Nájomca, spoločnosť Y-Ex, ohlásila na kultúrnej pamiatke udržiavacie práce, no začala v zadnom trakte meniť okná a zamurovávať časť z nich.
Firma o prácach neupovedomila ani vlastníka a k ohláške nepripojila ani stanovisko pamiatkarov. Túto povinnosť pritom ukladá zákon pri kultúrnych pamiatkach v akomkoľvek prípade, aj keby šlo o bežnú údržbu objektu či len natieranie fasády.
„Podali sme podnet na preskúmanie dodržiavania zákona,“ hovorí Rastislav Dikant, správca nadácie.
„Podľa našich zistení robí nájomca v zadnom trakte budovy rozsiahle stavebné úpravy.“
Nadácia hovorí, že na takéto práce sa vyžaduje stavebné povolenie a len ohlásenie preto nestačí.
„V tomto prípade sa vzhľad budovy mení podstatným spôsobom a keďže budova je zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok, dochádza aj k ohrozeniu záujmu spoločnosti,“ tvrdí právnik nadácie Intenda Tomáš Kamenec.
Paradoxne, spoločnosť Y-Ex tu mala ohlásiť udržiavacie práce preto, aby nedochádzalo k poškodzovaniu budovy. „Konateľ firmy nám povedal, že to je len dočasné zaizolovanie priestoru,“ hovorí Dikant o tom, že Y-Ex tu napríklad vymieňa okná za plastové.
Nadácia požiadala stavebný úrad Starého Mesta, aby na pamiatkovo chránenej budove stavebné práce urýchlene zastavil a navrhuje sankcie pre spoločnosť Y-Ex.
Intenda vlastní budovu bývalého Fondu detí a mládeže, ktorý budovu v roku 1998 prenajal na 30 rokov spoločnosti Ymca – Ex, s. r. o. (dnes Y-Ex, s. r. o.).
V roku 2000 však nadobudla platnosť novela zákona o fonde, na základe ktorej boli zrušené všetky nevýhodne uzavreté nájomné zmluvy. Ymca – Ex však zrušenie neakceptovala a naďalej sa považuje za oprávneného nájomcu objektu.
S nájomníkom sa nadácia súdi a žiada vypratanie priestorov.
Čiernu prestavbu objavil v lete pracovník Krajského pamiatkového úradu, pracovníčku, ktorá sa tam šla pozrieť, vtedy robotníci nechceli vpustiť dnu.
Pamiatkarov sem nakoniec vpustili v septembri, so stavebníkom sa dohodli, že im umožní vstup aj do druhej časti budovy.