„V priestoroch zimnej záhrady je podhľad poškodený na mieste mimo komunikačných priestorov. Tento priestor nevyužívajú ani pacienti, ani ich návštevy. Nachádza sa tam vstup do magnetickej rezonancie,“ povedal riaditeľ nemocnice Andrej Mayer. Dodal, že do konca novembra chýbajúce dosky nahradia novými plechovými, čím sa prístup k azbestu znemožní.
Dosky, aké pôvodne osadili do stropu, sa v súčasnosti už nevyrábajú. Okrem toho nemocnica prijala rozhodnutie, že pred každou prestavbou uskutočnia prieskum, zameraný na zistenie prítomnosti azbestu.
Azbest je ešte aj v súčasnosti súčasťou viacerých budov. Ale pokiaľ sa do stavby nezasahuje a materiál sa nedrobí, nebezpečenstvo ohrozenia zdravia nehrozí. Zväčša je zaliaty v cemente, zvyknú ho ešte natierať ďalším materiálom, napríklad latexom. Problém vzniká až pri rozrušovaní materiálu, keď sa môžu azbestové vlákna uvoľňovať. To sa práve stalo v priestoroch nemocnice.
Vstup do priestorov pri magnetickej rezonancii v nemocnici je po štvrtej dovolený iba pre vybrané osoby. Malo by to zabrániť kradnutiu dosiek, rozrušovaniu stropu a manipalácii s azbestom.
Naposledy neodborne s azbestom narábali robotníci počas prác na rekonštrukcii kanalizačných a vodovodných potrubí na Obchodnej ulici. Lopatami vyhadzovali z výkopov na ulicu kúsky tenkých azbestocementových platní. Tie potom ostali ležať na ulici po stranách výkopovej jamy.
Odstraňovať azbest a manipulovať s ním môžu len organizácie, ktoré majú na takúto prácu oprávnenie. Musia totiž vedieť, ako s ním narábať, aby sa materiál pri manipulácii nedrobil a neuvoľňovali sa vlákna azbestu do ovzdušia.
Azbest označuje skupinu prírodných vláknitých materiálov – kremičitanov. Voľným okom nerozoznateľné vlákenká sa môžu zvetrávaním, rezaním či brúsením dostávať do vzduchu. Ich vdychovanie môže spôsobiť rakovinu pľúc, pohrudnice či pobrušnice.
Autor: japa