Evanjelické lýceum
Na začiatku 17. storočia v roku 1606 nemeckí mešťania založili evanjelickú strednú školu. Vyučovali sa tu predmety slobodného umenia, filozofie, teológie a práva v maďarčine, nemčine a latinčine. Vo vyšších ročníkoch pribudla gréčtina a hebrejčina.
V roku 1714 sa rektorom školy stal slovenský polyhistor Matej Bel z Očovej. V roku 1803 vznikla na Evanjelickom lýceu Katedra reči a literatúry československej, jediná v Uhorsku. Katedra bola centrom národného obrodenia.
Názov „lýceum“ však nosila škola až od roku 1815. Od roku 1896 lýceum sídlilo v budove na Palisádach, postavenej firmou Kittler a Gratzl podľa projektu Ignáca Alpára. V roku 1901 vybudovala tá istá firma v blízkosti lýcea internát pre 120 študentov.
V budove lýcea dnes pôsobí nemecká škola, v budove internátu je konzervatórium. K lýceu patrila knižnica s 12 584 titulmi, medzi ktorými boli aj vysoko cenené prvotlače, zbierka starožitností z dobrovoľných darov veriacich a numizmatická zbierka s vyše 10 800 mincami.
V roku 1923 lýceum zrušili, vzniklo z neho Nemecké štátne gymnázium, na ktorom sa vyučovalo do roku 1944. V roku 1991 evanjelická cirkev znovuzaložila Evanjelické lýceum, nachádza sa v Petržalke na Vranovskej ulici.
Z lýcea vzišlo mnoho osobností slovenskej histórie, Ľudovít Štúr, Janko Kráľ, Samo Chalupka, Michal Miloslav Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Dionýz Štúr alebo Milan Rastislav Štefánik.
Štátna reálka
V Bratislave začala svoju činnosť prvá reálka v Uhorsku. Stredná škola, ktorá mala svojich absolventov pripraviť na štúdium na vysokej škole technického zamerania, vznikla v roku 1850 v priestoroch jezuitského kolégia na Primaciálnom námestí – dnes už budova neexistuje.
V roku 1894 dostala reálka vlastnú budovu na Zochovej ulici, postavili ju v pálffyovských záhradách na mieste divadelnej dvorany v neďalekom susedstve židovskej ľudovej a meštianskej školy z roku 1891. Autorom projektu bol budapeštiansky architekt Ignác Alpár.
Štátna reálka zanikla v roku 1939 po reforme stredného školstva. V budove neskôr sídlil Československý rozhlas, v súčasnosti je v nej Hudobná a tanečná fakulta VŠMU.
Najznámejším absolventom Štátnej reálky v Bratislave je Filip Lenard, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 1905.
Pokračovanie nabudúce
sekanova.blog.sme.sk