Včerajšok bol v ambulancii Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS na Limbovej ulici rušnejší ako po iné dni. O odber krvi pre testy na vírus a syfilis sem len dopoludnia prišlo požiadať 25 ľudí.
Akciou si už štvrtý rok Slovenská zdravotnícka univerzita pripomenula dnešný Svetový deň boja proti AIDS. „Niektorí, kým dostanú výsledky, prežijú veľa stresu. Keď však potom zistia, že sú negatívni, uvoľnia sa,“ hovorí Jarmila Präsensová z centra.
Väčšina sa rozhodne pre test preto, že sleduje filmy alebo internet. „Každý sa tu zamýšľa, či to, čo urobil, nebolo nejakým spôsobom rizikové.“ Záujemca má možnosť dať si spraviť testy aj anonymne. „Každý môže odtiaľto odísť anonymne aj s pozitívnym výsledkom. My mu len môžeme ponúknuť možnosť byť v kontakte s lekárom. Nikoho nespovedáme, ani nevstupujeme do svedomia.“
Doktorka Danica Staneková si spomína, že v centre mali už všelijaké reakcie na pozitívny výsledok. „Jeden z pacientov po oznámení výsledku ušiel. Bál sa, nechcel na to ani myslieť. Po rokoch sa však vrátil. Zistil, že chorobe neujde. Takýto výsledok často poprehadzuje rebríček hodnôt.“
Infekcia HIV sa môže týkať každého. „Máme pacientku, ktorú podviedol manžel a ostala sama s dieťaťom, pozitívna na HIV. Alebo mladá žena, ktorá mala len jeden vzťah. Človek totiž môže vyzerať milý a slušný, ale stačí, aby mal len jednu partnerku, ktorá vyzerá byť rovnako milá a slušná, ale je nakazená a jej test môže byť pozitívny.“ Preto je najúčinnejšou prevenciou pred infekciou testovanie spolu s budúcim partnerom a vzájomná vernosť.
Staneková však opakuje, že HIV pozitívny pre okolie pri bežnom kontakte nie je ohrozením. „U nás v ambulancii každému podávame ruku. Keby bolo HIV tak ľahko nákazlivé, už sme tu všetci nakazení,“ hovorí.
Ak sa aj diagnóza potvrdí, nič nie je stratené. „Znamená to len, že dotyčný je nositeľom vírusu. Máme pacienta, ktorý je už 20 rokov HIV pozitívny a cíti sa výborne. Vývoj liekov rýchlo napreduje.“ Terapia je však doživotná.
Na Slovensku bol oficiálne diagnostikovaný HIV/AIDS u 275 ľudí. Reálne však nakazených môže byť tri- až päťkrát viac. AIDS prepukol u 43 pacientov, 27 z nich zomrelo. Prvý prípad HIV sa u nás vyskytol v roku 1985.
Hoci ešte stále prevláda nakazenie nechráneným stykom medzi mužmi, pribúda prípadov nakazenia sa počas heterosexuálneho styku. Podľa doktorky sú ženy v tomto prípade zraniteľnejšie a teda sa môžu skôr nakaziť.
Na Slovensku boli zatiaľ zaregistrované len dva prípady, keď sa človek infikoval HIV vnútrožilovým užívaním drog.
Telefónne číslo infolinky do centra je 59 36 91 74, odbery sa robia denne od 8.30.
Autor: dot