a ľudia, ľahké zranenia utrpeli desiati. Alkohol za volantom asistoval v troch prípadoch.
Dôvodom zvýšeného počtu nehôd je aj počasie. „Pri zníženej viditeľnosti sa zvyšuje pravdepodobnosť kolízií,“ hovorí riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu Ivan Lechner. Vodiči by podľa neho mali viac dbať na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami a mali by sa sústrediť na šoférovanie.
Podľa Toševovej však v poslednom čase pribudlo aj nehôd so smrteľnými zraneniami chodcov.
Lechner hovorí, že v prevažnej miere sa pod tieto nehody podpísala nedisciplinovanosť či nevedomosť samotných obetí. Navyše v predvianočnom období je premávka na cestách zhustená.
„Ľudia sa ponáhľajú, často si skracujú cestu na druhú stranu a prechádzajú mimo priechodov či podchodov,“ hovorí. Nezriedka tiež preskakujú zábradlia, čo považuje za hazardovanie so svojím životom.
Lechner tiež odporúča rešpektovať svetelnú signalizáciu na priechodoch pre chodcov a využívať reflexné prvky na odevoch alebo blikacie svetlá. „Najmä za zníženej viditeľnosti a vo večerných či nočných hodinách môžu chodcom pomôcť,“ hovorí.
V kraji sa za 11 mesiacov tohto roku stalo 12 670 dopravných nehôd, z toho pri viac ako 800 nehodách došlo k zraneniu. Ťažko sa zranilo 186 ľudí, 813 utrpelo ľahké zranenia. Pri nehodách prišlo o život 50 ľudí, z toho 29 v motorových vozidlách, 19 chodcov a dvaja cyklisti.
Najnehodovejšou komunikáciou v meste je Lamačská cesta. Práve v tejto oblasti sú každý deň dopravné hliadky. Počas špičiek tu riešia kritické situácie, priebežne vyhodnocujú aktuálny stav a snažia sa predchádzať vzniku kolón. Vplyv na takú vysokú nehodovosť má vo veľkej miere preťaženosť úseku. Lamačská cesta nestačí náporu vozidiel, je to jediná výjazdová komunikácia. Situácia sa má zlepšiť po otvorení tunela Sitina.
Autor: dot