Gymnasium Cardinalitum
V roku 1626 založili jezuitské gymnázium Collegium Posoniense, od 18. storočia známe ako arcibiskupské Gymnasium Cardinalitum. Na škole sa vyučoval latinský jazyk, literatúra a rétorika. Od roku 1784 bola vyučovacím jazykom nemčina, maďarský a slovenský jazyk sa mohli používať ako pomocné jazyky. Od polovice 19. storočia sa preferovala maďarčina, ako cudzie jazyky francúzština a angličtina.
Prvé maturitné skúšky sa konali v roku 1851, prvé dievča pristúpilo k maturite v roku 1874. V slovenskom jazyku sa začalo vyučovať až po vzniku prvej Československej republiky, ale ako pedagógovia tu zväčša pôsobili českí profesori. V tom čase škola niesla názov Masarykovo štátne reálne gymnázium. Za socializmu niesla meno po komunistickom pedagógovi Alexandrovi Markušovi. Dnešný názov školy je Gymnázium Grösslingová.
Jeho sídlom boli nájomné domy na Kapitulskej, kláštor jezuitov, budova bývalej evanjelickej školy na Kostolnej ulici. Od roku 1908 škola sídli na Grösslingovej ulici (Ulici Červenej armády) v secesnej budove, postavenej podľa projektu E. Lechnera.
Ako pedagóg tu pôsobil Martin Hattala – učil slovenskú a českú reč, Martin Čulen – vyučoval matematiku. Zo známych absolventov spomeniem jazykovedca Antona Bernoláka, historika a spisovateľa Juraja Sklenára či herca Milana Lasicu.
Gymnázium Jura Hronca
Vzniklo v roku 1959 ako jedenásťročná stredná škola zlúčením viacerých jedenásťročných škôl. V roku 1962 na Novohradskej ulici (jediné doterajšie sídlo školy) vznikla Stredná všeobecnovzdelávacia škola so zameraním na matematiku, programovanie a fyziku. Od školského roku 1964/65 škola poskytovala nadstavbové jednoročné vzdelávanie zamerané na obsluhu výpočtovej techniky. V roku 1969 sa zmenila na Gymnázium Jura Hronca, pomenované na počesť slovenského akademika a medzinárodne uznávaného matematika.
Budova školy stojí na mieste niekdajšieho futbalového ihriska, ktoré patrilo k športovému areálu Cvernovej továrne.
Spomedzi absolventov gymnázia spomeniem osobnosti politkého života (Ján Čarnogurský, Vladimír Bajan), či známych umelcov (Zuzana Kronerová, Pavol Hammel, Dušan Jamrich).
V 50. a 60. rokoch minulého storočia vznikali viaceré dnes významné gymnáziá – na Vazovovej, na dnešnej Einsteinovej či Metodovej ulici a ďalšie.
Pokračovanie nabudúce
(sekanova.blog.sme.sk)