oslancov má absolútnu väčšinu koalícia SDKÚ-DS – KDH, ktorá má 37 poslancov, po jednom majú koalície OKS, Nádej a Smer-SD – SMK – SZ, jeden poslanec je nezávislý.
Na post svojich zástupcov Ftáčnik navrhol dvoch poslancov. Zdôvodnil to tým, že v zastupiteľstve sú dva silné poslanecké kluby. Za prvého zástupcu poslanci zvolili Juraja Kováča (SDKÚ), druhým zástupcom sa stala Viera Kimerlingová (KDH), ktorá do volieb úradovala ako zastupujúca starostka Petržalky.
V príhovore označil nový starosta za „najväčší potenciál Petržalky“ jej obyvateľov. Odpoveďou pre tých, čo sa pýtajú, ako bude vychádzať ľavicový starosta s pravicovým zastupiteľstvom, má byť podľa jeho slov presný program priorít. Ten si má zastupiteľstvo čo najskôr určiť a schváliť. Medzi ne budú určite podľa starostu patriť rozvoj Petržalky ako mesta, doprava, bezpečnosť, vzdelávanie či sociálna starostlivosť.
Poslanci schválili včera aj plat petržalskému starosti vo výške 89 440 korún a štvrťročnú odmenu 144-tisíc korún bývalej zastupujúcej starostke Viere Kimerlingovej.
Mestská časť Petržalka vstupuje od januára do rozpočtového provizória, s rozpočtom na najbližšie tri roky by sa mali poslanci zaoberať na jednom z najbližších zasadnutí.
Zastupiteľstvo schválilo aj predsedov a členov jednotlivých komisií.
Kto je starosta Milan Ftáčnik
Nový starosta Petržalky je v súčasnosti aj mestským a krajským poslancom.
Na post starostu Petržalky kandidoval druhýkrát. V májových doplňujúcich voľbách, z ktorých mal vzísť starosta na obdobie do riadnych decembrových volieb, sa umiestnil na druhom mieste za Petrom Matúškom.
Spolu s niektorými ďalšími kandidátmi dali podnet na Ústavný súd týkajúci sa priebehu volieb. Ten odobril rozhodnutie volebnej komisie, ktorá Matúškovi nevydala osvedčenie o zvolení.
Ftáčnikovi kritici vytýkajú, že sa o funkciu, ktorá je podmienená aj tým, že uchádzači majú mať trvalé bydlisko v mestskej časti, kde chcú starostovať, uchádzal napriek tomu, že býva v Starom Meste. Vlastní však aj byt v Petržalke, kde má nahlásený trvalý pobyt.
Ftáčnik tvrdí, že ako starosta chce dať urobiť audit hospodárenia petržalského miestneho úradu za uplynulé štyri roky. Tiež chce zlepšiť komunikáciu samosprávy s občanmi. Mimovládne organizácie by sa mali podľa neho vyjadriť ku každému dôležitému kroku samosprávy, ktoré súvisia so zmenami v Petržalke.
Kandidoval za Smer – SD.(japa,r)
Aké je zastupiteľstvo
Vekový priemer petržalského zastupiteľstva je 45,6 roka, najmladší poslanec má 19 rokov, najstarší 63.
Zo 40 poslancov je trinásť žien.
Traja poslanci sú zároveň aj poslancami mestského zastupiteľstva – Viera Kimerlingová, Ľudmila Farkašovská a Stanislav Fiala.
Členmi miestnej rady sa stali Juraj Kováč, Viera Kimerlingová, Oľga Adamčiaková, Tomáš Mikuš, Iveta Plšeková, Michal Radosa, Stanislav Fiala, Mária Lucká, Michal Novota, Ľudmila Farkašovská, Ľudovít Hanák.
Sobášiť v mestskej časti Petržalka budú poslanci Ľudmila Farkašovská, Peter Guttman, Viera Kimerlingová, Miroslav Košina, Juraj Kováč a Zuzana Lukačková.
To je robota! Veď nemám kde sedieť
Počas ceremoniálu, keď noví poslanci zastupiteľstva skladali svoj sľub, do miestnosti vošiel jeden z bývalých. Tí boli na včerajšie zastupiteľstvo pozvaní ako hostia. Oneskorenec si však neuvedomil, že hostia sedia v iných radoch ako poslanci a domáhal sa svojho poslaneckého miesta. „To je robota! Veď nemám kde sedieť,“ nahlas kritizoval poriadok, prechádzajúc sa pomedzi poslanecké lavice. Po chvíli ho odchytila pracovníčka miestneho úradu a so slovami „vy ste už neboli zvolený,“ ho usadila do zadnej lavice.
Napriek tomu ešte počas skladania sľubu nových poslancov párkrát zdvihol ruku ako pri hlasovaní. To však už len zdvihnutým palcom naznačoval, koho z nováčikov považuje za „jednotku“.
(japa)
Autor: japa