hlasovým výstupom či vyskúšať si špeciálny písací stroj s brailovým písmom.
Knihy a časopisy si tu môžu požičať len ľudia so zrakovým postihnutím. Do knižnice sa dostanú výťahom, ku ktorému ich naviguje zvukový maják. S výpožičkami im pomáha knihovníčkla Milada Šudíková. „Väčšinu čitateľov poznám, snažím sa zapamätať si mená, aby som ich mohla hneď osloviť. Novému čitateľovi vysvetlím, čo ponúkame. Zisťujem, čo ho zaujíma, a fungujem ako jeho oči. Nehodnotím, čo si vyberá, som len prostredník. Ľuďom, ktorých vkus už poznám, knihy aj odporučím,“ hovorí.
Čitatelia si môžu vybrať z rozprávok, beletrie, odbornej literatúry či cestopisov. Oddelenie zhromažďuje aj knihy o problematike zrakového postihnutia, ktoré využívajú najmä študenti špeciálnej pedagogiky.
„Knihy sú v zvukovej forme na kazetách či cédečkách. Jedna kniha môže byť nahratá aj na 60 kazetách. Časopisy ponúkame zvukové, vo zväčšenej čiernotlači pre slabozrakých aj v brailovom písme,“ hovorí Šudíková. Zvukové dokumenty sú v slovenčine, češtine aj maďarčine.
Čítať sa tu dajú aj „obyčajné“ knihy. Stačí ich vložiť do skenera a počítač s hlasovým výstupom ich prečíta. Slabozrakým pri čítaní pomáha televízna lupa aj špeciálny zväčšovací softvér.
Oddelenie funguje 15 rokov, služby pre zrakovo postihnutých ľudí ponúka ako jediná verejná knižnica v Bratislave.
Pri zápise musí záujemca predložiť doklad o zrakovom postihnutí a občiansky preukaz. Výpožičné dni sú v utorok a vo štvrtok. Služby oddelenia sú bezplatné. Do októbra tohto roka mali 162 čitateľov, 150 z nich chodí pravidelne.
Autor: dagu