FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Žiaci zo stredných škôl z celého Slovenska i zahraničia mali možnosť vyskúšať si, ako obchodujú a uzatvárajú kontrakty veľké i menšie spoločnosti na prestížnych výstavách. Na medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Dome odborov sa na deviatom ročníku zúčastnilo spolu 130 stánkov. Stánky viedli žiaci jednotlivých škôl, pričom reprezentovali fiktívnu firmu z oblasti spotrebného tovaru a služieb. Cieľom bolo jednak firmu zviditeľniť a presadiť na výstave, ale aj uzatvoriť čo najviac kontraktov a zabezpečiť tak odbyt pre svoje fiktívne tovary.
Záujem zo strany žiakov o Medzinárodný veľtrh cvičných firiem narastá. Tento rok bol naozaj úspešný, zrealizovali sa tržby vo výške 1 772 808 095 korún.
Prvý veľtrh sa konal v roku 1998 a zúčastnilo sa na ňom 33 stánkov cvičných firiem. Toto číslo sa každoročne zvyšuje a to nielen novými účastníkmi zo Slovenska, ale aj z Rakúska, Nemecka či Maďarska.
Priblíženie sa reálnej praxi
Školy zistili, že predmet cvičná firma alebo ekonomické cvičenia vo fiktívnej firme, v rámci ktorého sa na veľtrh pripravujú, má veľkú perspektívu a umožňuje študentom pracovať so všetkými reálnymi dokumentmi, fiktívnym tovarom a fiktívnymi peniazmi. Cvičná firma teda spája teoretické vedomosti z odborných predmetov ako ekonomika, účtovníctvo, právna náuka, hospodárska korešpondencia či informatika. Najmä však umožňuje využívať cudzí jazyk pri fiktívnom obchodovaní so zahraničnými spoločnosťami. Žiak má možnosť vyskúšať si v priamom styku so zákazníkom všetko, čo sa naučil - od organizačno-praktickej prípravy stánku a materiálneho zabezpečenia prezentácie svojej firmy cez aplikovanie teoreticko-odborných vedomostí v praxi až po kľúčové kvalifikácie v oblasti marketingového správania a konania.
Z hľadiska teórie vyučovania je práca v cvičnej firme koncepciou, ktorá využíva špecifické metódy aj špecifické postavenie učiteľa. Ten vystupuje v cvičnej firme iba ako poradca, asistent. Cvičnú firmu neriadi a nesmie byť v pozícii vyučujúceho, ako je to na iných predmetoch.
Výhodou tejto formy výučby je snaha maximálne sa priblížiť reálnej praxi. Cvičná firma zvyšuje samostatnosť, podporuje kreativitu, rozvoj schopnosti komunikácie, spolupráce a prezentácie výsledkov. Je kombináciou samostatnej a tímovej práce. (ned)