Kto čo zverejnil
Milan Cílek bol v zastupiteľstve aj v uplynulom volebnom období. Z poslanca a šéfa klubu SDKÚ-DS sa stal prvým námestníkom primátora. Kým pred voľbami mal uvedený aj mobilný kontakt, teraz chýba. „Dám ho ešte doplniť, takisto aj e-mailovú adresu,“ hovorí.
Nový štatutár mesta by bol radšej, keby nemusel mať služobný mobil. „To isté číslo mám už pätnásť rokov, je to môj súkromný mobil. S jeho zverejnením som nikdy nemal problém,“ tvrdí Cílek. Za osem rokov, čo pôsobí v samospráve, sa mu stalo len dvakrát, že mu volali občania, a ani raz to vraj nebolo nepríjemné.
Problém komunikovať s voličmi nemá ani Martin Wolf (Nezávislé fórum), ktorý je medzi mestskými poslancami nováčikom. Kandidoval v Jarovciach a je členom komisie životného prostredia a výstavby. Wolf ponúka na seba číslo do zamestnania v poľnohospodárskom družstve Dunaj, e-mail, mobil aj adresu domov. „Bratislava je veľká dedina a zistiť si mobil dnes už nie je problém,“ myslí si poslanec.
Niektorí poslanci uvádzajú aj viac mobilov, adresy svojich firiem a telefónne čísla domov. Nie všetci sa však rozhodli zverejniť toľko údajov. Napríklad na Jána Budaja, ktorý je v mestskom zastupiteľstvé takisto nový, nie je žiaden telefón ani e-mail. Takisto bývalý starosta Podunajských Biskupíc Oto Nevický uvádza len svoju domácu adresu.
Poslanci, ktorí zmenili funkciu, zmenili aj mieru otvorenosti. Bývalý starosta Lamača Peter Šramko, teraz už ako radový mestský poslanec, uvádza aj svoj mobil. Na stránke Lamača mal len číslo na sekretariát starostu. Nový petržalský starosta Milan Ftáčnik, ktorý bol pred voľbami len poslancom, už uvádza adresu svojho nového pôsobiska na Kutlíkovej ulici a starostovský e-mail.
Osobné údaje
Na rozdiel od minulosti nie sú na stránke mesta údaje o politickej príslušnosti členov zastupiteľstva. Dá sa tu však zistiť, v ktorých komisiách poslanec pracuje, v ktorej mestskej časti kandidoval a v ktorých obdobiach bol poslancom. Stránka je už aktualizovaná aj o nové zloženie mestskej rady, ktorú tvoria siedmi poslanci, traja námestníci primátora a sedemnásť starostov mestských častí.
Traja zvolení poslanci – Viera Kimerlingová, Matej Landl a Marek Hargaš – medzi kolegami zatiaľ nie sú, lebo nezložili sľub. Mesto podľa zákona o ochrane osobných údajov nemá právo zverejňovať informácie o poslancoch, kým nepodpíšu o tom vyhlásenie.
Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej si poslanci sami vyberú, ktoré údaje o sebe zverejnia. „Je v ich záujme, aby mali kontakt s voličmi počas celého volebného obdobia tak, aby mohli zodpovedne vykonávať svoj mandát,“ povedala Chudinová.
Ocenená stránka
Stále viac miest a obcí nielen informuje, ale aj komunikuje s voličmi cez internet. Bratislava dala v rozpočte na uplynulý rok na informatiku osem miliónov. Z toho väčšina išla na vytvorenie digitálnej mapy mesta a údržbu elektronického výberu daní.
Časť peňazí bola určená na tvorbu webovej stránky Bratislavy, ktorú nedávno zaradili medzi dvadsať najlepších stránok miest sveta. Na prvom mieste skončila stránka Soulu, potom nasledoval New York a Šanghaj. Zo susedov Bratislavu predbehli Varšava a Praha.
Bratislavská stránka okrem toho už druhý raz za sebou získala Zlatý erb, ktorý sa udeľuje najlepšej stránke obce na Slovensku.