SME

Katedra zoológie dláždi cestu k štúdiu prírody

Pre študentov stredných škôl, ktorí majú záujem o prírodovedné odbory, prípadne plánujú pokračovať v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského, začala Katedra zoológie pilotný projekt s názvom Cesta k štúdiu prírody. Program vedie Eduard ..

Účastníci prvej terénnej exkurzie navštívili národnú prírodnú rezerváciu Šúr, charakteristickú najrozsiahlejším komplexom barinato-slatinného jelšového lesa. FOTO - ARCHÍV


Pre študentov stredných škôl, ktorí majú záujem o prírodovedné odbory, prípadne plánujú pokračovať v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského, začala Katedra zoológie pilotný projekt s názvom Cesta k štúdiu prírody. Program vedie Eduard Stloukal v spolupráci s grantovou Agentúrou na podporu výskumu a vývoja a to formou prednášok, terénnych exkurzií a laboratórnych kurzov s priamym zapájaním účastníkov. Na praktických príkladoch možno jednoduchšie demonštrovať dôležitosť ochrany prírody. Zároveň ukážky a odskúšavania zlepšujú pripravenosť účastníkov na praktickú časť biologickej olympiády a zvyšujú ich potenciál a konkurencieschopnosť na národnej a medzinárodnej úrovni. Lákadlom pre najlepších študentov bude možnosť zúčastniť sa letného týždenného vedecko-výskumného pobytu na biologickej stanici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Popularizačné prednášky

Problematiku rastlinnej a živočíšnej ríše z iného pohľadu ako poskytujú stredoškolské osnovy, otvorili témy o biodiverzite a mikroorganizmoch. Pútavé rozprávanie doplnené o fotografie sa bude konať 24. novembra. Študenti si budú môcť priamo na pôde prírodovedeckej fakulty rozšíriť vedomosti a zručnosti v rámci prednášky Petra Mikulíčka na tému Molekulárna biológia ako nástroj taxonómu. Počas nasledujúcich dvoch rokov budú prednášky tohto typu pokračovať pravidelne každý mesiac vždy s novou aktuálnou tematikou.

Terénne exkurzie

Okrem prednášok organizuje katedra zoológie pre študentov raz mesačne terénne exkurzie zamerané na bližšie spoznávanie jednotlivých taxónov fauny Slovenska v ich prirodzených biotopoch. Účastníci prvej navštívili unikátnu národnú prírodnú rezerváciu Šúr, charakteristickú najrozsiahlejším komplexom barinato-slatinného jelšového lesa v rámci územia Slovenska. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva biologickej stanice, kde pre študentov pripravili rôzne ukážky spojené s odborným výkladom a prezentáciou možností použitia predvedených metód vo výskume. Študenti majú počas takýchto akcií možnosť vidieť z bezprostrednej blízkosti mnohých zástupcov našej fauny, dozvedieť sa zaujímavosti o ich živote a biotopoch, v ktorých sa vyskytujú.

SkryťVypnúť reklamu

Laboratórne kurzy

Súčasťou projektu sú aj laboratórne kurzy. Pri názorných ukážkach spracovania biologického materiálu študentom pracovníci katedry zoológie demonštrujú klasické i moderné molekulárne metódy zoologického výskumu. Pre žiakov, ktorí sa plánujú zúčastniť biologickej olympiády, prípadne stredoškolskej odbornej činnosti pripravuje katedra stretnutia zamerané na preparačné metódy, prácu so stereomikroskopom a mikroskopom, prípravu posterov a prezentácií výsledkov vlastnej práce.

Podrobnosti o projekte a pripravovaných aktivitách nájdete na internetovej stránke http://zoology.fns.uniba.sk/csp/. (ned)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 896
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 951
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 813
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 308
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu