BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Kamenné námestie v Bratislave začne spoločnosť Lordship rekonštruovať pravdepodobne až v máji alebo júni budúceho roka.
Ako dnes pre agentúru SITA uviedol PR manažér pre spoločnosť Lordship Ľuboš Jurík, dôvodom zmeny termínu začiatku búracích prác v centre mesta boli problémy pri vykupovaní pozemkov a predĺženie rokovaní s dotknutými majiteľmi budov či bytov. "Nie všetci totiž boli naklonení tomuto projektu. Niektorí majitelia firiem alebo obytných priestorov nechceli pochopiť, že sa musia odsťahovať, za výkup majetku pýtali neúmerne veľa. Verejná mienka sa však pomaly upokojila a prípravná fáza projektu pomaly napreduje," povedal Jurík.
Ako ďalej uviedol, v súčasnosti sa robia posledné majetkovo-právne úkony, vybavuje sa územné rozhodnutie, dolaďuje sa projekt a jeho vizualizácia. Podľa Juríka už prebehli rokovania s firmami, ktoré sa postarajú o búranie všetkých budov na danom území, momentálne by sa malo rokovať so stavebnými firmami. "Najťažšie budú asi búracie práce na hoteli Kyjev, pretože ho nebudeme odpaľovať, ale rozoberať. Po zbúraní všetkých budov, okrem Tesca, sa postavia najprv garáže a potom všetky nadzemné stavby. Budova terajšieho Tesca sa zbúra až po tom, ako bude otvorená nová budova obchodného domu," konštatoval Jurík.
Podľa Juríka sa počíta s rekonštrukciou celého územia, ktoré je ohraničené ulicami Dunajská, Rajská, Špitálska a Námestím SNP. V rámci projektu s pracovným názvom Centre Plaza sa počíta iba s drobnými úpravami. Podľa najnovších informácií sa vraj uvažuje aj o vybudovaní kongresového strediska Európskej únie.
"Napriek posunutiu termínu búracích prác spoločnosť aj naďalej považuje termín odovzdania vynoveného Kamenného námestia na Vianoce 2009 za reálny. Rekonštrukcia by mala stáť okolo 7,2 miliardy korún, nie je ale vylúčené, že sa celková suma vyšplhá až na 10 miliónov," povedal Jurík. Dodal, že rekonštrukciu Kamenného námestia podporuje aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan i primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, projektu je naklonený aj novozvolený starosta Starého Mesta Andrej Petrek.
Súčasťou zrekonštruovaného Kamenného námestia budú dva hotely smerom od Rajskej ulice, polyfunkčná budova od Špitálskej ulice a nová budova obchodného domu Tesco od Dunajskej ulice. Zo strany od Námestia SNP nebude žiadna budova, tu bude vstup do komplexu a oboch peších promenád, ktoré budú prekryté sklenenou guľou so skleníkovou záhradou s výhľadom na Bratislavu. V štvorpodlažných podzemných parkoviskách bude môcť parkovať okolo 2 000 áut. Súčasťou komplexu budú aj obchody, kaviarne, reštaurácie, športové priestory či multikino.