Okrem Slovákov sa predstavia aj lezci z Česka, Poľska, Rakúska a Slovinska. „Účasť už prisľúbilo sedemnásť mužov a sedem žien, ale očakávame ešte ďalších záujemcov. Mám informácie, že by k nám mohol prísť aj jeden kvalitný nemecký lezec. Pozývame tiež divákov. Uvidia adrenalínový šport sprevádzaný štýlovou hudbou,“ povedal organizátor Tomáš Greksák.
Staršie označenie tejto disciplíny je mixové lezenie, lebo sa zväčša kombinuje skala a ľad. V Auparku však ľad nebude. Súťaží sa na obtiažnosť v kategóriách muži a ženy.
Favoritmi hlavnej súťaže mužov sú Slováci Juraj Švingál a Gabriel Čmárik. Obaja sa presadili aj v prvom kole Drytooling Cupu v Trenčíne. Medzi ženami je hlavnou kandidátkou na prvenstvo ešte len sedemnásťročná Martina Ballová.
Kvalifikačné súťaže sa začínajú o 10.00, finálové vyvrcholenie sa očakáva vo večerných hodinách po 17.30. Záujemcovia, ktorí sa ešte neregistrovali, tak môžu urobiť priamo pred pretekmi. Prezentácia sa uskutoční od 8.30 do 9.30. Štartovné je 250 korún.
„Naše podujatie je súčasťou víkendu majstrov. V sobotu mu predchádza domáci šampionát v lezení na obtiažnosť, ktorý bude na stene Vertigo na Trenčianskej ulici,“ doplnil Tomáš Greksák.
Lezecká veža za Auparkom je v prevádzke počas celého roka aj pre verejnosť. V priebehu novembra sa prezlieka do zimného šatu a poskytuje aj v zimných mesiacoch možnosť tréningu.
Drytooling
Drytooling je špeciálna forma ľadového lezenia prispôsobená na miernejšie podnebie. Lezci používajú pri zdolávaní stien cepíny (špeciálne čakany) a obuv s mačkami ako na ľadovom podklade, ale zasekávajú ich do dreva. V tejto disciplíne vynikajú horolezci, ale uplatnia sa aj lezci na umelých stenách. Výstroj stojí približne 20-tisíc korún.
Ľadovcové preteky na rýchlosť sa začali objavovať koncom minulého storočia vo Francúzsku, kde sa konali na ľadových vežiach rôzne súťaže.