županom. Skončili však škandálom.
Hoci víťazom sa stal Peter Matúška, volebná komisia mu odmietla dať osvedčenie o zvolení. Napriek tomu bude Matúška ako nezávislý kandidovať opäť. Okrem SNS a ĽS-HZDS ho podporí Slobodné fórum, ktoré sa od neho najprv dištancovalo.
Druhýkrát kandidujú aj Milan Ftáčnik, Ladislav Snopko, Peter Majchrák a Jaroslav Pokorný. Ftáčnik skončil v májových voľbách na druhom, Snopko na treťom mieste. Pokorný bol so 101 hlasmi na deviatom a Majchrák na poslednom mieste.
Medzi desiatimi kandidátmi sú aj dvaja z magistrátu – námestníci primátora Branislav Hochel a Tatiana Mikušová – hoci je z klubu SDKÚ, kandiduje ako nezávislá. Ďalší nezávislý je Anton Šafárik.
Takmer všetci kandidáti sľubujú zmeny v MHD. Vychádzajú aj z nespokojnosti Petržalčanov po prelinkovaní a zmenách trás autobusov, ktoré minulý rok schválilo mesto. Leitmotívom väčšiny programov je aj viac zelene, športovísk či problémy s bývaním.
Májové voľby
Voľby v máji poznamenala veľmi nízka účasť voličov, zo 102 868 platný hlas odovzdalo 11 792, čo je 11,5 percenta. Víťaz získal 3062 hlasov. V deň volieb bolo vidno lietadlo s nápisom Bajan volí Matúšku a voličom ponúkali darčeky. Hoci sa Matúška od týchto aktivít dištancoval, jeho protikandidáti Milan Ftáčnik, Ladislav Snopko a Ján Kotuľa dali podnet na Ústavný súd. Ten voľby vyhlásil za neplatné.
Trikrát Bajan
Župan Vladimír Bajan sa postu starostu, ktorým bol v Petržalke tri volebné obdobia, vzdal 31. januára. Okrem neho mala Petržalka iného starostu len raz – prvým porevolučným starostom bol Anton Doktorov (SNS). Do volieb bola štatutárom mestskej časti Petržalka bývalá Bajanova zástupkyňa Viera Kimerlingová (KDH).
Kandidáti na starostu
Milan Ftáčnik
49-ročný vysokoškolský učiteľ, Smer – Sociálna demokracia
Branislav Hochel
55-ročný vysokoškolský učiteľ, Demokratická strana Slovenska, Občianski liberáli
Michal Laššák
25-ročný čašník, Slovenská ľudová strana
Peter Majchrák
48-ročný autor. architekt, Ľudová strana
Peter Matúška
29-ročný ekonomický riaditeľ, nezávislý kandidát
Tatiana Mikušová
50-ročná stavebná inžinierka, nezávislý kandidát
Jaroslav Pokorný
53-ročný biofyzik, Prosperita Slovenska, Strana zelených – Strana národnej prosperity
Ladislav Snopko
56-ročný dramaturg, Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Kresťanskodemokratické hnutie
Dušan Sysel
45-ročný vysokoškolský pedagóg, Jednotné Slovensko
Anton Šafárik
49-ročný ekonóm, nezávislý kandidát
Voľby do samosprávy budú 2. decembra. V Bratislave budú ľudia voliť primátora, poslancov mestského zastupiteľstva, starostu svojej mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva.
Bratislava SME postupne uverejní kandidátov na starostov jednotlivých mestských častí s opisom situácie v mestskej časti a názorom nezávislého politológa. Poradie uverejnenia určuje počet obyvateľov.
(V utorok – mestská časť Ružinov)
Pohľad politológa
V tretej najväčšej miestnej samosprávnej jednotke na Slovensku, Petržalke, sa rozhodlo kandidovať viacero občanov dlhodobo pôsobiacich v politike. Po troch volebných obdobiach Vladimíra Bajana ako keby sa mala začať nová éra Petržalky. Môžu to byť pre túto mestskú časť významné voľby a očakával by som vyššiu volebnú účasť. Okrem zásadne nových podmienok aj konzervatívnosť komunálneho prostredia a výhody, ktoré bude mať starosta, ak bude opäť kandidovať o štyri roky. Nakoniec, príbeh Bajana je toho dôkazom.
Viacerí kandidáti si vyskúšali sily v „zahrievacom kole“, ktorého výsledky by som však nepreceňoval. Na jednej strane pre nízky záujem voličov a na druhej pre škandál s ním spojený. Pri vyššej účasti voličov a pri zvyklosti orientovať sa v mestách pri voľbách aj podľa straníckej príslušnosti a podpory sa domnievam, že sa presadí niekto z dvojice Ladislav Snopko, Milan Ftáčnik. V prípade Ladislava Snopka môže minimálne jeden kandidát, Tatiana Mikušová, znížiť jeho volebný výsledok. Otázkou však je, akú odozvu nájde kandidatúra viceprimátora mesta v mestskej časti, najmä z pohľadu odlišných postojov mesta a mestských častí k viacerým otázkam ako spomínaná doprava alebo budúca organizácia mesta. Význam môže mať aj fakt, ku komu sa prikloní voličská základňa bývalého starostu.
Programy budú asi natoľko príbuzné, že nezohrajú rozhodujúcu úlohu. Občanov by mali zaujímať viac otázky bezpečnosti mestskej časti, ktorú Bratislavčania považujú po doprave za druhý najväčší problém.
Odkaz čitateľom
Už dlhšie sa hovorí o potrebe nového zákona o hlavnom meste Slovenskej republiky. Je predpoklad, že v najbližšom volebnom období padne rozhodnutie. Preto by bolo od kandidátov zodpovedné, aby jasne deklarovali občanom Petržalky svoj názor na jej postavenie, kompetencie, financovanie a spoluprácu s magistrátom a mestským zastupiteľstvom.
Viktor Nižňanský, splnomocnenec vlády pre decentralizáciu verejnej správy, prezident spoločnosti M.E.S.A. 10