Okolie Vojky patrí pod Chránenú krajinnú oblasť Dunajské luhy. Podľa investora výstavba je prispôsobená faktu, že ide o chránenú lokalitu.
„O projekte približne dva roky vieme,“ hovorí Ľubica Trubíniová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. S miestnymi obyvateľmi podľa nej o ňom intenzívne hovorili. „Nie sme apriori proti rozvoju takéhoto mäkkého turizmu, podunajská oblasť má v tomto smere veľký potenciál,“ dodáva. Pomáha to podľa Trubíniovej aj vo výchove k ochrane životného prostredia.
Výstavba má prebiehať formou, ktorá by nedevastovala oblasť a minimalizovala negatívne dopady na lužné lesy. Tie sú síce rozľahlé, ale podľa slov Trubíniovej len máloktoré z nich sú pôvodné, pretože tu stále prebieha výrub a výsadba nových stromov. Stavia sa však na strane prívodného kanála a podľa Trubíniovej najcennejšie lokality a les sa nachádzajú na druhej strane.
Projekt posudzovala aj Štátna ochrana prírody.
„Súhlasili sme s projektom na vonkajšej strane jazera, našou najzávažnejšou podmienkou však bolo, aby sa na vnútornej strane odstránili načierno postavené chatky,“ povedal riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy Alexander Fekete. Podľa neho je to kompromis, pretože vylúčiť tu rekreáciu úplne nemožno. Podmienka má z lokality vytlačiť čiernych rekreantov.
Chaty v súčasnosti vznikajú na časti pozemkov spoločenstva vlastníkov pôdy, komposesorátu. Tí pozemky získali naspäť v reštitúcii. Sú však nedeliteľné, riešenie územia sa aj preto hľadalo desať rokov.
Vznikne tu stredisko zamerané na šport a oddychové aktivity počas celého roka, vhodné najmä na vodnú turistiku, rybolov alebo cyklistiku.
V areáli má podľa plánov stáť aj hotel, parkovisko, ihriská, požičovne športových potrieb a reštaurácie. Územie leží na úrovni koruny protipovodňovej hrádze.
Približne 250 chát deviatich typov bude majetkom kupujúceho, pozemok však ostane vo vlastníctve komposesorátu a bude sa dlhodobo prenajímať na 90 rokov.
Vojčianske jazero s rozlohou vyše 75 hektárov vodnej plochy vzniklo ťažbou štrkopiesku počas výstavby Vodného diela Gabčíkovo.
Investičné náklady na celý projekt sa odhadujú na 600 až 800 miliónov korún.