s 200 lôžkami. Teraz môžu ľudia so závislosťou prečkať noc na 40 stoličkách v stredisku hygieny.
„Neziskovky celý rok bombardovali magistrát, Bratislavský samosprávny kraj a mestské časti s návrhmi, ako sa pripraviť na túto zimu, ale neuspeli. To, že kompetentní zlyhali, nie je dôvod, aby sme ostali ľahostajní my všetci,“ hovorí Sandra Tordová z občianskeho združenia Proti prúdu. Vyzýva preto ľudí, inštitúcie, podnikateľov, aby vyčlenili priestory na zimu, kde by mohli stráviť noc aj neprispôsobiví bezdomovci. „Napríklad v Košiciach zriadili nízkoprahovú nocľaháreň so 100 lôžkami a denné centrum,“ hovorí Tordová.
Nocľaháreň v Bratislave by mohlo využiť minimálne 150 ľudí. Vyplýva to zo štatistiky civilnej ochrany, priemerne toľko ľudí denne navštevovalo minuloročný stanový tábor.
Bývalý bezdomovec Ľubo Mazúr na ulici prežil 11 rokov. Býval v kanáli a málokedy bol triezvy. Teraz už dva roky abstinuje. „Rozhodnutie prestať piť mi trvalo päť mesiacov. Človek si povie, možno zamrznem, ale to víno si dám. Tam nerozkazuje zdravý rozum, ale alkohol, telo si ho pýta,“ vysvetľuje.
Bezdomovcov však ľudia vo svojom okolí nechcú. Obávajú sa, že ak sa takáto nocľaháreň zriadi, pritiahne do mesta ešte viac bezdomovcov. Tordová však tvrdí, že 60 percent návštevníkov stanového tábora tvorili obyvatelia Bratislavy. Skúsenosti zo zahraničia vraj ukazujú, že čím sú lepšie služby, tým menší je problém s bezdomovcami v uliciach.
Juraj Barát z neziskovej organizácie De Paul Slovensko nevidí hlavný problém v peniazoch, ale v neochote pomôcť. „Mali sme vytypovaných 11 objektov, ale nakoniec sa nám ich nepodarilo získať. Každý hovorí, urobte to v Bratislave, ale nie vedľa nás.“ Takto reagovali napríklad obyvatelia Ružinova či Dúbravky.
Krízové nočné centrum pre bezdomovcov s kapacitou 50 miest prisľúbilo Staré Mesto. „Sme pripravení v zime bezdomovcom pomôcť a nikto, kto prijme našu pomoc, nezamrzne na ulici,“ povedal starosta Čiernik. Tordová však argumentuje tým, že starosta im ešte nevedel potvrdiť, kde nočné centrum vybuduje. „Zatiaľ sú to len prísľuby, ale nič konkrétne.“ Koncom novembra sa začne v uliciach terénna práca. Združenie Proti prúdu už oslovilo ľudí, ktorí pomáhali minulý rok. Tordová vidí na túto zimu dve alternatívy. Buď sa podarí získať budovu a združenie Proti prúdu pomôže nájsť a financovať personál, alebo použijú dočasný objekt či stanový tábor, ktorý majú prisľúbený od ministersvta vnútra. Na Slovensku doteraz na podchladenie zomreli traja bezdomovci. Minulú zimu ich bolo 56, z toho najviac – 26 ľudí umrelo v Bratislave. Po vytvorení stanového tábora neumrel na podchladenie ani jeden človek.
Autor: dagu