Kozub s veľkým ohniskom vyniká vo väčších priestoroch. Rustikálny typ z klasických materiálov ako kameň a keramika môže byť dotvorený antikorovou alebo mosadznou vložkou. FOTO - ARCHÍV |
Kedysi bolo otvorené ohnisko v dome nevyhnutnosťou. Ale ani dnes, vďaka novým technológiám, nemusí byť kozub len efektným doplnkomTeplo rodinného kozuba. Naši predkovia poznali význam týchto slov veľmi konkrétne, nielen v prenesenom zmysle. Otvorený oheň a tancujúce plamene už storočia symbolizujú pravý domov. Preto pohodlné ústredné kúrenie nikdy nenahradí atmosféru domácnosti s kozubom.
S príchodom chladnejšieho počasia bývali v Európe kozuby a kachle jediným zdrojom tepla pre dom či pre celý zámok. U nás sa oveľa viac využívali kachle a predovšetkým kachľové pece. Dnes vieme, že je to najzdravší spôsob vykurovania.
Aký kozub, také okolie
Moderné kozuby a kachle sú prispôsobené súčasnému bývaniu. Konštrukciou sú dômyselné a bezpečné, pričom veľmi dobre dopĺňajú interiér izby. Výrobcovia sa navyše predbiehajú v tom, kto ponúkne zaujímavejší, kvalitnejší, ekonomickejší a ekologickejší systém. Vďaka tomu sa môžu kozuby inštalovať aj v menších miestnostiach.
Kozub môže byť zapustený do steny, môže z nej úplne vystupovať a stať sa aktívnou súčasťou interiéru so sedením, alebo môže byť umiestnený v strede miestnosti, ak je dostatočne veľká. Priestor okolo kozuba musí byť vždy obložený nehorľavými materiálmi.
Z toho je zrejmé, že kozub výrazne ovplyvňuje ďalšie zariadenie miestnosti a je lepšie rátať s jeho výstavbou vopred, aby nepôsobil cudzorodým, násilným dojmom. Dodatočná výstavba je zároveň finančne náročnejšia a musí sa prispôsobiť už daným podmienkam.
Cirkulácia
a sálanie tepla
Teplo sa z vykurovacieho telesa do miestnosti dostáva tromi spôsobmi - tepelnou vodivosťou látok, konvekciou (prúdením, cirkuláciou) a sálaním (vyžarovaním tepelného žiarenia).
Konvekcia vzniká pri ústrednom a elektrickom vykurovaní, teplovzdušných systémoch, kozubových vložkách či teplovzdušných kachľových peciach. Teplo sa prenáša prostredníctvom vzduchu, pričom nastáva silná cirkulácia vzduchu - víri sa prach, vzduch sa vysušuje. Prachové častice so sebou môžu unášať oxid uhlíka, čpavok a splodiny horenia. To spôsobuje ochorenia dýchacích ciest a alergie.
Sálanie je podobné ako vyžarovanie slnečných lúčov - až po dopade na pevné látky sa zmenia na tepelnú energiu. Podobné tepelné žiarenie produkuje kachľová pec. Vzduch sa zohrieva rovnomerne od vyhriatych stien a predmetov, bez cirkulácie vzduchu a vírenia prachu. (mi)
Najmenej nápadný je kozub zabudovaný do steny. Vďaka novým technológiám by sme si ho mohli pomýliť aj s obrazom. Môže byť umiestnený dokonca aj v kúpeľni. |