Minulý týždeň sa zoskupili sily, ktoré budú rozhodovať o budúcnosti Bratislavy v nasledujúcich štyroch rokoch.
Noví mestskí poslanci si spomedzi seba zvolili troch námestníkov primátora, ďalších siedmich zástupcov v mestskej rade a členov komisií mestského zastupiteľstva. Po voľbách sa vytvorili aj stranícke kluby, ktorých spoločný postup ovplyvnil aj v minulosti hlasovanie o mnohých dôležitých návrhoch.
Rozloženie síl
Nadpolovičnú väčšinu v 80-člennom pléne má klub SDKÚ-DS. Ten išiel do volieb, na rozdiel od roku 2002, v koalícii spolu s KDH, a teraz získal 41 mandátov. Predsedom klubu je Ján Hanko.
Druhým najväčším zoskupením so 16 členmi je klub KHD. Jeho predsedom je Peter Lenč, známy ako človek blízky primátorovi Andrejovi Ďurkovskému. Ak chce SDKÚ presadiť návrhy, na ktoré treba trojpätinovú väčšinu, napríklad všeobecne záväzné nariadenia, bude musieť spolupracovať s KDH.
Ďalším partnerom na rokovania by mohol byť tretí klub – klub Smeru. Vedie ho František Dej, má deväť členov. Ako jediný nemá tento klub poslaneckého zástupcu v mestskej rade.
Celkom noví námestníci
V minulom volebnom období mal Ďurkovský štyroch námestníkov, teraz troch, navyše všetci sú noví. Milan Cílek (SDKÚ-DS) je prvým námestníkom, teda popri primátorovi štatutárom Bratislavy. Na starosti má financie a rozpočet, mestské podniky, medzinárodné vzťahy a dopravu. „Bude to trocha schizofrénia, lebo na jednej strane budem musieť rozpočet škrtiť, ale zároveň budem chcieť viac peňazí na dopravu,“ povedal Cílek.
Je to pre neho výzva, lebo sa cíti byť manažérom. Presnejšie sa vyjadrí až po 60 dňoch vo funkcii. Zatiaľ je prioritou zabezpečiť, aby bolo mesto pripravené na zimnú údržbu ciest.
„Náročný bude rozpočet – podľa nových pravidiel pre obce sa musí robiť na tri roky dopredu,“ povedal Cílek. Podľa neho je otázne, či sa bude dať návrh rozpočtu pripraviť do februára, keď má byť rokovanie mestských poslancov. Dovtedy bude Bratislava v rozpočtovom provizóriu.
Ďalším námestníkom je Tomáš Korček (SDKÚ-DS), ktorý bol už v minulosti poslancom v meste i Novom Meste. V mestskom zastupiteľstve pracoval okrem iného v komisii rozvoja bývania. Ako námestník bude zodpovedný za územné plánovanie, legislatívu, výstavbu a ochranu verejného poriadku.
Viceprimátorkou je aj Anna Dyttertová za KDH. Pripadli jej rezorty školstvo, sociálne veci, kultúra a voľný čas a správa majetku. „Chcem sa čo najrýchlejšie zorientovať v problematike,“ povedala námestníčka. Dodala, že zatiaľ pracuje v provizóriu, lebo v jej kancelárii sa robia posledné úpravy.
Rada a komisie
Zastupiteľstvo má miesto doterajších trinástich až pätnásť komisií. Vznikla celkom nová komisia pre cestovný ruch a z komisie pre mládež, vzdelávanie a šport sa odčlenila komisia pre šport.
Poslanci zvolili predsedov komisií, okrem Viery Kimerlingovej, ktorú nemohli zvoliť za predsedníčku komisie finančnej stratégie, lebo na rokovaní nebola a nezložila sľub poslanca.
Do dvadsaťosemčlennej mestskej rady, ktorú tvoria primátor, starostovia mestských častí, námestníci primátora a siedmi poslanci, sa dostali Ružena Apalovičová, Marta Černá, Tomáš Fabor, Ernest Huska, Eva Jandošová, Peter Lenč a Peter Šramko.
Stránka mesta nie je aktualizovaná
O nových mestských poslancoch či členoch komisií sa zatiaľ na internetovej stránke Bratislavy nedozvieme nič. Napriek tomu, že mestskí poslanci i primátor si už prevzali osvedčenia o zvolení, a okrem troch minulý týždeň všetci aj zložili sľub. „Už máme všetko pripravené, musíme si len sadnúť s pracovníkmi organizačného oddelenia,“ povedala web editorka stránky Andrea Veselá. Podľa nej bude treba aktualizovať obrovské množstvo dát a to bude náročné, ale v priebehu tohto týždňa by sa už nové informácie mali objaviť online.
(lin)