Rok slovenskej hudby poskytuje veľkorysý priestor pre uvedenie diel slovenských skladateľov od najstaršej až po najmladšiu generáciu. Roku 2006 si pripomíname 100. výročie narodenia bývalého šéfdirigenta Slovenskej filharmónie, pedagóga a skladateľa Ľudovíta Rajtera. Z jeho poslednej tvorivej etapy zaznie dielo Impresioni rapsodiche. Ľudovíta Rajtera a Eugena Suchoňa spájali nielen priateľské, ale aj pracovné kontakty. Ľ. Rajter sa zaslúžil o početné uvádzanie aj nahrávanie Suchoňových diel a neskôr obaja stáli aj pri založení Slovenskej filharmónie. Eugen Suchoň sa postupne vypracoval na uznávanú skladateľskú osobnosť medzinárodného významu. Z jeho skorších opusov pochádza aj Baladická suita v silnom slovenskom národnom duchu, ktorú napísal ešte ako mladý pedagóg.
O generáciu mladší skladateľ Ivan Hrušovský, odchovaný na klasických kompozičných princípoch, neraz vstúpil na nový experimentátorský terén. Dokladom je aj jeho Musica nocturna pre veľký sláčikový orchester z roku 1970. Nesporne avantgardne zapôsobila na premiére aj Zeljenkova kantáta OĘwi´czym pre zbor, dvoch recitátorov a orchester s použitím reproduktorov.
Záverečný koncert festivalu Epoché. Účinkujú: Slovenská filharmónia, Spevácky zbor mesta Bratislavy, Leoš Svárovský, dirigent, Ladislav Holásek, zbormajster, Marián Slovák, recitátor. Program: E. Suchoň: Baladická suita op. 9 ESD 58b (1934 - 1936); Ľ. Rajter: Impressioni rapsodiche (1995); I. Hrušovský: Musica nocturna per archi (1970); I. Zeljenka: OĘwi´czym, kantáta pre miešaný zbor, dvoch recitátorov a veľký orchester (1960) - nedeľa 19. november, Koncertná sieň SF, o 19.00.
FOTO - ARCHÍV SLOVENSKEJ FILHARMÓNIE