SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
STAROSTOVIA SĽUBUJÚ VYŠŠIU BEZPEČNOSŤ, CHYSTAJÚ SA CHRÁNIŤ PRÍRODU, STAVAŤ ŠPORTOVISKÁ, ZLEPŠOVAŤ DOPRAVU, NIEKTORÍ DAJÚ NAJPRV UROBIŤ AUDIT

Noví starostovia sa chystajú priniesť zmenu

Zo 17 mestských častí v komunálnych voľbách opätovne kandidovalo 15 starostov, svoju stoličku obhájili len štyria. Najviac sa sledovali výsledky volieb v Petržalke, kde súperilo viacero silných kandidátov. Nakoniec voliči najviac podporili Milana Ftáčnika

Jarovce: Pavel Škodler


Starostovské kreslo v Jarovciach získal nezávislý kandidát Pavel Škodler. Päťdesiat­štyriročný manažér nahradí vo funkcii Máriu Wukettichovú, ktorá bola starost­kou 17 rokov. Škodler chce presadzovať výstavbu malometrážnych nájomných bytov, zabezpečiť rekonštrukciu domu smútku, ako aj vytvoriť podmienky pre vznik opatrovateľskej služby a stravovanie starších občanov. V programe má podporu základnej školy a škôlky, vybudovanie u-rampy.


Podunajské Biskupice:

Alžbeta Ožvaldová


Starostkou Podunajských Biskupíc sa stala nezávislá kandidátka Alžbeta Ožvaldová. Štyridsaťpäťročná riaditeľka bratislavskej základnej školy nahradí vo funkcii Ota Nevického. Jej heslom je dať Podunajským Biskupiciam ľudskú tvár – sociálnejšiu, bezpečnejšiu a krajšiu. Chce podporovať služby pre starších občanov, sociálne dávky odkázaným, vypracovať projekt bezpečnosti bývania, ako aj vytvoriť v mestskej časti oddychové zóny. V programe má zlepšenie podmienok základných a materských škôl, budovanie voľnočasových centier a športovísk. Plánuje dobudovanie kanalizácie, podporu obnovy panelových domov.


Vrakuňa: Ladislav Fatura


Vo Vrakuni bude novým starostom tridsaťsedemročný Ladislav Fatura, ktorý je zástupcom riaditeľa v Železničnej polícii. Vo voľbách kandidoval ako nezávislý. Prvým bodom jeho programu je bezpečnosť v mestskej časti, pričom by chcel „humánne riešiť situáciu problémových občanov“. Chcel by vybudovať nové centrum Vrakune, riešiť situáciu v Pentagone, ako aj získať prostriedky na kultúrne a športové zariadenia. Chce sa sústrediť na zlepšenie dopravnej situácie.


Dúbravka: Ján Sandtner


Sandtner chce, aby zastupiteľstvo pracovalo na občianskom a nie politickom princípe. Po nástupe do funkcie sa chystá spraviť audit na miestnom úrade, v Dúbravskej televízii i v bytovom družstve. Prioritou je preňho reorganizácia úradu tak, aby sa zvýšila transparentnosť a zlepšil servis Dúbravčanom. Zároveň Sandtner sľúbil v Dúbravke zvolávať minimálne raz za pol roka verejné zhromaždenie s občanmi. Z hľadiska výstavby chce debatovať s odborníkmi a dať vypracovať územné plány zón, presadiť chce, aby mala Dúbravka konečne svoj dom smútku. Je za rozšírenie Harmincovej ulice a zavedenie kamerového systému.

Lamač: Oľga Keltošová


Keltošová chce dokončiť viaceré z projektov, ktoré predchádzajúci starosta Peter Šramko začal, napríklad rekonštrukciu ciest v Starom Lamači. Naopak, chce nanovo posudzovať výstavbu výškového bytového domu v časti Staré záhrady. „Chcem, aby sa vyjadrili občania, s investorom máme záujem prerokovať únosnosť, pretože podľa mňa do tejto lokality 13- až 15-poschodový dom nepatrí.“

Dôležité bude pre novú starostku schváliť rozpočet Lamača na budúci rok, aby nemusel fungovať v provizóriu. S vedením dopravného podniku chce Keltošová rokovať o zahustení liniek v čase špičky smerom do centra, kým otvoria tunel Sitiny. V oblasti bezpečnosti chce rozšíriť počet kamier v systéme mestskej polície.


Čunovo: Gabriela Ferenčáková


Ferenčáková je ekonómkou. Ako povedala, v Čunove sa v posledných rokoch udiali veci, ktoré vyvolali nedôveru k samospráve, napríklad starost­ka Alžbeta Broszová neinformovala poslancov o uzavretí zmluvy o budúcej zmluve o predaji pozemkov. Poslancom sa nakoniec podarilo zmluvu zrušiť. Ferenčákovej cieľom je odpolitizovať dianie v mestskej časti a slúžiť občanom. Počas štyroch rokov chce zlepšovať starostlivosť o seniorov a podporovať kultúru a šport.


Ružinov: Slavomír Drozd

Pravicového Pavla Kuboviča vystriedal na čele ružinovskej samosprávy kandidát koalície Smer-SD, SMK, ĽS-HZDS a SF Slavomír Drozd. Ako hlavný motív svojej kampane uvádzal 41-ročný dizajnér zachovanie zelene. V Ružinove totiž v poslednom čase pribúdajú na úkor zelene novostavby a výškové budovy, ktoré sú zdrojom zvýšeného dopravného zaťaženia a hluku. Drozd chce urobiť po inaugurácii audit na miestnom úrade. „Ak sa budú dať zvrátiť niektoré zmluvy, veľmi radi a rýchlo to urobíme,“ povedal Drozd.


Staré Mesto: Andrej Petrek


Doterajší vicestarosta Starého Mesta Andrej Petrek (SDKÚ-DS, OKS, DÚS, SZ, DSS) porazil znovu kandidujúceho starostu Petra Čiernika. Architekt Petrek sa stal známym ako kritik niektorých krokov svojho predchodcu, ale aj vecnými pripomienkami k návrhu územného plánu, v pozícii mestského poslanca. V programe mal zabezpečiť nočný pokoj nerušený hlukom krčiem a stavebnou činnosťou a ochrániť Staromešťanov pred svojvôľou investorov, pre ktorých je jediným kritériom rýchla návratnosť investícií. V boji proti kriminalite sa chce zamerať na Predstaničné námestie.


Vajnory: Ján Mrva


Protikandidát doterajšej starostky Anny Zemanovej Ján Mrva (SDKÚ-DS, KDH) sa objavil v médiách nie ani tak vďaka programu, ale pre predvolebné spory. Geodet je odborníkom na pozemkové právo a funkcionárom SDKÚ-DS. Do kampane išiel z heslom Za lepšie Vajnory. Chce dokončiť kanalizáciu, spomaliť dopravu v mestskej časti, ktorá je postavená okolo chrbtice hlavnej tranzitnej ulice. Podporuje výstavbu technologického parku Cepit aj nultého diaľničného okruhu v okolí chráneného Šúru, ale s protihlukovou bariérou.


Devín: Ľubica Kolková


Za veľký úspech vo voľbách považujú ochranári víťaz­stvo 45-ročnej ekonómky Ľubice Kolkovej (KDH, SZS, PS) v boji o starostovskú stoličku v mestskej časti s najmenším počtom obyvateľov. Do funkcie vstupuje v ťažkej situácii, lebo Devín je zadlžený a v nútenej správe, každý z ani nie tisíca Devínčanov dlhuje rôznym organizáciám desiatky tisíc korún. Doterajší starosta Jozef Paczelt, ktorého Kolková vo voľbách porazila, je spájaný nielen s týmto obdobím, ale známy je aj napätými vzťahmi s miestnym zastupiteľstvom. V Devíne sa v poslednom čase objavili snahy o výstavbu viladomov v blízkosti chráne­ných prírodných území a chystá sa ďalší projekt. Prioritou Kolkovej má byť okrem ochrany pôvodného charakteru Devína aj zlepšenie situácie v doprave.


Petržalka: Milan Ftáčnik


Víťaz volieb v Petržalke Milan Ftáčnik chce dať urobiť audit hospodárenia petržalského miestneho úradu za uplynulé štyri roky. Tiež chce zlepšiť komunikáciu samosprávy s občanmi. Mimovládne organizácie by sa mali podľa neho vyjadriť ku každému dôležitému kroku samosprávy, ktoré súvisia so zmenami v Petržalke.


Karlova Ves: Iveta Hanulíková


Hanulíková išla do volieb s heslom „stop zahusťovaniu“. „Prvé, čo chcem spraviť, je teda to, že na internetovej stránke úradu zverejním všetky stavebné povolenia,“ hovorí. Ako povedala, nevydá ani jedno na bytový dom, ktorý by znižoval životný štandard Karlovovešťanov alebo zaťažil životné prostredie. Ďalej by Hanulíková chcela prispieť k tomu, aby Karlova Ves bola čistejšia, kultúrnejšia a bezpečnejšia.


Rača: Ján Zvonár

Zvonár chce Raču zmeniť z periférie na samostatnú mestskú časť, vzniknúť tu má spoločenské, kultúrne a obchodné centrum. Rača má podľa Zvonára najlepšie životné prostredie zo všetkých mestských častí a túto prioritu mieni zachovať. Nový starosta plánuje aj zvýšiť bezpečnosť obyvateľov a ochranu ich majetku zvýšením počtu mestských policajtov a vybudovaním monitorovacieho kamerového systému. Zvonár chce riešiť aj dopravu a údržbu ciest, sľubuje skvalitnenie a rozšírenie služieb v zdravotníctve.

Odchádzajúci starostovia

Čiernik necíti traumu


„Voľby sú o súťaži,“ hovorí Peter Čiernik o víťazstve Andreja Petreka v Starom Meste. Petrek získal takmer päťtisíc hlasov, na 2. mieste skončila predsedníčka Fóra spotrebiteľov Marta Černá z Nezávislého fóra, ktorú volilo 3 521 ľudí. Čiernik skončil tretí s 2 673 hlasmi. „Iné ako prvé miesto sa nepočíta. Ľudia sa rozhodli pre zmenu a ja to rešpektujem.“ Hovorí, že necíti žiadnu traumu. S novým starostom vychádza dobre, Petrek bol štyri roky jeho zástupcom. „Verím, že dokončí to, čo sme začali, podarilo sa nám rozpracovať množstvo projektov ako dobrý základ do budúcnosti.“

Čiernik ešte dokončí svoje funkčné obdobie. „Zvolám nové zastupiteľstvo a odovzdám funkciu.“ Ďalej bude pôsobiť ako poslanec za Bratislavský kraj, svoju opätovnú kandidatúru na starostu či poslanca v Starom Meste alebo do mestského zastupiteľstva v budúcnosti nevylučuje. „Pokiaľ budem mať podporu.“

Polák odchádza po ôsmich rokoch


Novým starostom Dúbravky sa stane Ján Sandtner, doteraz miestny poslanec. Peter Polák, ktorý funkciu zastával dve volebné obdobia, to komentuje tak, že „ľudia si zvolili zmenu“. Ako povedal hovorca mestskej časti Ľubomír Navrátil, rozdiel medzi víťazom a ním bol iba tristo hlasov. Polák je na dôchodku a hovorca ešte nevie povedať, čo bude robiť ďalej, ani či bude ešte niekedy kandidovať.

Zemanová sa vráti k pôvodnej práci


Anna Zemanová si myslí, že voľby vo Vajnoroch boli postavené na negatívnej kritike, ktorá sa začala už pred volebnou kampaňou. „To mohlo osloviť ľudí, presvedčiť ich, že si nakoniec vybrali niečo iné,“ hovorí. Ako starostka plánovala Zemanová pokračovať v rozbehnutých projektoch, teraz dúfa, že „nové vedenie nezmetie všetko do koša“.

Zemanovú porazil Ján Mrva, ktorý kandidoval za SDKÚ-DS


Po skončení funkčného obdobia sa Zemanová plánuje vrátiť na svoje pôvodné miesto riaditeľky Asociácie priemyslu a ochrany prírody. Z tohto postu sa chystá naďalej pomáhať Vajnorčanom hlavne v oblasti posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Chcem pomáhať z občianskeho hľadiska, spolupracovať s ľuďmi vo Vajnoroch, ktorí sú aktívni občania a majú záujem niečo pre Vajnory robiť,“ dodáva.

Kubovič priznal prehru


Podpredseda SDKÚ-DS a starosta Ružinova Pavol Kubovič priznal volebnú porážku. Vo voľbách ho porazil Slavomír Drozd, ktorý kandidoval za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, SMK, SF. „Výsledok volieb zodpovedá negatívnej kampani, ktorá sa proti mne viedla,“ povedal Kubovič, prehral zhruba o 400 hlasov.

(dot, dagu, sita)

Staronoví starostovia

Nové Mesto – Richard Frimmel – vo funcii je štvrté volebné obdobie. Jediného kandidáta Roberta Beňa porazil s výrazným náskokom. Beňo kandidoval ako nezávislý, Frimmela podporila široká koalícia.

Záhorská Bystrica – Vladimír Kubovič

Kubovič získal vo voľbách 681 hlasov, čo je 59 percent. Starostom teda bude už tretíkrát. Na druhom mieste skončil Tomáš Besedič (SDKÚ-DS, KDH, DSS, OKS) s 319 hlasmi.

Rusovce – Dušan Antoš

Nezávislý Dušan Antoš obhájil svoj post s 537 hlasmi. Jeho najvážnejším protivníkom bol nezávislý Michal Tulek, ktorý získal 277 hlasov. Tulek však získal v miestnom zastupiteľstve poslanecký mandát.

Devínska Nová Ves – Vladimír Mráz

Vladimír Mráz bol starostom Devínskej Novej Vsi už po tri volebné obdobia. Jeho najvážnejšou protikandidátkou bola Drahomíra Ludvigová, ktorá na starostku kandidovala ako nezávislá. Mráz zvíťazil o 1399 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 547
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 18 288
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 356
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 017
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 679
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 675
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 526
 8. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 449
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 706
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 458
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu