Naši predkovia považovali bahuriny za mystické a nebezpečné miesta, kde žijú bohovia a duchovia. Preto sa obyvatelia severnej Európy pred desiatimi tisícročiami až prakticky do 16. storočia snažili nakloniť si tieto nadprirodzené bytosti, ktoré mali ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Naši predkovia považovali bahuriny za mystické a nebezpečné miesta, kde žijú bohovia a duchovia. Preto sa obyvatelia severnej Európy pred desiatimi tisícročiami až prakticky do 16. storočia snažili nakloniť si tieto nadprirodzené bytosti, ktoré mali podľa nich v rukách ich osudy, množstvom obetí a darov, vhadzovaním do bahurín a močiarov. Archeológovia v nich našli najrôznejšie predmety. Viac ako 400 takýchto nálezov z dánskych, nemeckých a holandských močiarov tvoria exponáty novej výstavy v Prírodovednom múzeu vo Viedni.
Okrem predmetov prinášali naši predkovia bohom aj ľudské obety. Mŕtvoly nájdené v bahurinách patria k najzáhadnejším a najvzrušujúcejším nálezom. Kyslá voda močiarov konzervuje všetko, čo pohltí. Vďaka tomu nálezy pôsobia živo, hoci sú mŕtve už niekoľko storočí. Výstava približuje stopy histórie siedmich mŕtvol. Z Holandska pochádza známa múmia dievčaťa z Yde, nájdená náhodou v roku 1897 pri získavaní rašeliny.
Výstava v Prírodovednom múzeu na Burgring 7 potrvá do 15. apríla 2007. Múzeum je otvorené denne okrem utorka od 9.00 do 18.30, v stredu do 21.00. Vstupné pre dospelých je 8 eur, pre deti 3,50 eura. Bližšie informácie o múzeu i výstave nájdete na www.nhm-wien.ac.at.