renciu a nevedie k zlepšeniu kvality služieb, ako aj k zníženiu cien v prospech spotrebiteľa,“ tvrdí inšpekcia.
„Marianum spravuje mestské cintoríny, je to jeho úlohou a ak si niekto myslí, že je to monopol, je to jeho názor,“ reagoval riaditeľ pohrebníctva Miloslav Hrádek.
Kontrola
Kontrolu v pohrebníctve Marianum ukončili inšpektori 14. novembra. Podľa jej výsledkov Marianum neoprávnene vyžaduje platby za služby vopred, medzi nedostatkami bolo duplicitné účtovanie, vyúčtovanie neobjednaných služieb, neprehľadná evidencia cien. Kontrolóri preukázali poškodenie zákazníkov v deviatich zo 17 náhodne vybraných prípadov.
Riaditeľ pohrebníctva Miloslav Hrádek oponuje, že takmer všetky pohrebné služby vo svete vyberajú peniaze vopred. Čo sa týka viazanosti jednotlivých služieb, scenár pohrebného obradu je podľa jeho slov vždy špecifický a položky si vyberá sám objednávateľ. Hrádek opakuje, že sa chystá podať na SOI-ku žalobu.
Mesto zakročilo
O postavení mestskej príspevkovej organizácie Marianum sa tento rok veľa diskutovalo aj v mestskom zastupiteľstve. Po tom, čo Marianum zdvojnásobilo cenu za hrobové miesto, niektoré mestské časti prejavili záujem spravovať cintoríny na svojom území samy. Zdvojnásobenie ceny riaditeľ Hrádek poslancom zdôvodnil tým, že Marianum sa musí starať aj o historické cintoríny, z ktorých nemá žiaden príjem. Mesto preto schválilo dotáciu pohrebníctva a ceny za hrobové miesta opäť klesli (zo 612 na 312 korún).
Ponuka bez dotácií
Súkromná pohrebná služba Pieta však mestu ponúkla, že bude cintoríny spravovať pri cene 300 korún za hrobové miesto aj bez dotácií.
Za paradoxné v tejto súvislosti niektorí poslanci označili to, že Marianum mesto založilo preto, aby sa k správe cintorínov nedostali súkromné firmy, ktoré by mohli mať premrštené ceny či ich neúmerne zvyšovať. Ponuku mesto zaregistrovalo a dalo preveriť jej reálnosť. Doteraz sa však k tejto veci nevyjadrilo.
Záujem majú aj farnosti
O zverenie cintorínov do správy požiadalo mesto osem farností. O prevzatie správcovstva cintorínov od Marianumu požiadali v súlade so zákonom, ktorý platí od novembra 2005 a podľa ktorého cirkev mohla do šiestich mesiacov požiadať o prevádzkovanie cintorínov. Tie farnosti, ktoré tak neurobili do konca apríla 2006, budú môcť o správcovstvo požiadať znova až o desať rokov. Magistrát preveruje, či pozemky patria farnostiam, prípadne či za ne už nedostali od mesta v minulosti nejakú kompenzáciu.
Mestská príspevková organizácia Marianum spravuje 21 cintorínov, krematórium a urnový háj. Stará sa o všetky bratislavské cintoríny, výnimkou je len cintorín v Jarovciach.