Súčasný a znovu kandidujúci pravicový primátor Andrej Ďurkovský chce pokračovať v tom, čo začal, a tvrdí, že vie ako.
Jeho protivníci z ľavicových strán na čele s Monikou Flašíkovou-Beňovou spolu s nezávislým kandidátom Marianom Kočnerom chcú, naopak, zmeniť to, čo Bratislavčanom za posledné štyri roky prekážalo.
Terajšiemu vedeniu mesta sa najviac vyčíta podnikateľské zmýšľanie na úkor verejného záujmu a slabá komunikácia s občanmi, a na druhej strane zlé hospodárenie, napríklad v dopravnom podniku.
Komunálne voľby síce na televíznych obrazovkách veľmi nevidno, ale kampaň je mimoriadne agresívna. Je to preto, lebo sú preč časy, keď samospráva nemala veľa kompetencií ani príjmov. Dnes ide o obrovské peniaze.
Bratislavský primátor a jeho úrad majú pevné postavenie, čo sa týka prerozdeľovania miliónov korún, a pod palcom hlavné mesto, ktoré sa za posledné roky stalo rajom veľkých finančných skupín.
Hlavné témy kampane
doprava – pribúdanie individuálnej dopravy, tranzitná doprava, kvalita MHD, nosný dopravný systém
b výstavba – zahusťovanie na úkor zelene, vychádzanie v ústrety investorom namiesto rešpektovania vôle občanov
územný plán – generel výškových stavieb a vízia rozvoja mesta do budúcnosti
zákon o Bratislave – najmä či ju oddeliť, alebo nechať s troma okolitými okresmi v jednom kraji
zaobchádzanie s majetkom mesta – predaje nehnuteľností investorským gigantom
zeleň – budovanie nových parkov
sociálna oblasť – bývanie, výhody pre dôchodcov
Podnikateľ, mama, človek, ktorý pracuje od revolúcie v komunálnej politike, autentický ľavičiar. Tak o sebe hovorili štyria zo šiestich kandidátov na primátora na diskusii, ktorú v bývalom Véčku organizovalo združenie Bratislava otvorene. Sála bola preplnená, sedelo sa na zemi, stálo až na chodbe.
Moniku Beňovú prišiel podporiť manžel Fedor Flašík, vymieňali si pohľady a gestá. Beňová mala v publiku aj silnú skupinu obdivovateľov – boli to najmä ľudia, ktorí v Starom Meste bojujú o svoje bývanie v reštituovaných domoch.
Primátor Andrej Ďurkovský mal podporu od spolupracovníkov. Okrem ľudí z magistrátu prišli aj traja zo štyroch Ďurkovského námestníkov. Tatiana Mikušová sedela vedľa Branislava Hochela, ktorý je jej protikandidátom na starostu Petržalky.
Marian Kočner a Rudolf Martančík mali menej potlesku, občas sa počas ich slov ozval aj smiech. Kočner napríklad zaujal tým, že podľa neho je v mestskom zastupiteľstve 85 poslancov. „Môj kontakt s voličmi je každý týždeň na trhovisku, lebo tam sa schádza reprezentatívna vzorka Bratislavčanov,“ povedal. Karol Ondriaš a Andrej Trnovec medzi voličov neprišli.
Beňová sa spoľahla na prítomnosť ochranárov: „Treba schváliť územný plán, ale až po obnovení verejnej diskusie s občanmi.“ Miestami to vyzeralo, že jediným hosťom je Ďurkovský, lebo nespokojní občania ho bombardovali otázkami. „Bolí ma každý spílený strom,“ vyhlásil Martančík. „Kto z vás zriadi v meste nový park? Všetci ho chceme, ale nikto nám ho nedá,“ povedal jeden z občanov, na čo sa ozval najbúrlivejší potlesk večera.
Veľa sa hovorilo aj o doprave, o výstavbe, o predajoch pozemkov či využívaní lokálnych médií. Najväčšou témou boli reštitúcie domov s nájomnými bytmi. Diskusia sa tak zvrtla na osobné problémy niekoľkých divákov. O vízii, ktorú majú kandidáti ohľadom budúcnosti mesta, sa už potom hovorilo menej.
(lin)