Pravá kachľová pec akumuluje a sála teplo vďaka keramicko-šamotovým stenám hrubým do 20 cm. Nemá kovovú vykurovaciu vložku, ktorá by negatívne ovplyvňovala ionizáciu vzduchu, preto produkuje zdraviu prospešné záporné ióny. Tie zlepšujú psychický stav, kladne vplývajú na okysličovanie krvi a duševnú pohodu človeka, spôsobujú útlm vyššej nervovej sústavy, čím odstraňujú nervozitu i bolesti hlavy. FOTO - KERKOTHERM.SK |
Teplovzdušný kozub - efektný, no neefektívny
Hoci slúži len ako doplnkový zdroj tepla, stavia sa najčastejšie. Je to predovšetkým z esteticko-spoločenských dôvodov, otvorený oheň pôsobí upokojujúco.
Otvorený kozub bez kozubovej vložky má však nízku účinnosť a veľkú spotrebu. Prívod kyslíka na horenie sa nedá regulovať a počas prevádzky sa musí stále kontrolovať, aby nedošlo k zadymeniu priestorov a vystreľovaniu iskier. Kozub vyžaduje veľký komín.
Ak má kozub vložku s otváraním dvierok, spomínané negatíva sa zmierňujú. No z hľadiska výhrevného efektu ho treba kombinovať s rozvodom ohriateho vzduchu pomocou ventilátora a špeciálnych rúr po celom dome. Pritom treba kozubovú vložku stále čistiť.
Do kozuba sa môže zabudovať teplovodný výmenník na dymové potrubie, ním sa dá prihrievať voda v ústrednom kúrení aj v bojleri. Cena kvalitného teplovodného výmenníka je minimálne 25-tisíc korún v závislosti od materiálu, z ktorého je vyrobená vložka. Oceľové majú životnosť len okolo troch rokov, liatinové majú vyšší výkon, oceľovo-liatinové so šamotom sú najlepšie, ale aj najdrahšie - nad 50-tisíc korún. Návratnosť investície môže byť pri trvalom používaní až päť rokov.
U nás najobľúbenejší typ kozuba je teda zároveň najmenej účinný a najnáročnejší na údržbu a financie. Potrebuje kvalitný komín, pri ktorom musia byť dodržané všetky normy a požiadavky na dobrý ťah a správne dimenzovanie. Vstup do komína musí byť uzatvárateľný a zabezpečený tak, aby nehrozil požiar. Komín vizuálne aj funkčne ovplyvní architektúru celého domu. Mal by mať výšku päť až šesť metrov a vnútorný priemer 200 mm.
Vynikajúca kachľová pec
Klasické kachle či kachľové pece sa tiež pomaly vracajú do interiérov našich domov. To je dobre, pretože vykurovanie kachľovou pecou je vynikajúce pre astmatikov a alergikov. Z hľadiska rozloženia teploty v miestnosti je to takisto veľmi kvalitný spôsob vykurovania. Šírenie tepla z kachľovej pece odborníci prirovnávajú k šíreniu tepla zo slnka - teplo z nej neprúdi, ale sála.
Kachľová pec - treba ju odlíšiť od kachľového sporáka, na ktorom sa dá aj variť - sa takisto môže stať veľmi krásnym interiérovým doplnkom či skôr jeho dominantou, pretože v súčasnosti sa vyrába veľké množstvo kachlíc rôznych tvarov, profilov a farieb.
Ak je pec dobre umiestnená, vykúri aj viaceré miestnosti. Cena jednoduchšej kachľovej pece je od 70-tisíc korún, ale jej hodnota rokmi neklesá. Navyše palivo využíva s účinnosťou nad 80 percent. Profesionálni kachliari dnes opravia a zrekonštruujú staré kachle, ale aj vytvoria nové, originálne kachle na zákazku do konkrétneho interiéru.
Zložitejšia hybridná pec
Predstavuje kombináciu teplovzdušného kozuba a kachľovej pece s hybridnou vložkou, ktorá sa zapojí cez výmenník (liatinový alebo keramický ťah) do komína. Systém sa potom obloží kachlicami. Pec musí mať regulovateľné mriežky - ohriaty vzduch prúdi cez otvorené mriežky do miestnosti. Po čase sa mriežky zatvoria, teplo sa akumuluje do kachlíc a potom šíri sálaním. Suma takejto pece sa však vyšplhá aj do 200-tisíc korún.
Praktické prenosné piecky
Prenosné piecky z ocele a liatiny na kúrenie drevom znamenajú lacné a rýchle teplo. Oceľové sa rýchlejšie zohrejú, ale aj vychladnú, sú lacnejšie - okolo desaťtisíc korún, ale ich životnosť je kratšia. Liatinové piecky sa zohrievajú približne 1,5 hodiny, ale potom sálajú teplo až desať hodín. Cena sa pohybuje od 20-tisíc vyššie.
Prenosné piecky sa jednoducho a rýchle pripájajú na komín a podľa potreby sa dajú premiestniť. Sú nízke, teplo sálajú všetkými smermi odspodu miestnosti. Preto sú vhodné v starších domoch s vlhkým murivom, vysúšajú ho.
Drahšie piecky majú pri nízkej spotrebe paliva vysokú účinnosť. Pozitívom je návratnosť investície už po prvej vykurovacej sezóne.
Náhrada - elektrický kozub
Predstavuje alternatívu pre tých, ktorí nemajú komín, ale chceli by mať doma kozub. Jeho elektrovložka sa obmurúva ako klasická krbová vložka, funguje však na elektrický prúd. Nemá vysokú spotrebu, funguje na výkon okolo dvoch kilowattov. Pre jeho inštaláciu nie je potrebné stavebné povolenie. (mi)
Záhradný kozub slúži hlavne na pohodlnú prípravu jedál vonku. Má rošt z potravinárskej liatiny alebo otočný rošt z nerezovej ocele. Spaľovací priestor má byť chránený šamotovými tehlami. |
Jednoducho omietnutý kozub s otvoreným ohniskom, vhodný do chaty, zrubového domu alebo využívaných pivničných priestorov. |