Práve predaje pozemkov a zahusťovanie zástavby na úkor zelene boli najčastejšími témami sťažností a petícií obyvateľov. Občania bojovali o parčík na Belopotockého ulici aj proti zahusťovaniu výstavby v zónach okolo Hradu.
Bolo aj niekoľko káuz s dodatočne zlegalizovanými stavbami – napríklad na Cintorínskej ulici, ale aj naťahovačky o výškové stavby – najznámejším príkladom je budova na Šancovej ulici. Ľudia diskutovali aj o vzhľade Hviezdoslavovho námestia, či tam má byť ihrisko na plážový volejbal a sektbar. Problém bol s externými sedeniami, ktoré si na niektorých miestach uzurpovali chodníky, ďalej s nočným hlukom či vjazdom do pešej zóny.
Veľa sa písalo o zriadení staromestskej lokálnej televízie – firmu, ktorú so súkromným majiteľom založila mestská časť, zastupiteľstvo schvaľovalo až dodatočne. Za netransparentnosť kritizovali poslanci starostu Petra Čiernika niekoľkokrát.
Čiernik kandiduje na svoju funkciu znova. Spolu s ním sa o hlasy voličov uchádza jeho zástupca, architekt Andrej Petrek, komunálna poslankyňa a spotrebiteľská aktivistka Marta Černá, ekonóm Martin Borguľa a Andrej Trnovec, ktorý zároveň kandiduje aj na post primátora Bratislavy.
Kampaň v Starom Meste už stihol poznamenať rozruch okolo narýchlo postavených stojanov s billboardmi, napríklad na Gorkého ulici, ktoré prekážajú chodcom v pohybe. Kandidáti sa zatiaľ nepretekajú v predvolebných akciách.
Kandidáti na starostu
Martin Borguľa, 29-ročný ekonóm, Smer – Sociálna demokracia, Ľudová strana – HZDS, Slovenská národná strana, Slobodné fórum
Marta Černá, 70-ročná predsedníčka Fóra spotrebiteľov, Nezávislé fórum
Peter Čiernik, 54-ročný starosta, Kresťanskodemokratické hnutie, Strana maďarskej koalície – Strana maďarskej koalície, Strana zelených Slovenska
Andrej Petrek, 48-ročný architekt, Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Občianska konzervatívna strana, Demokratická únia Slovenska, Strana zelených, Demokratická strana Slovenska
Andrej Trnovec, 43-ročný mediátor, Slovenská ľudová strana
Voľby do samosprávy budú 2. decembra. V Bratislave budú ľudia voliť primátora, poslancov mestského zastupiteľstva, starostu svojej mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva.
Bratislava SME postupne uverejní kandidátov na starostov jednotlivých mestských častí s opisom situácie v mestskej časti a názorom nezávislého politológa. Poradie uverejnenia určuje počet obyvateľov.
(Zajtra – mestská časť Dúbravka)
Pohľad odborníka na verejnú správu
Mestská časť Staré Mesto je „výkladnou skriňou“ hlavného mesta. Je v ňom koncentrácia najnáročnejších obyvateľov mesta. Na jednej strane „pôvodných“ a na druhej strane „nových“ obyvateľov či užívateľov, ktorí vnášajú do prostredia nové požiadavky. Mestská časť bola a je najatraktívnejšou oblasťou pre kúpu, modernizáciu alebo novú výstavbu. Ak sa Bratislava radí medzi najdrahšie mestá Európy, tak o Starom Meste to platí dvojnásobne.
Niet sa čo čudovať, že pri voľbách bude rušno. I keď si myslím, že tak slovensky rušno. Vývoj Starého Mesta sa viac volebných období spájal s menom súčasného primátora, a tak jeho nástupca to nemal ľahké. Práve preto, že bývalý starosta je dnes primátorom mesta a svojím spôsobom má naďalej vplyv na vývoj v každej mestskej časti, predpokladal by som zo strany starostu mesta snahu o veľmi úzku spoluprácu a v mnohých otázkach spoločnú komunikáciu problémov. Viacero dokonca celoslovensky medializovaných tém počas posledných štyroch rokov, ale aj čiastočný posun v preferenciách občanov, ktoré sa prejavili vo voľbách, otvárajú možnosti aj protikandidátom súčasného starostu. Nepredpokladám, že nastane zásadná zmena v orientácii obyvateľov Starého Mesta, a preto za najvážnejšieho protikandidáta súčasného starostu považujem Andreja Petreka.
Viktor Nižňanský, odborník na verejnú správu, prezident spoločnosti M.E.S.A. 10