Účastníci prvej terénnej exkurzie navštívili národnú prírodnú rezerváciu Šúr, charakteristickú najrozsiahlejším komplexom barinato-slatinného jelšového lesa. FOTO - ARCHÍV |
Pre študentov stredných škôl, ktorí majú záujem o prírodovedné odbory, prípadne plánujú pokračovať v štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského, začala Katedra zoológie pilotný projekt s názvom Cesta k štúdiu prírody. Program vedie Eduard Stloukal v spolupráci s grantovou Agentúrou na podporu výskumu a vývoja a to formou prednášok, terénnych exkurzií a laboratórnych kurzov s priamym zapájaním účastníkov. Na praktických príkladoch možno jednoduchšie demonštrovať dôležitosť ochrany prírody. Zároveň ukážky a odskúšavania zlepšujú pripravenosť účastníkov na praktickú časť biologickej olympiády a zvyšujú ich potenciál a konkurencieschopnosť na národnej a medzinárodnej úrovni. Lákadlom pre najlepších študentov bude možnosť zúčastniť sa letného týždenného vedecko-výskumného pobytu na biologickej stanici.
Popularizačné prednášky
Problematiku rastlinnej a živočíšnej ríše z iného pohľadu ako poskytujú stredoškolské osnovy, otvorili témy o biodiverzite a mikroorganizmoch. Pútavé rozprávanie doplnené o fotografie sa bude konať 24. novembra. Študenti si budú môcť priamo na pôde prírodovedeckej fakulty rozšíriť vedomosti a zručnosti v rámci prednášky Petra Mikulíčka na tému Molekulárna biológia ako nástroj taxonómu. Počas nasledujúcich dvoch rokov budú prednášky tohto typu pokračovať pravidelne každý mesiac vždy s novou aktuálnou tematikou.
Terénne exkurzie
Okrem prednášok organizuje katedra zoológie pre študentov raz mesačne terénne exkurzie zamerané na bližšie spoznávanie jednotlivých taxónov fauny Slovenska v ich prirodzených biotopoch. Účastníci prvej navštívili unikátnu národnú prírodnú rezerváciu Šúr, charakteristickú najrozsiahlejším komplexom barinato-slatinného jelšového lesa v rámci územia Slovenska. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva biologickej stanice, kde pre študentov pripravili rôzne ukážky spojené s odborným výkladom a prezentáciou možností použitia predvedených metód vo výskume. Študenti majú počas takýchto akcií možnosť vidieť z bezprostrednej blízkosti mnohých zástupcov našej fauny, dozvedieť sa zaujímavosti o ich živote a biotopoch, v ktorých sa vyskytujú.
Laboratórne kurzy
Súčasťou projektu sú aj laboratórne kurzy. Pri názorných ukážkach spracovania biologického materiálu študentom pracovníci katedry zoológie demonštrujú klasické i moderné molekulárne metódy zoologického výskumu. Pre žiakov, ktorí sa plánujú zúčastniť biologickej olympiády, prípadne stredoškolskej odbornej činnosti pripravuje katedra stretnutia zamerané na preparačné metódy, prácu so stereomikroskopom a mikroskopom, prípravu posterov a prezentácií výsledkov vlastnej práce.
Podrobnosti o projekte a pripravovaných aktivitách nájdete na internetovej stránke http://zoology.fns.uniba.sk/csp/. (ned)