Z Kanady vyštartoval v roku 2000, odvtedy už prešiel Ameriku, Afriku a po Európe sa chystá prejsť aj Áziu. Žije len z toho, čo mu ľudia na ceste dajú, spí tam, kde mu ponúknu nocľah.
„Vyštartoval som z Montrealu 18. augusta na svoje 45. narodeniny. Najprv, keď som začal svoju cestu plánovať, som si hovoril – je to na človeka príliš. Myslel som si, že si moja manželka a deti pomyslia, že som blázon, tak som im to osem mesiacov tajil,“ hovorí Béliveau.
Rodine svoje úmysly obísť svet, aby podporil myšlienku dekády mieru a konca násilia pre všetky deti sveta, vyhlásenú OSN, povedal jedného dňa pri raňajkách.
„Podporovali ma. Moja žena sa najskôr rozplakala, a po hodine mi povedala – choď, sprav to pre mier. Aj dospelý syn a dcéra boli za. Keď som odchádzal, dcéra bola dokonca tehotná, takže som sa medzitým stal starým otcom. Moja vnučka má už päť rokov,“ hovorí sympatický Kanaďan. Stretol sa s ňou v Hamburgu, kam ho prišli pozrieť. S manželkou sa tiež stretáva, najbližšie sa uvidia v marci v Istanbule na päť dní.
Béliveau bol odhodlaný vrátiť sa domov iba v prípade, že v rodine sa stane niečo vážne. „Keď som bol v Belgicku, zomrel mi otec. Na smrteľnej posteli mi odkázal, aby som v ceste pokračoval,“ hovorí dobrodruh.
Za sebou má momentálne už viac ako polovicu cesty. Zatiaľ zodral 31 párov topánok. „Všetko oblečenie, čo mám, mi dali dobrí ľudia, topánky aj okuliare. V Alžírsku ma dokonca operoval lekár zadarmo. Nežobrem, ľudia mi sami od seba pomáhajú, napríklad v Írsku mi jeden muž zaplatil trajekt.“
V Nemecku a v Juhoafrickej republike dokonca prespal vo väzení, ako hosť. Za najväčšiu výzvu pokladá prekonanie púšte v Chile a Peru a tiež návštevu Etiópie.
Tam zažil aj zháňanie vhodných topánok. „Mám číslo 47, ale také som tam nemohol dostať kúpiť. Tak som si kúpil 45-ky a nožom som si ich rozrezal. S takýmto úsmevom na topánkach som prešiel asi dvetisíc kilometrov,“ hovorí v dobrej nálade.
Z Bratislavy včera popoludní vyštartoval so svojím vozíkom, kde má uložené veci, do Budapešti. Odtiaľ cez Bulharsko pôjde do Turecka a cez Stredný východ do Indie, potom cez Čínu až do Japonska a Austrálie.
Do Montrealu sa plánuje Béliveau vrátiť až v roku 2012, ako sám povedal, domov nepríde, ale od šťastia pritancuje.
Viac informácií o ceste Jeana Béliveaua okolo sveta možno nájsť na internetovej adrese www.wwwalk.org.