SME
Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky
STAROSTOVIA SĽUBUJÚ VYŠŠIU BEZPEČNOSŤ, CHYSTAJÚ SA CHRÁNIŤ PRÍRODU, STAVAŤ ŠPORTOVISKÁ, ZLEPŠOVAŤ DOPRAVU, NIEKTORÍ DAJÚ NAJPRV UROBIŤ AUDIT

Noví starostovia sa chystajú priniesť zmenu

Zo 17 mestských častí v komunálnych voľbách opätovne kandidovalo 15 starostov, svoju stoličku obhájili len štyria. Najviac sa sledovali výsledky volieb v Petržalke, kde súperilo viacero silných kandidátov. Nakoniec voliči najviac podporili Milana Ftáčnika

Jarovce: Pavel Škodler


Starostovské kreslo v Jarovciach získal nezávislý kandidát Pavel Škodler. Päťdesiat­štyriročný manažér nahradí vo funkcii Máriu Wukettichovú, ktorá bola starost­kou 17 rokov. Škodler chce presadzovať výstavbu malometrážnych nájomných bytov, zabezpečiť rekonštrukciu domu smútku, ako aj vytvoriť podmienky pre vznik opatrovateľskej služby a stravovanie starších občanov. V programe má podporu základnej školy a škôlky, vybudovanie u-rampy.


Podunajské Biskupice:

Alžbeta Ožvaldová


Starostkou Podunajských Biskupíc sa stala nezávislá kandidátka Alžbeta Ožvaldová. Štyridsaťpäťročná riaditeľka bratislavskej základnej školy nahradí vo funkcii Ota Nevického. Jej heslom je dať Podunajským Biskupiciam ľudskú tvár – sociálnejšiu, bezpečnejšiu a krajšiu. Chce podporovať služby pre starších občanov, sociálne dávky odkázaným, vypracovať projekt bezpečnosti bývania, ako aj vytvoriť v mestskej časti oddychové zóny. V programe má zlepšenie podmienok základných a materských škôl, budovanie voľnočasových centier a športovísk. Plánuje dobudovanie kanalizácie, podporu obnovy panelových domov.


Vrakuňa: Ladislav Fatura


Vo Vrakuni bude novým starostom tridsaťsedemročný Ladislav Fatura, ktorý je zástupcom riaditeľa v Železničnej polícii. Vo voľbách kandidoval ako nezávislý. Prvým bodom jeho programu je bezpečnosť v mestskej časti, pričom by chcel „humánne riešiť situáciu problémových občanov“. Chcel by vybudovať nové centrum Vrakune, riešiť situáciu v Pentagone, ako aj získať prostriedky na kultúrne a športové zariadenia. Chce sa sústrediť na zlepšenie dopravnej situácie.


Dúbravka: Ján Sandtner


Sandtner chce, aby zastupiteľstvo pracovalo na občianskom a nie politickom princípe. Po nástupe do funkcie sa chystá spraviť audit na miestnom úrade, v Dúbravskej televízii i v bytovom družstve. Prioritou je preňho reorganizácia úradu tak, aby sa zvýšila transparentnosť a zlepšil servis Dúbravčanom. Zároveň Sandtner sľúbil v Dúbravke zvolávať minimálne raz za pol roka verejné zhromaždenie s občanmi. Z hľadiska výstavby chce debatovať s odborníkmi a dať vypracovať územné plány zón, presadiť chce, aby mala Dúbravka konečne svoj dom smútku. Je za rozšírenie Harmincovej ulice a zavedenie kamerového systému.

Lamač: Oľga Keltošová


Keltošová chce dokončiť viaceré z projektov, ktoré predchádzajúci starosta Peter Šramko začal, napríklad rekonštrukciu ciest v Starom Lamači. Naopak, chce nanovo posudzovať výstavbu výškového bytového domu v časti Staré záhrady. „Chcem, aby sa vyjadrili občania, s investorom máme záujem prerokovať únosnosť, pretože podľa mňa do tejto lokality 13- až 15-poschodový dom nepatrí.“

Dôležité bude pre novú starostku schváliť rozpočet Lamača na budúci rok, aby nemusel fungovať v provizóriu. S vedením dopravného podniku chce Keltošová rokovať o zahustení liniek v čase špičky smerom do centra, kým otvoria tunel Sitiny. V oblasti bezpečnosti chce rozšíriť počet kamier v systéme mestskej polície.


Čunovo: Gabriela Ferenčáková


Ferenčáková je ekonómkou. Ako povedala, v Čunove sa v posledných rokoch udiali veci, ktoré vyvolali nedôveru k samospráve, napríklad starost­ka Alžbeta Broszová neinformovala poslancov o uzavretí zmluvy o budúcej zmluve o predaji pozemkov. Poslancom sa nakoniec podarilo zmluvu zrušiť. Ferenčákovej cieľom je odpolitizovať dianie v mestskej časti a slúžiť občanom. Počas štyroch rokov chce zlepšovať starostlivosť o seniorov a podporovať kultúru a šport.


Ružinov: Slavomír Drozd

Pravicového Pavla Kuboviča vystriedal na čele ružinovskej samosprávy kandidát koalície Smer-SD, SMK, ĽS-HZDS a SF Slavomír Drozd. Ako hlavný motív svojej kampane uvádzal 41-ročný dizajnér zachovanie zelene. V Ružinove totiž v poslednom čase pribúdajú na úkor zelene novostavby a výškové budovy, ktoré sú zdrojom zvýšeného dopravného zaťaženia a hluku. Drozd chce urobiť po inaugurácii audit na miestnom úrade. „Ak sa budú dať zvrátiť niektoré zmluvy, veľmi radi a rýchlo to urobíme,“ povedal Drozd.


Staré Mesto: Andrej Petrek


Doterajší vicestarosta Starého Mesta Andrej Petrek (SDKÚ-DS, OKS, DÚS, SZ, DSS) porazil znovu kandidujúceho starostu Petra Čiernika. Architekt Petrek sa stal známym ako kritik niektorých krokov svojho predchodcu, ale aj vecnými pripomienkami k návrhu územného plánu, v pozícii mestského poslanca. V programe mal zabezpečiť nočný pokoj nerušený hlukom krčiem a stavebnou činnosťou a ochrániť Staromešťanov pred svojvôľou investorov, pre ktorých je jediným kritériom rýchla návratnosť investícií. V boji proti kriminalite sa chce zamerať na Predstaničné námestie.


Vajnory: Ján Mrva


Protikandidát doterajšej starostky Anny Zemanovej Ján Mrva (SDKÚ-DS, KDH) sa objavil v médiách nie ani tak vďaka programu, ale pre predvolebné spory. Geodet je odborníkom na pozemkové právo a funkcionárom SDKÚ-DS. Do kampane išiel z heslom Za lepšie Vajnory. Chce dokončiť kanalizáciu, spomaliť dopravu v mestskej časti, ktorá je postavená okolo chrbtice hlavnej tranzitnej ulice. Podporuje výstavbu technologického parku Cepit aj nultého diaľničného okruhu v okolí chráneného Šúru, ale s protihlukovou bariérou.


Devín: Ľubica Kolková


Za veľký úspech vo voľbách považujú ochranári víťaz­stvo 45-ročnej ekonómky Ľubice Kolkovej (KDH, SZS, PS) v boji o starostovskú stoličku v mestskej časti s najmenším počtom obyvateľov. Do funkcie vstupuje v ťažkej situácii, lebo Devín je zadlžený a v nútenej správe, každý z ani nie tisíca Devínčanov dlhuje rôznym organizáciám desiatky tisíc korún. Doterajší starosta Jozef Paczelt, ktorého Kolková vo voľbách porazila, je spájaný nielen s týmto obdobím, ale známy je aj napätými vzťahmi s miestnym zastupiteľstvom. V Devíne sa v poslednom čase objavili snahy o výstavbu viladomov v blízkosti chráne­ných prírodných území a chystá sa ďalší projekt. Prioritou Kolkovej má byť okrem ochrany pôvodného charakteru Devína aj zlepšenie situácie v doprave.


Petržalka: Milan Ftáčnik


Víťaz volieb v Petržalke Milan Ftáčnik chce dať urobiť audit hospodárenia petržalského miestneho úradu za uplynulé štyri roky. Tiež chce zlepšiť komunikáciu samosprávy s občanmi. Mimovládne organizácie by sa mali podľa neho vyjadriť ku každému dôležitému kroku samosprávy, ktoré súvisia so zmenami v Petržalke.


Karlova Ves: Iveta Hanulíková


Hanulíková išla do volieb s heslom „stop zahusťovaniu“. „Prvé, čo chcem spraviť, je teda to, že na internetovej stránke úradu zverejním všetky stavebné povolenia,“ hovorí. Ako povedala, nevydá ani jedno na bytový dom, ktorý by znižoval životný štandard Karlovovešťanov alebo zaťažil životné prostredie. Ďalej by Hanulíková chcela prispieť k tomu, aby Karlova Ves bola čistejšia, kultúrnejšia a bezpečnejšia.


Rača: Ján Zvonár

Zvonár chce Raču zmeniť z periférie na samostatnú mestskú časť, vzniknúť tu má spoločenské, kultúrne a obchodné centrum. Rača má podľa Zvonára najlepšie životné prostredie zo všetkých mestských častí a túto prioritu mieni zachovať. Nový starosta plánuje aj zvýšiť bezpečnosť obyvateľov a ochranu ich majetku zvýšením počtu mestských policajtov a vybudovaním monitorovacieho kamerového systému. Zvonár chce riešiť aj dopravu a údržbu ciest, sľubuje skvalitnenie a rozšírenie služieb v zdravotníctve.

Odchádzajúci starostovia

Čiernik necíti traumu


„Voľby sú o súťaži,“ hovorí Peter Čiernik o víťazstve Andreja Petreka v Starom Meste. Petrek získal takmer päťtisíc hlasov, na 2. mieste skončila predsedníčka Fóra spotrebiteľov Marta Černá z Nezávislého fóra, ktorú volilo 3 521 ľudí. Čiernik skončil tretí s 2 673 hlasmi. „Iné ako prvé miesto sa nepočíta. Ľudia sa rozhodli pre zmenu a ja to rešpektujem.“ Hovorí, že necíti žiadnu traumu. S novým starostom vychádza dobre, Petrek bol štyri roky jeho zástupcom. „Verím, že dokončí to, čo sme začali, podarilo sa nám rozpracovať množstvo projektov ako dobrý základ do budúcnosti.“

Čiernik ešte dokončí svoje funkčné obdobie. „Zvolám nové zastupiteľstvo a odovzdám funkciu.“ Ďalej bude pôsobiť ako poslanec za Bratislavský kraj, svoju opätovnú kandidatúru na starostu či poslanca v Starom Meste alebo do mestského zastupiteľstva v budúcnosti nevylučuje. „Pokiaľ budem mať podporu.“

Polák odchádza po ôsmich rokoch


Novým starostom Dúbravky sa stane Ján Sandtner, doteraz miestny poslanec. Peter Polák, ktorý funkciu zastával dve volebné obdobia, to komentuje tak, že „ľudia si zvolili zmenu“. Ako povedal hovorca mestskej časti Ľubomír Navrátil, rozdiel medzi víťazom a ním bol iba tristo hlasov. Polák je na dôchodku a hovorca ešte nevie povedať, čo bude robiť ďalej, ani či bude ešte niekedy kandidovať.

Zemanová sa vráti k pôvodnej práci


Anna Zemanová si myslí, že voľby vo Vajnoroch boli postavené na negatívnej kritike, ktorá sa začala už pred volebnou kampaňou. „To mohlo osloviť ľudí, presvedčiť ich, že si nakoniec vybrali niečo iné,“ hovorí. Ako starostka plánovala Zemanová pokračovať v rozbehnutých projektoch, teraz dúfa, že „nové vedenie nezmetie všetko do koša“.

Zemanovú porazil Ján Mrva, ktorý kandidoval za SDKÚ-DS


Po skončení funkčného obdobia sa Zemanová plánuje vrátiť na svoje pôvodné miesto riaditeľky Asociácie priemyslu a ochrany prírody. Z tohto postu sa chystá naďalej pomáhať Vajnorčanom hlavne v oblasti posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Chcem pomáhať z občianskeho hľadiska, spolupracovať s ľuďmi vo Vajnoroch, ktorí sú aktívni občania a majú záujem niečo pre Vajnory robiť,“ dodáva.

Kubovič priznal prehru


Podpredseda SDKÚ-DS a starosta Ružinova Pavol Kubovič priznal volebnú porážku. Vo voľbách ho porazil Slavomír Drozd, ktorý kandidoval za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, SMK, SF. „Výsledok volieb zodpovedá negatívnej kampani, ktorá sa proti mne viedla,“ povedal Kubovič, prehral zhruba o 400 hlasov.

(dot, dagu, sita)

Staronoví starostovia

Nové Mesto – Richard Frimmel – vo funcii je štvrté volebné obdobie. Jediného kandidáta Roberta Beňa porazil s výrazným náskokom. Beňo kandidoval ako nezávislý, Frimmela podporila široká koalícia.

Záhorská Bystrica – Vladimír Kubovič

Kubovič získal vo voľbách 681 hlasov, čo je 59 percent. Starostom teda bude už tretíkrát. Na druhom mieste skončil Tomáš Besedič (SDKÚ-DS, KDH, DSS, OKS) s 319 hlasmi.

Rusovce – Dušan Antoš

Nezávislý Dušan Antoš obhájil svoj post s 537 hlasmi. Jeho najvážnejším protivníkom bol nezávislý Michal Tulek, ktorý získal 277 hlasov. Tulek však získal v miestnom zastupiteľstve poslanecký mandát.

Devínska Nová Ves – Vladimír Mráz

Vladimír Mráz bol starostom Devínskej Novej Vsi už po tri volebné obdobia. Jeho najvážnejšou protikandidátkou bola Drahomíra Ludvigová, ktorá na starostku kandidovala ako nezávislá. Mráz zvíťazil o 1399 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 2. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 3. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 4. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 5. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 1. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 2. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 3. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 4. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 5. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 6. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 7. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 8. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 9. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 10. Nové číslo Historickej revue
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 26 616
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 712
 3. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 426
 4. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 13 335
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 591
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 8 645
 7. Nové číslo Historickej revue 8 628
 8. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 8 108
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 926
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 297
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu