V podobnej situácii sa ocitla staršia žena z Dolných honov. Zistila, že jej 21-ročný vnuk, ktorého vychovávala, má problém s drogami. „Bol agresívny, doma rozbíjal veci a mal strach, že ho niekto naháňa. Chlapci na sídlisku mi povedali, že bral heroín aj iné svinstvá. Vyhrážal sa samovraždou, tak sme ho museli dať do nemocnice,“ hovorí. So starostlivosťou na psychiatrii v ružinovskej nemocnici však nebola spokojná. Vnuka prepustia a ona nevie, ako mu ďalej pomôcť.
Riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej Ľubomír Okruhlica povedal, že problém s hľadaním informácií o liečbe majú aj mladí ľudia. „Pravdepodobne nevedia, že to patrí pod zdravotníctvo. Každý praktický alebo dorastový lekár im vie poradiť, kde nájdu pomoc.“
Špecializujú sa na liečenie závislostí od alkoholu, tabaku a všetkých ilegálnych návykových látok, liečia tu aj gamblerov. Liečbu hradia viaceré zdravotné poisťovne. „Každý si môže vybrať zo šestnástich terapeutických programov taký, ktorý je pre jeho problém najvhodnejší. Ľudia ich menia aj počas liečby,“ hovorí Okruhlica. Závislí pacienti dochádzajú do ambulancií, absolvovať môžu aj liečbu na lôžku.
„Našou filozofiou je, aby liečba bola dostupná čo najskôr. Ambulantne sa u nás dá liečiť okamžite, na lôžko sa nečaká dlhšie ako dva týždne. Máme dvadsať lôžok, v akútnom stave u nás človek môže ostať aj na jeden či dva týždne, liečba na lôžku inak trvá tri mesiace. Polovica našich pacientov sa od začiatku lieči ambulantne,“ povedal Okruhlica.
V centre robia aj výmenu striekačiek a poradenstvo pre rodičov a príbuzných závislých. Rodičia, ktorí majú podozrenie, že ich deti užívajú drogy, ich tu môžu dať otestovať. Centrum spolupracuje aj s mimovládnymi organizáciami, ktoré robia resocializačné programy. Slúžia najmä pre ľudí, ktorí majú s drogami chronické problémy. V Bratislave funguje zariadenie Retest. Pred resocializačným pobytom však človek musí prejsť liečbou.
Autor: dagu