Komisia tvrdí, že po rozdelení by žiadne pracovisko nedokázalo poskytovať komplexnú starostlivosť na úrovni koncového zdravotníckeho zariadenia ani zabezpečiť samotné vyučovanie medikov.
Rozdelenie nemocnice by podľa Valentoviča nevyriešilo ani jej zadlženosť. „V súčasnosti sa nemocnica snaží vysporiadať so starými dlhmi pomocou splátkových kalendárov. Vypovedať by sa mali aj nevýhodné zmluvy,“ povedal. Dodal, že ak nemocnica preukáže, že potrebuje viac peňazí, nebráni sa tomu, aby poisťovne zvýšili platby.
Minister by chcel aj pokračovať s predajom budov bývalých zdravotníckych zariadení. To inicioval bývalý minister Zajac a predchádzajúce vedenie nemocnice. Predali nemocnicu na Hlbokej, transfúznu stanicu na Partizánskej či Kliniku ORL na Zochovej ulici. Predaj ukončilo v lete uznesenie vlády, ktoré zastavilo privatizáciu majetku štátu a zatiaľ stále platí. „Budem žiadať vládu, aby zákaz odblokovala,“ povedal minister. V budúcnosti ráta s predajom bývalej nemocnice na Bezručovej, Zochovej či liečebne na Krásnej Hôrke.
O osamostatnenie od Fakultnej nemocnice začala po povolebných zmenách v jej vedení bojovať petržalská Nemocnica svätého Cyrila a Metoda. Hovorcovia petície boli lekári Tibor Bárta a Juraj Čierny. Ten je už v súčasnosti pracovníkom ministerstva.
Zdravotníci kritizovali, že predchádzajúce vedenie sa sústredilo na rozvoj ružinovskej nemocnice a ostatné pracoviská boli na jej úkor zanedbávané.
V súčasnosti Fakultná nemocnica čaká na nového riaditeľa. Termín podania prihlášky do výberového konania je 10. november. Tibor Bárta z Petržalskej nemocnice sa v tejto súvislosti obáva, aby pri prerozdeľovaní peňazí v rámci nemocnice nebolo opäť niektoré pracovisko uprednostňované. „Aj na základe toho, odkiaľ bude nový riaditeľ pochádzať.“ V prípade, že sa petržalská nemocnica od fakultnej neodčlení, petičný výbor chce trvať na istej forme právnej a ekonomickej subjektivity nemocnice.
Fakultnú nemocnicu tvoria štyri pracoviská – Kramáre, Mickiewiczova, Ružinov a Petržalka.
Autor: japa