Oto Nevický bol starostom dve volebné obdobia od roku 1998. Obyvatelia Biskupíc si starostu budú voliť spomedzi ôsmich kandidátov.
Štyria z nich kandidujú tiež na poslancov do mestského zastupiteľstva. Dvaja kandidáti aj v súčasnosti pracujú pre mestskú časť. Ján Duranský je zástupcom terajšieho starostu a veliteľom obecného hasičského zboru. Jarmila Ferančíková je vedúcou referátu kultúry na miestnom úrade.
Nevický teraz kandiduje za mestského poslanca. Hovorí, že jeho nástupca by okrem uskutočňovania vlastných predstáv mohol pokračovať v niekoľkých rozbehnutých projektoch, akými sú dobudovanie kanalizácie, informačného turistického centra na cezhraničnú spoluprácu, areálu vodných športov na Vinohradníckej ulici.
Nový starosta by mal podľa Nevického myslieť aj na opravy škôl, predškolských a zdravotníckych zariadení. V prípravnej fáze ostala aj výstavba kultúrneho centra a rozšírenie cintorína. Nevický vidí ešte viacero lokalít, v ktorých by sa dali postaviť rodinné domy.
Práve nárast výstavby bytových domov a zaberanie zelených plôch viacerí Biskupičania starostovi vyčítajú.
K problémom Biskupíc patrí aj prehustená premávka na Staromlynskej, Vetvárskej, Šamorínskej a Krajinskej ulice.
(dagu)
Kandidáti na starostu
Herman Arvay, 42 rokov, politik (Ľavicový blok)
František Dej, 58 rokov , manažér (SMER-SD, ĽS-HZDS)
Ján Duranský, 40 rokov, podnikateľ (SDKÚ-DS, KDH)
Jarmila Ferančíková, 44, kultúrna pracovníčka (SNS, SF)
Viera Jílková, 50 rokov, obchodná manažérka (nezávislá)
Imrich Nagy, 50 rokov, podnikateľ (nezávislý)
Alžbeta Ožvaldová, 45 rokov, pedagogička (nezávislá)
Jozef Tóth, 40 rokov, stavebný inžinier (nezávislý)
Pohľad odborníka na verejnú správu
Ak sa súčasný starosta vzdal svojej ďalšej kandidatúry po ôsmich rokoch a nie vo vysokom veku, asi má na to vážne dôvody. Najmä ak je naďalej aktívny v politike na úrovni mesta, kandiduje na poslanca zastupiteľstva mestskej časti a „vie, čo by mal robiť jeho nástupca“.
Kandidátov na starosti v tejto „menšej“ dvadsaťtisícovej časti Bratislavy, hoci z pohľadu Slovenska patrí počtom obyvateľov k väčším sídlam, je neúrekom. Je otázne, či takýto počet kandidátov dokáže mobilizovať ľudí k voľbám. Obávam sa, že nie, a preto pri obvyklej alebo nižšej účasti na voľbách, pri rozptyle hlasov môžu mať výhodu kandidáti podporovaní politickými stranami, ktorých členovia a sympatizanti voliť chodia, a tí kandidáti, ktorých ľudia viac poznajú.
Viktor Nižňanský