Bratislavčania chcú pravicové mesto, ale na lokálnej úrovni im záleží viac na konkrétnych činoch. Mestské zastupiteľstvo je výrazne pravicové - staronový primátor Andrej Ďurkovský môže počítať s podporou svojej koalície SDKÚ-DS, KDH, ktorá má 57 z 80 kresiel.
Sú tu staré mená, akými sú verní Ďurkovského poslanci Peter Lenč či Gabriel Kosnáč, ale aj jeho častí kritici, napríklad Milan Cílek, bývalý predseda opozičného klubu SDKÚ-DS. Ten bol zároveň medzi prvými, čo sa týka počtu preferenčných hlasov - verilo mu 3617 Bratislavčanov. Silnú podporu mali napríklad aj nový starosta Starého Mesta Andrej Petrek (4503 hlasov), doterajšia zastupujúca starostka Petržalky Viera Kimerlingová (5224 hlasov) a Marta Černá (5447). Spotrebiteľská aktivistka získala vôbec najviac preferenčných hlasov.
Nové a staré tváre
V mestskom zastupiteľstve sú však aj nové, hoci známe tváre. Za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, SMK, SZ, SF bude vo funkcii herec Matej Landl a bývalá televízna redaktorka Ľudmila Farkašovská, strany DÚS, Nádej, OKS, OL bude zastupovať lekárka Viera Satinská, pravicovú koalíciu zas Branislav Záhradník, známy ako manažér STV.
Bývalá námestníčka primátora Tatiana Mikušová bude radovou nezávislou poslankyňou, ďalší námestník Branislav Hochel nie je ani medzi poslancami. Títo dvaja boli zároveň protikandidátmi v petržalských voľbách starostu, kde ani jeden z nich neuspel.
Medzi mestskými poslancami chýba aj ďalší bývalý námestník pre dopravu Karol Kolada. Ten sa ešte pred voľbami vyjadril, že nemá veľký záujem byť znova v nezávideniahodnej funkcii. Jediným bývalým námestníkom, ktorý v zastupiteľstve ostal, je Štefan Holčík. Ten však kandidoval za Nezávislé fórum.
Starostovia majú hlas
Zastúpenie medzi poslancami ako v minulom volebnom období budú mať aj tentoraz starostovia mestských častí. Predtým boli štyria až piati, teraz budú medzi poslancami starostovia Starého Mesta, Ružinova, Vajnôr, Devínskej Novej Vsi a Čunova. Sedia tu však aj bývalí starostovia - napríklad Lamača Peter Šramko, známy tým, že v minulom volebnom období recitoval kolegom ako neposlanec, Ľudmila Lacková, neúspešná opätovná kandidátka na starostku Vrakune, či Oto Nevický z Podunajských Biskupíc. Ten na starostu opätovne nekandidoval. Primátor Andrej Ďurkovský sa vyjadril, že chce spolupracovať so starostami. Teraz sa ukáže, či sa im spoločne podarí doviesť do parlamentu nový zákon o Bratislave. Ten totiž v minulosti stroskotal práve na nedohode mesta a jeho častí.
Ochranári neuspeli
Za tvrdú porážku možno označiť výsledok volieb pre ochranárov, ktorí išli do boja pod hlavičkou iniciatívy Bratislava otvorene. Medzi poslancami bude chýbať Ľubica Trubíniová, Katarína Šimončičová, Soňa Párnická či Ivan Bútora. Z týchto troch sa do miestneho zastupiteľstva prebojoval len Bútora a to v Starom Meste.
Ochranári pred voľbami rozbehli silnú kampaň a tvrdili, že chcú začať ovplyvňovať podľa nich negatívny vývoj mesta inak ako doteraz.
- Starostovia mestských častí
- V trinástich mestských častiach si občania zvolili nových starostov
- Staré Mesto Andrej Petrek (SDKÚ-DS, OKS, DÚ a Strana zelených),
- Petržalka Milan Ftáčnik (Smer-SD),
- Ružinov Slavomír Drozd (Smer-SD, SMK, ĽS-HZDS a SF),
- Dúbravka Ján Sandtner (nezávislý),
- Rača Ján Zvonár (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF a Strana zelených),
- Karlova Ves Iveta Hanulíková (Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS),
- Vajnory Ján Mrva (SDKÚ-DS),
- Devín Ľubica Kolková (KDH, Strana zelených Slovenska a Prosperita Slovenska),
- Podunajské Biskupice Alžbeta Ožvaldová (nezávislá),
- Čuňovo Gabriela Ferenčáková (nezávislá),
- Jarovce Pavel Škodler (nezávislý),
- Lamač Oľga Keltošová (SDKÚ-DS, Smer-SD a SNS),
- Vrakuňa Ladislav Fatura (nezávislý).
Starostovské kreslo obhájili
- Nové Mesto Richard Frimmel (SDKÚ-DS, KDH, ĽS-HZDS, Smer-SD, SNS, SF a Strana zelených),
- Devínska Nová Ves Vladimír Mráz (Nezávislé fórum),
- Záhorska Bystrica Vladimír Kubovič (Smer-SD, ĽS-HZDS,
- SNS a Strana zelených Slovenska),
- Rusovce Dušan Antoš (nezávislý).