adimíra Bajana znamenalo mínus 65 miliónov.
„Pre nás táto zmena znamená veľké riziko,“ hovorí riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy na Macharovej ulici Gabriel Rovňák. „Uvažujeme, čo bude ďalej, pretože neviem, od koho máme peniaze žiadať a aké budú podmienky. Situácia je však taká, že mestá, ktoré by nás mali financovať, majú problém s peniazmi aj pre svoje školy, nieto súkromné.“ Dodal, že sa obáva aj zániku školy.
„Ide o prenos originálnych kompetencií samosprávnych krajov. Znamená to, že na vyučovací proces bude naďalej dávať peniaze štát. Kraj bude financovať len neštátne školské zariadenia, to sú najmä školské jedálne, školské kluby detí, jazykové školy, domovy mládeže, školské strediská záujmovej činnosti a strediská odbornej praxe,“ hovorí Emília Biznárová z odboru školstva BSK.
Podľa nového zákona musí týmto zariadeniam kraj garantovať 90 percent nákladov. Župan Bajan sa chce proti tomu spojiť s ostatnými zástupcami obcí a miest. Prvým krokom bude list prezidentovi, aby takýto zákon nepodpísal.
Riaditeľka I. súkromného gymnázia Mária Smreková považuje za nespravodlivé, že deti navštevujúce súkromné školské zariadenia majú byť ukrátené o štátnu dotáciu.
Ak však podľa niektorých odborníkov kraj prevezme tieto zariadenia od štátu, bude ich nielen platiť, ale bude mať právo aj kontrolovať a redukovať ich počet. Pre zariadenia to zároveň znamená nižšiu garanciu, pretože doteraz štát pokrýval 100 percent ich nákladov a samospráva je povinná garantovať 90.
Pochybnosti o financovaní týchto zariadení zdôvodňuje aj listom župana Bajana. Píše v ňom, že nariadenie rieši presun kompetencií, ale nie zabezpečenie peňazí. „Kraj nebude schopný zabezpečiť ich financovanie v ďalšom roku zo svojho rozpočtu.“