Pan sonic. FOTO - WWW.FESTIVALNEXT.SK |
Už 7. ročník medzinárodného hudobného festivalu naplní po dva dni A4 - nultý priestor na Námestí SNP. Festival predstavuje inoaktívne projekty domácich i zahraničných hudobníkov a formácií z celého sveta. Ironické heslo festivalu "zvuková klobása okolo pop pása" upozorňuje na hlavnú myšlienku festivalu - byť atraktívnou alternatívou stredoeurópskym komerčným podujatiam. Vstupné na jeden deň je 250, so zľavou 200 a permanentka stojí 320 korún.
Piatok 17. november
l 16.00 - 20.00
A4 LOBBY: Trma-vrma / Guy van Belle / B & Undetermined musicians
Viackanálovú zvukovú site-specific inštaláciu-predstavenie pripravili domáci zvukoví experimentátori v spolupráci s Guyom van Belle s cieľom oživiť vstupné priestory budovy, v ktorej sídli A4 - nultý priestor. Guy van Belle sa v rámci svojich projektov zaoberá experimentálnymi a mediálnymi zvukovými inštaláciami, robotikou a fyzikálnym modelovaním zvuku.
l 20.00
Alzheimer Trio: Tomaž Grom, Matjaž Manček, Marjan Stanič
Krédo Alzheimer Tria by sa dalo vyjadriť aj takto: Kto si nepamätá, musí improvizovať. Parafrázujúc gitaristu Grateful Dead Jerryho Garciu, je to jediný spôsob, ako udržať hudbu sviežu. Total-impro-quasi-no-memory band z Ľubľany stihol od roku 2005 odohrať koncerty v slovinských, talianskych, rakúskych aj nemeckých kluboch vrátane vystúpení s Anthonym Paterasom, Robinom Foxom, Dieb13, Ignazom Schickom a ďalšími vyslancami hudobnej avantgardy.
Andrea Parkins & Anne Wellmer: Andrea Parkins, Anne Wellmer
Špeciálne pre NEXT do Európy zavíta skladateľka, sound-artistka a improvizátorka Andrea Parkinsová. Je jednou z výrazných postáv na scéne newyorského downtownu. Pri hraní používa akordeón, ktorého zvuk elektronicky upravuje a obohacuje, laptop, ale aj syntetizátory a klavír. V zozname Parkinsovej diel nájdeme skladby pre sólové nástroje, komorné súbory aj väčšie obsadenia, ale aj zvukový dizajn vlastných multimediálnych inštalácií.
Šarmantnú zostavu dopĺňa Anne Wellmerová, skladateľka, performerka, speváčka a zvuková umelkyňa, ktorá študovala elektronickú hudbu u Alvina Luciera a Anthonyho Braxtona. Pracuje so starými analógovými syntetizátormi, ale aj s počítačom.
Pan sonic: Mika Vainio, Ilpo Väisänen
Ak sa dá v prípade NEXT hovoriť o nejakých headlineroch, určite sú nimi fínski Pan sonic. Mika Vainio a Ilpo Väisänen sa dali dokopy ešte v roku 1993 a odvtedy už odohrali tisícky hodín v kluboch i na veľkých akciách typu Sónar alebo Ars electronica. Unikátnosť ich soundu má na svedomí aj zvukový inžinier a fyzik Jari Lehtinen, ktorý im už roky stavia špeciálne elektronické nástroje. Okrem toho ešte využívajú staré samplery a analógové sekvencery.
Sobota 18. november
l 16.00 - 20.00
A4 LOBBY: Trma-vrma / Guy van Belle / B & Undetermined musicians
l 20.00
Dawid Szczesny
So samplami starých vinylov, pások a terénnych nahrávok, do ktorých prehráva praskajúce platne, precestoval mladý Vroclavčan Dawid Szczesny zatiaľ Poľsko, Nemecko, Lotyšsko, hral na španielskom Sónare aj v Afrike. V roku 2005 mu vyšiel na prestížnej značke Mille Plateaux album Unheard Treats, na ktorom zúročil pasáže zo svojej zbierky juhoafrických elpéčiek.
FM: Julo Fujak, Ján Boleslav Kladivo
FM je vo fyzike frekvenčná modulácia, najnovšie si tento výraz obsadili dvojzmyselnou anglickou skratkou fluff modulation (fluff - našuchorený, v slangu zbabraný) Ján Boleslav Kladivo a Julo Fujak. V čerstvom spoločnom intermediálnom projekte prvý menovaný obsluhuje laptop a videoprojekciu, druhý hrá na klavír a pomáha si aj rôznymi zvukovými objektmi.
Takeshi Fumimoto / Dieb 13, Martin Siewert
Dieb13 alias Dieter Kovacic je postava rakúskej undergroundovej scény. Jeho najnovším projektom je virtuálny duet s japonským turntablistom Takeshim Fumimotom, v ktorom demonštrujú možnosti improvizácií a experimentov s tromi gramofónmi, platňami ako antidídžejským médiom a notebookom.
Martin Siewert vyludzuje na gitare neošúchané zvuky neobvyklou technikou hry i pomocou najrôznejšej elektroniky. Martin je aktívny aj ako skladateľ súčasnej vážnej a scénickej hudby, a preto patrí medzi najvyťaženejších rakúskych hudobníkov.
Otto von Schirach
Produkuje výbušnú zmes electra, IDM, glitch, calliope, breakcore, gabba jungle a noise. V roku 2003 pracoval na albume The Greater Wrong of the Right legendárnej industriálnej skupiny Skinny Puppy, vlani sa upísal labelu Ipecac, ktorý vlastní Mike Patton a v lete 2006 tu vydal "pesničkový" album s 18 skladbami Maxipad Detention. Popritom stihol dokončiť 4GB knižnicu bizarných zvukov pre renomovanú softvérovú firmu Native Instruments.
Nedeľa 19. november
l 20.00
Nor noise
Bodka za festivalom NEXT v podobe slovenskej premiéry hudobného dokumentu v réžii Toma Hovinboleho z Nórska. "Ak hluk znamená nepohodlný zvuk, potom pre mňa je hlukom popová hudba," tvrdí Merzbow alias Masami Akita. Veľmajster noise music sa spolu s niekoľkými ďalšími klasikmi tohto žánru postavili pred kameru mladého filmára, aby mu slovne i v praxi ukázali, že vzrušujúca hudba sa dá tvoriť aj z hlukov a šumov.