratené deti bude na Primaciálnom námestí.

Pyrotechnika v meste


Už niekoľko rokov platí v Bratislave všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého sa nesmie na verejných priestranstvách používať zábavná pyrotechnika.

Výnimku tvoria organizované podujatia s povolením. Časovou výnimkou je oslava Silvestra, aj to len od 18.00 do 3.00. Používanie pyrotechniky je v inom čase zároveň porušením zákona o priestupkoch.

Za takýto čin je pokuta do 1000 korún, v blokovom konaní do 500 korún, a prípadne zhabanie pyrotechniky. Výnos z pokút je príjmom mesta, právo kontrolovať dodržiavanie nariadenia a vyberať pokuty má mestská polícia.

V minulých rokoch sa napriek tomu už pred sviatkami ozývali výbuchy pirátov, ktoré zle znášajú najmä starší ľudia, malé deti a domáce zvieratá. Podľa Appela sa však tento trend pomaly stráca. „Dnes sa predáva čoraz menej búchajúcej pyrotechniky, hoci mnohí stále majú radi hlučnú zábavu,“ hovorí Appel.

V posledných rokoch je väčší záujem o svetelné efekty. Obľúbené sú pritom čoraz náročnejšie výbušniny, napríklad kompaktné ohňostroje, ktoré na jedno odpálenie urobia dvadsať aj viac efektov. Tie sa smú predávať len osobám starším ako osemnásť rokov.

Aj na svetelnú pyrotechniku sa však vzťahuje zákaz používania na verejných priestranstvách. Pod zábavnou pyrotechnikou sa totiž rozumejú všetky druhy, teda nielen minivýbušky a piráty, ale aj rakety, ktoré majú svetelný efekt. Verejným priestranstvom je napíklad aj detské ihrisko či terasa paneláka.

Netradičné Silvestre


Okrem ponuky stráviť poslednú noc v roku zábavou v centre mesta si môžu Bratislavčania vyskúšať napríklad aj romantického Silvestra pri Draždiaku, tí náročnejší napríklad aj Silvestra na Dunaji alebo pod hradom.

Tanečnú zábavu desať metrov od jazera Veľky Draždiak si bude užívať približne 80 hostí. Všetky miesta v reštaurácii Oáza sú však už vypredané, v ponuke ich dokonca bolo len 50, záujem teda vysoko prevýšil pôvodný plán.

S výhľadom na celé mesto a na polnočný ohňostroj z hradného kopca môžu hneď po polnoci rátať návštevníci reštaurácie Mária Kristína. Tí budú vítať Nový rok na Čestnom nádvorí hradu. Za exkluzivitu spolu s konzumným zaplatia tisíc korún.

Vyznávači tanečnej hudby budú môcť v nedeľu oslavovať dvojnásobne – okrem príchodu Nového roka aj príchod 15 dídžejov svetového mena do Bratislavy. V Elam clube v Mlynskej doline na troch stageoch vystúpi napríklad DJ Ron z Barcelony, rezident legendárneho pražského klubu Roxy Dan Cooley alebo slovenskí Toky & Loktibrada. Podávať sa bude sekt zdarma. Lístky stoja 275 korún. Aj vegetariáni sa môžu tešiť na poslednú noc v roku, napríklad v bare Paráda je na výber aj bezmäsité silvestrovské menu.

Komu nebude stačiť Bratislava, môže si objednať výletnú šesťhodinovú plavbu po Dunaji v Budapešti. Maďarskí organizátori sľubujú výbornú zábavu, hudbu, dobré jedlo a pitie a to všetko pri pohľade na rozžiarenú Budapešť. Cena na osobu je 5950 korún.


Kde ešte silvestrovať

Bellini lounge bar

Švédske stoly na taliansky spôsob, tanečnice, tombola, šampanské, uvítací drink a hudba. Cena 1500 korún.

Alcatraz pub & restaurant

Od 19.00 do 4.00, živá hudba, teplá večera, welcome drink, polnočná kapustnica, slané pochutiny. Cena 590 korún.

Hystéria pub

Predjedlo, hlavné jedlo a polnočná kapustnica, diskotéka a tombola. Cena 590 korún.

KGB

Otvorené od 15.30 do 06.00, vstup voľný a dobrovoľný.

City hotel Bratislava

Silvestrovská párty za 1400 korún, trojchodová večera, prekvapenie. Diskotéka, tombola, ohňostroj. Začiatok o 19.00.

Celebrity Lounge

Studený bufet, šalátový bufet, teplý bufet, polnočná kapustnica, flaša sektu, konzumný šek v hodonte 500 korún na nápoje v bare. Začiatok o 20.00. Vstupné 1500 korún.

U majora Zemana

Kuchyňa v prevádzke do 19.00, bar do rána. Bez špeciálneho programu.

Bastion Pub

Privítací drink a polnočná kapustnica, cena 250 korún.

Reštaurácia Marika

Menu: aperitív, predjedlo, hlavné jedlo, silvestrovská kapustnica. Nápoje zahrnuté v cene: suché biele a červené víno po 0,5 litra, šumivý sekt 0,7 litra, dezerty, pagáče, štrúdle, miešané ovocie. Cena 1500 korún

Aaron's Steak House (Báč)

Organizuje firemné koncoročné párty aj s hudbou, s grilovanými špecialitami, napríklad aj pečené celé prasa, divinu. Možnosť zabezpečiť dovoz z Bratislavy a odvoz späť, vypracovanie menu podľa rozpočtu spoločnosti.

Hot Shot

Silvestrovská párty za 249 korún, v cene: picolo hubert pre dve osoby, polnočná kapustnica, diskotéka s dídžejom. Od 19.00 do 05.00.

Carlton

Štvorchodová večera, počas podávania večere víno, pivo, soft drinks zdarma, program, hudba, tombola, polnočný prípitok, polnočný bufet. Cena 129 eur.

Pri Kaplnke (Záhorská Bystrica)

Zábava pri živej hudbe, tombola a novoročný ohňostroj.

(Podľa www.obedovat.sk)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 000
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 687
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 667
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 422
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 980
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 352
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 006
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 886
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 656
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 565
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu