Oplotenie, ktoré na Sandberg začiatkom októbra inštalovali ochranári, pomohlo. Prírodná rezervácia, kde sa našlo vyše 300 druhov fosílnych organizmov z praveku, je miestom častých prechádzok Bratislavčanov, ale aj vandalov.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
„Arogancia už bola neúnosná,“ povedal Jozef Rajchl z Turistickej a informačnej kancelárie Devínskej Novej Vsi.
Platí tu štvrtý stupeň ochrany z piatich, chodci by sa tu vôbec nemali pohybovať mimo turistických chodníkov.
Drevený plot, zapustený do hĺbky 80 centimetrov a čiastočne vybetónovaný, však podľa neho turisti rešpektujú. Napriek tomu, že týždeň nato, ako ho sem pracovníci kancelárie a ochranári osadili, tri koly výtržníci vytrhli. „Museli sme ich znova osadiť, ale ľudia si už na plot zvykajú a nie sú agresívni,“ hovorí.
Skalu z pieskovca dokonca popísali aj vulgárnymi nadávkami, Rajchl s kolegami ju teda šmirgľovali. „Odvtedy sa tu objavil už iba jeden nápis, ten sme zatiaľ nečistili,“ povedal.
Dobrovoľníci tu osadili aj tabule, upozorňujúce na hrozbu zosuvu pôdy a zákaz vstupu k pieskovcu. Zosuv je podľa Rajchla taký masívny, že sa tu v budúcnosti zrejme budú dávať betónové zátarasy. Financovať by to mala mestská časť Devínska Nová Ves.
Na zem už je tiež nasprejovaný nápis Zákaz vjazdu cyklistom. „Nemali by využívať náučný chodník, ale svoj – popri Morave,“ hovorí Rajchl.
V týchto dňoch tu už platí aj zákaz voľného pohybu psov. „Máme dohodu s policajtmi, ktorí spolu so zamestnancami turistickej kancelárie v nepravidelných časoch kontrolujú, či sa zákaz dodržiava,“ hovorí Rajchl.
V okolí tiež upravovali dreviny tak, aby sa zachoval ich ráz, teda pod odborným dohľadom.
Turistická kancelária organizuje v Devínskej Novej Vsi náučné exkurzie, orientované aj na mládež, od jari plánuje program pre školy.
Každý prvý piatok v mesiaci kancelária organizuje nočné pochody od 19.00 do 21.00, zamerané na orientáciu, spoznávanie okolia a precvičenie zmyslov. Prednáška v teréne sa končí pod Sandbergom pozorovaním nočnej oblohy s výkladom.